ALMAN MAŞASI KİMMİŞ ÖĞREN!
Nisa İdil   VARAN
13.06.2016
Artvin halkının 20 yıldır madene karşı verdiği mücadele devam ederken, ülkenin her yerini talan eden Eti Bakır’ın bağlı olduğu holding, Artvin’i de yok etmeyi kafasına koymuş.
Kimdir Bu Holding Sahibi?
Müteahhit olan Mehmet Cengiz, adını Karadeniz Sahil Otoyolu ile duyurdu. Ankara’da siyasilerle içli dışlı ilişkileri sayesinde devletin ayırdığı ödenek yetersizliğini fırsat bilerek Karadeniz Otoyolu’nda her yıl süre uzatımı ve fiyat farkı alarak kasasını doldurdu.
AKP’nin iktidara gelmesi ile yıldızı daha da parladı. AKP bu işadamına ‘Yürü Kulum’ dedi.
 
Mehmet Cengiz, AKP’nin iktidarı ile enerji alanına da girdi. 12 yıl önce devletin olan Eti Bakır AŞ’yi, Özelleştirme İdaresinden satın aldı. O tarihte Murgul/Damar işletmesi, bakır rezervi bittiği ve Eti Bakır zarar ettiği için devlet kamu şirketini satışa çıkardı. Şans bu ya Mehmet Cengiz, Eti Bakır’ı aldıktan sonra Murgul’da bakırın bitmediği, en az 8-10 yıllık rezervin olduğu ortaya çıktı. Bitti diye yok fiyatına satılan Eti Bakır maden rezervine sahip bir şirket haline geldi. Uzun Adamı’nda sıvazlamasıyla ‘Uzun yürüyüşe’ başladı. Almadığı otoyol ihalesi, köprü, baraj, tarihi eser restorasyon ihalesi kalmadı! Hani bu Mehmet Cengiz var ya utanmasa okulların yemek ihalesine bile girecek! Bu değirmenin suyu nereden geliyor?
 
17-25 Aralık yolsuzluk ‘tapeleri’nde adı geçen Mehmet Cengiz, her yıl açıklanan 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde, Cengiz Enerji Şirketi 323 sıra yükselerek 488. sıradan 165. sıraya çıktı. Yani sizin anlayacağınız Cengiz Holding, hormonal bozukluk yaşayarak GDO’lu büyüdü. Hani Rıza Sarraf’ı hatırlatmadan geçemeyeceğim. Sarraf da yaptığı ihracatlardan ve Türk ekonomisine sağladığı katkılardan dolayı hükümet tarafından plaketle ödüllendirilmişti. Türk yargısından kaçtı ama şimdi ise Amerika’da; verdiği rüşvetlerin, yaptığı yolsuzlukların hesabını veriyor. Bir gün sıra sana da gelecektir!
Mehmet Cengiz’in hangi üniversiteden mezun olduğunu bilemiyorum ama ne kadar zeki olduğunu, IQ’ sunu siz takdir edin (!)
 
Hukuku tanımayan, siyasi gücü arkasına alarak yolsuzluklarını kılıfına uyduran, milletin anasına küfreden insan görünümlü şeytandan bahsediyoruz. Paranın her şeyi satın alabileceğini zanneden zavallı bir işadamı!
Artvinliyi terörist ilan ettikleri yetmemiş gibi bir de yenisini eklemişler. Alman Maşası, nasıl desem? Hani böyle seviyesiz insanların kendilerini ortamda baskın kılmak için farklı farklı kelimeler kullanması gibi.  Her şeyi parasıyla satın alabileceğini zanneden, gözünü para hırsı bürümüş ama iki kelimeyi bir araya getiremeyen insancıklar bunlar. Gündem yaratmaya çalışır bunun gibiler. Sağa sola yalanlarının yazılı olduğu pankartlar yaptırıp asarlar, sen onları yırtınca da havuz medyasını kullanarak daha önce hiç duymadığımız terör örgütlerinin isimlerini telaffuz ederler.
Eti Bakır, Artvin’de astırdığı afişlerin yırtılmasının ardından basın kuruluşlarına bir açıklama yapmış, şirketinin açıklamasını okuyunca çok güldüm. Hele o Alman Maşası kelimesi ayrı bir ironi zaten.
 
