MURUL BORÇKA'DIR BORÇKA MURGUL'DUR
Sami   ÖZÇELİK
25.12.2021

 MURGUL BORÇKA’DIR

BORÇKA MURGUL’DUR...
 
Değerli dostlar; Son günlerin ikamet taşıma iddialarını gündeme taşıdım. Çünkü tuhaf bir durum vardı. 
 
Bir ilçeden, bir başka ilçeye temelde siyasi ve ekonomik bir ikamet taşıması söz konusuydu. 
 
Ne yazık ki İkamet taşıma konusu çok farklı boyutta
 alakasız algıda tartışıldı. Adeta, Murgullular, Borçkalıkar karşılaştırmasına dönüştürüldü. 
 
Bu kökten yanlış bir algıdır. Ne Murgul’un, ne Borçka’nın ne Artvin’in faydasınadır. Oysa öyle olsa Borçka’dan Murgul’a ikamet taşınır mı? 
 
Demek ki Murgul Borçka’dır, Borçka Murgul’dur. İlçeler bazında baktığımızda bu kadar iç içe akrabalığın yoğun olduğu başka ilçemiz yoktur. 
 
Çünkü Murgul, 1990yılına kadar Borçka’ya bağlı bir nahiye idi. Daha sonra ilçe oldu. 
 
Murgul’da 1990 yılına kadar doğanların kimliğinde doğum yeri “Borçka” yazar. Bu nedenle tartışmanın ayrıştırma, ötekileştirme üzerine kurulması doğru bir şey değil. 
 
Ben Murgul’dan evliyim. Kız kardeşlerim Murgul’a evli bu anlamda abartmadan söylüyorum, nice  böyle dostluklar kurulmuştur. Bu açıdan baktığımızda Murgul Borçka’dır, Borçka Murgul’dur. O denli iç içeyiz. 
 
İkametlerin taşınmasının altında yatan tek neden iller Bankasından daha fazla katkı alabilmek adına siyasi bir çalışmadır.
 
Murgul belediye sınırları içine daha çok ikamet alabilmek. 
 
Her belediye bunun çalışmasını yapıyor aslında. Çünkü buna mecbur kalıyorlar. Çünkü Nüfusa göre ödenek gönderilmekte.
 
İkametlerin taşınması ilçelere bağlı köylerden olabilir. Örneğin Borçka kendi köylerinden belediyeye ikamet alabilir. 
 
Çünkü Borçka ilçesini kuranlar bu köylerin halkıdır. Murgul’u Murgul köylerinin halkı kurmuştur. İlçeler, köylerin toplamından oluşur. 
 
İlçelerde Her köyden insanların evleri, işyerleri vardır. Demem o ki köylerden ilçelere ikamet alınması  kadar doğal ve yasal ne olabilir? 
 
Hatta evleri, yerleri Murgul’da olan Murgul dışında başka illerde yaşayan Murgulluların ikameti Murgul’da olması kadar doğal ne olabilir!
 
Burada mesele Murgul’da çalışmayan, Murgul’da yaşamayan alakasız insanların ikametinin taşınmasıdır. 
 
Damar’da çalışıp servisle Borçka’ya gezenlerin ikametinin Murgul’a aldırılması için öne sürülen, iddia edilen örtülü baskı yapıldığı iddialarının ortalıkta dolaşmasıdır. 
 
Bunun altında yatan da siyaset olmasıdır. Borçka’dan Murgul’a ikamet taşıyanların Adalet ve Kalkınma  Partili olmalarıdır. 
 
Murgul Belediyesi Millet İttifakında CHP’de yada İYi Parti’de olsaydı, şu an ikametlerini  Borçka’dan Murgul’a taşıyanların hiç biri bunu yapmazdı!. 
 
Yani taşımanın temelinde siyaset var!. Bunu belediye tek başına zaten yapamaz.  parti ilçe başkanları, yönetimleri yapıyor. 
Sebep; Millet ittifakının Belediyelerinin gelir kaynaklarını azaltıp maddi olarak iyice zayıflatılarak 2024’te yapılacak yerel seçimlerde, ‘bakın bu belediyeler hiç bir şey yapamadı. 
 
Çalışmadılar, sorunları çözemediler’ demek için, belediyeleri geri alabilmek için bu yöntemlere başvuruyorlar.  
 