Nedir bu Alman Maşası?
Alman Maşası, ‘sözde çevreci’ anlamına geliyor. Gerçeği yansıtmayan o afişleri hazırlayıp boy boy asanlar, astıranlar. Hatta buna göz yumanlar gerçek çevreci imiş. Hâlbuki o afişi yırtıp paramparça eden o büyük Artvin halkı var ya işte onlar asıl çevreci. Memleketini seven, koruyan; doğasına, Artvin’ine sahip çıkan o memleket sevdalısı koca yürekli insanlar var ya en büyük ‘’Çevreci’’ işte onlar.
Türkiye’de ihaleleri almak için kamu bankalarını sömüren bu zat, şimdi Alman bankalarının önüne kredi almak için yatmaktadır. Alman Maşası kimmiş, yandaş basın öğrensin! İlla maşa arıyorsanız aynaya bakın. Emperyalistlerin maşasının kim olduğunu görün.
 
Mehmet Cengiz, bütün canlıların ahı var sende! Kul hakkı yiyip, kendini çevreci gösteremezsin. Murgul’un hali ortada, git eserinle övün şimdi! O kazdığın çukurdan bir daha çıkamayasın. 
Doğa katliamı yapan şirket sen kim, Artvinliye Alman Maşası demek kim!
Parasıyla satın almışsın sözde Artvinliyi bununla övünüyorsun! 20 yıldır orada mücadelesini verendir asıl Artvinli!
Eti Bakır, bana ‘’Özde Artvinliden’’ haber ver! Cerattepe’ye çıkacağın gün, dükkânlarını kapatan esnaftan, soğuk sıcak, aç susuz demeden aylarca dağda nöbet tutan Artvinliyi alda gel karşıma! Mücadelesi için soruşturma gören eğitimcilerden, sendikacılardan, hukuksuzluğa karşı direnen Cerattepe’de, sana yer teslimi yapmayan orman mühendislerinden haber ver bana! Sen birde çıkmış pişkin pişkin hangi 3200 Artvinliden bahsediyorsun? Olsa olsa onlar Firavun’un askerleri olur!
Bu mesele yaşam alanının savunma meselesidir! 20 yıldır verilen madene karşı mücadeleye, sen kendi hayal âleminden gölge düşüremeyeceksin.
Senin karşındaki Artvinli! Eşi benzeri yoktur Artvinlinin! Cerattepe’de mücadele veren halkın içinde her siyasi görüşten insan vardır, bir tek ‘Vatan Hainleri’ yoktur! Sakın ola Artvinliyi  başkasıyla karıştırma! Senin o satın aldığın 3200 kişi 1 Artvinli etmez!
Dünya alem senin şirketlerinin GDO’lu büyüdüğünü biliyor, Artvinliyi ağzına almak büyük kaçar sana!
Yine asacakmış, inadına asacakmış! Sen astıkça Artvinli yırtacaktır paşa gönlün rahat olsun!
Bu Artvinli, afişlerinle birlikte senide tarihe gömecek! Ceketini bile alamadan gideceksin Cerattepe’den!  
 
Eyy Mehmet Cengiz! Şunu bil ki; Artvin’in doğasını, yeşilini katledenlerin yeri, Cennet değil, Cehennem çukurudur!

Bu makale 7211 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 3 )

CERATTEPE GECİLMEZ ARTVİN HALKI YENİLMEZ.
 ALİ VELİ -- 01.12.2016 21:53

yerel medyda öze değerlerimiz güçlü kalemlerimiz yetişiyor. doğru söze ne demeli aferin sana Nisa. Bu Artvin bizim Artvinlinin ortan ötesi köy yok bu böyle biline
  -- 17.06.2016 03:17
teşekkür
senin gibi gençler olduktan sonra Artvin'e dair umutlarım hiç bitmeyecek.işte benim omuzdaşım,işte benim kızım emeğine sağlıkkkkk....
 zeynep çifçi -- 13.06.2016 09:16
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com