2014 yılında yapılan yerim yerel seçimlerde Artvin’de siyasi çalışmalar yapılıyordu. Artvin merkezde İskebe altında olan belediye çöp döküm alanı sürekli yandığı için dumanı mahalleye büyük zarar veriyordu. Ben dönemin Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin milletvekiline neden bu konuda bir yer gösterip bu çöp alanını başka yere taşınmasını sağlamıyorsunuz diye sordum. Bana verdiği cevap’
Bu sorunu şimdi çözüp seçimi mi kaybedelim seçimden sonra yaparız” dedi.
 
Bakın Murgul Belediyesinin kaynaklarını artırmaya çalışırken, Borçka Belediyesi’nin kaynakları, imkanları azaltılıyor. 
 
Bunu görmemek için kör, anlamamak için hayattan, siyasetten bihaber olmak lazım!. 
 
Baktığınızda Murgul Belediyesi Damar’daki fabrikadan para alıyor. İller bankasından alıyor. Kendi yerel kaynakları var. Devlet arkasında. ..
Ama Borçka Belediyesi’nin geliri kıt yerel imkanları ve iller Bankasından gelen kaynaktır. Bu imkanlarla hizmet etmek gerçekten çok zordur. Önemli olan varlık içinde hiç bir şey yapmamak, yada yapamamak değil, kıt imkanlarla çok şeyi yapabilmektir. 
 
İddiaları yazıya taşıdıktan sonra her iki Belediye başkanımızdan açıklama istemiştim.  İlk açıklamayı Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan yaptı. Yazımı doğruladı. Borçka’dan Murgul’a ikamet taşındığını ve tespit edilenlerin olduğunu söyledi. 
 
Değerli Dostlar; Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan bir öğretmendir. Yıllarca idareci öğretmenlik yaptı. Bu nedenle konuşmalarını bir öğretmen anlayışı, bir öğretmen bilgisi ve insan sevgisiyle yapıyor. 
 
Ötekileştirme, ayrıştırma, toplumu germe,  böyle şeyleri fırsata dönüştürme dilini asla kullanmıyor.  Bakın konuyla ilgili özetle ne dedi;
 
“Sevgili Borçkalılar şunu bilsinler ki burada ki amaç şu, Borçka’nın cebinden parayı çıkarıp bir başka belediyenin cebine koymak. 
 
Bu açıdan bu doğru bir yaklaşım değil. Yarın seçim yok yani. Seçim döneminde ikametini taşıyanlar, il dışından getirenler, götürenler v.s bunlar yaşanıyor.
 
Bu ikametgah taşıması seçim ikametgah taşıması değil, bu ikametgah iller bankasının payını bir ilçeden alıp diğer ilçeye götürmek demektir. 
 
O açıdan bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz, yoksa hiç kimsenin özgür iradesine karışmak yada milleti sıkıntıya sokmak gibi bir derdimiz yok. 
 
Vatandaşların bazıları şunu da diyor, İşverin gitmeyelim. Hatta ve hatta keşke Borçkalılara iş istihdam sağlansın da biz gerekli yardımlar da yine bulunuruz.
 
Mesele bu değil Peki istihdam edilmeyen kesimin 
ikametlerinin başka bir ilçeye taşınması ne kadar doğru? Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım. Borçka’dan hizmet alıp başka bir ilçeye gitmek bu konuda biraz duyarlı olmak gerekiyor. 
 
NEDEN BORÇKA’DAN 
BAŞKA İLÇELERE?..
Neden Borçka'dan Murgul’a yada neden Borçka'dan Hopa’ya bunları sorguluyoruz. Sorgulamak da bizim hakkımız. 
 
Herkes sorguladığı gibi biz de sorguluyoruz. Bizde Borçka’da elimizden geldiğince Borçka’ya katkı sunmak için buradayız. Var ise bir sıkıntı bu sıkıntıyı beraber omuz omuza birlikte çözelim.
 
Bunlar bizim komşularımız, yakınlarımız.Biririmize katkı sunmak zorundayız. Hele ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönem de birbirimize omuz vermek zorundayız. 
 
Burada kimsenin parasında da gözümüz yok sadece kendi haklarımızı korumakla mükellefiz. Bütün derdimiz bu. Borçka küçük bir yer,  kim ne konuşuyorsa mutlaka bir şekilde bir yerden bir yere gidiyor.Bazen o söylemler farklıda gidiyor, yanlış da gidiyor.  
 
Ama gelinen noktada Borçka’da ki ikametler başka ilçeye taşınması da örgütleyen arkadaşlarımız var. Bu da doğru değil. 
 
Burada biraz daha duyarlı olacağımızı, olmamız gerektiğini söylüyorum. 
 
Yoksa bizim Murgulla da Hopa ile de Artvinle de  hiç sıkıntımız yok.
 
EĞER İLÇELERİMİZDE SIKINTI VARSA BİRBİRİMİZE KATKI SUNALIM, DESTEK OLALIM!.
 
Eğer diğer ilçe belediye başkanları kim olursa olsun eğer katkı sunmak gerekiyorsa ve böyle bir sıkıntıları varsa birbirimize katkı sunalım. 
 
Köylerde olanları taşıyalım, benim ilçemden oraya gitmesin.  ama köyden götürebilsin bende yardım edeyim. Eğer amaç bu ise. 
 
Daha önceleri büyük nüfus değişimleri yaşandı. Farklı ilçeler de atıyorum nufusu 10 bin olup da 15 bine 20 bine çıkaran ilçeler oldu. İl dışında yaşayanlar tamamını kendi ilçesine taşıdı. Buradaki amaç iller bankasının payının yükseltilerek hizmeti biraz daha artırmak. 
 
BORÇKA’DAN TAŞIMASINLAR 
 
Bizim de öyle bir derdimiz var. Başka yerlerden taşınsın ama Borçka’dan taşımayın bizim de ihtiyacımız var. 
 
İnsanlarıda iş taleplerini karşılamak, burada size iş veririz ama ikametinizi taşırsanız bunlara da birşey demiyoruz. Madem böyle vaatler varsa da buna da birşey demiyoruz.  
 
Ama hiçbir vaat yada hiç bir karşılığı olmayan bir şekilde insan alıp da burdan başka bir yere gitmesi de çok doğru değil. 
 
KİMSE KİMSENİN DÜŞMANI DEĞİL! HEPİMİZ DOSTUZ!..
 
Bunu da böyle çok büyütmemizin gereği yok vatanaşlarımız rahat olsun biz elimizden gelen gerekli çalışmaları yapıyoruz. kimse kimsenin düşmanı değil hepimiz dostuz. 
 
MURGUL AKRABAMIZ VE  EN YAKIN KOMŞUMUZDUR!.
 
En yakın komşumuz Murgul’dur. Murgul hem akrabalık ilişkileri açısından, hem en yakın olma açısından bize bir sıkıntımız olsa önce Murgul, urgulun bir sıkıntısı olsa öne biz koşarız. 
 
Bunu da çok fazla böyle abartmıyoruz ama katkılarımızı da birbirimizden oy yada ikamet değiştirerek değil daha farklı olmalı diye düşünüyorum.”dedi. 
 
Aktif olarak hem muhabir, hem köşe yazarı olarak fikir işçiliği olan gazetecilik mesleğinden emekli olabilmiş bir kaç kişiden biri de benim.  Yaklaşık 20 yıllık meslek hayatımda doğru olduğuna inandığım  haberleri yaptım. Yanlışlara yanlış dedim. 
 
Zor koşullarda dik durmaya gayret ettim. Artvin’in insanına, doğasına, ormanına, deresine sahip çıktık. 
 
Aynı haksızlığa Murgul yada başka bir ilçemiz uğrasa aynı tepkiyi gösteririm. Çünkü Artvin merkez ilçe dahil 9 ilçeden oluşuyor. Hepsi bizim. Görüşümüz, fikrimiz, siyasi tercihimiz ne olursa olsun Biz birlikte Artvin’iz. Bir yerde sorun varsa birlikte konuşmalı, çözümüne katkı sunmalıyız Dostça kalın
Artvince kalın
25 Aralık 2021
Sami Özçelik

Bu makale 893 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

MurgulBelediye Başkanının bir yorumu ve beyanatı yokmu
 Ali Osman Uzun -- 25.01.2022 10:30
08Haber Yazarlar
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com