KURTULUŞU GETİREN ZAFER
Ahmet   NİŞANCI
29.08.2021

 Ahmet Nişancı

 
Doğru Bakış
 
ahnisanci@gmail.com
 
                                                                                       -1-KURTULUŞU GETİREN ZAFER
 
30 Ağustos 1922.Türklüğün Unutulmaz Zafer Günü.
 
Ezilmiş tüm ulusların özgürce yaşama hakkını ve kararlılığını derin duygularla yoğurarak tarihe altın harflerle kaydettiren bir gündür 30 Ağustos Zaferi.
 
“Kurtuluş Savaşı’nın son vuruşuyla tarihe büyük bir harp stratejisi ile ölümüne bir kan, şan ve şerefle yazılan benzeri görülmemiş bir meydan savaşıyla kazanılan bir kahramanlık destanıdır 30 Ağustos 1922 Zaferi.
 
Ulusumuza bağımsızlığını kazandırmasının yanında, çağdaş uygarlık yolunda açılan zorlu bir kapının anahtarıdır 30 Ağustos Zaferi.
 
Bu zaferin kazanılmasında Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki kadronun arkasında Büyük Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük aşkı ve Kahraman Ordumuzun sonsuz yürekliliği ve ödenemeyecek denli büyük fedakârlığı var.
 
30 Ağustos 1922 günü kazanılan bu Başkomutanlık Meydan Savaşı Zaferini izleyen 9 Eylül 1922’de Ordularımızın İzmir’e girişleri Lozan Antlaşmasına giden yolu açan, vatan topraklarımızın düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen bir sonuçtur.
 
30 Ağustos Zafer Bayramı ilk kez 30 Ağustos 1923’te Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, İzmir ve Ankara’da kutlanıyor.
 
1924’de Başkumandan Zaferi ve 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı 1935 Mayıs ayında Resmi Bayram olarak ilan ediliyor.
 
23 Ağustos 1921- 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya
 
                                                                                                                 -2-
 
Savaşı ile düşman orduları geriletilerek kazanılan savaş sonrası TBMM tarafından Başkomutan Mustafa Kemal’e Gazi ve Mareşal rütbeleri veriliyor.  Düşmanın gardının kırıldığı o andan itibaren düşmanın yurttan atılması için büyük vuruşun, zaferi kesinleştirecek Büyük Taarruz ’un hazırlıkları büyük bir hızla ve gizlilik içinde yapılmaya başlanıyor.
 
Ordumuzun birliklerine Özel Taarruz Eğitimi için tatbikatlar yaptırılırken, Ordu Birlikleri, silah ve cephaneler düşmana sezdirilmeden gece yürüyüşleriyle yaya olarak, süvari birliklerinin atlarının ayaklarına nal seslerini kesmek için sargılar sarılarak savaş alanına taşınıyor.
 
26 Ağustos sabahı topçu atışlarıyla başlayan Büyük Taarruz ile Mehmetçik “Allah Allah” sesleriyle şahlanarak altı ayda geçilemez denilen düşman siperlerini birkaç saat içinde yıkar geçer. 30 Ağustos’ta perişan bir halde İzmir’e doğru her geçtiği yeri ateşe vererek kaçmaya başlayan düşmanın 2 Eylüldeki çevirme hareketiyle komutanlarıyla birlikte büyük bir bölümü esir alınır.
 
  I.Yunan Kolordusu Komutanı Nikolaos Trikopis, II. Kolordu Komutanı General Digenis(Diyenis), Kolordu Kurmay Başkanı Albay Yuvanis, 13. Tümen Komutanı Albay Miryanidis, Albay Kalinablis o sırada Uşak Karargâhında bulunan Mareşal Gazi Mustafa Kemal’in huzuruna getirilirler.
 
22 Ağustos 1922’de Başkomutan olan Hacı Anesti (Hadjianestis) Yunan Hükümeti tarafından görevden alınmış ve yerine General Nikolaos Trikopis Başkomutanlığa atanmıştır, ama Başkomutan olduğunu o anda Mustafa Kemal’den öğrenecektir.
 
Mustafa Kemal’in yanında Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü bulunmaktadır.
 
Mustafa Kemal, General Trikopis’in elini sıkıca tutuyor; “ Üzülmeyin General, Siz görevinizi sonuna kadar yaptınız. Askerlikte mağlup
 
 
 
                                                                                                                 -3-
 
olmak da vardır. Napolyon da vaktiyle esir olmuştu. Size karşı büyük bir hürmet hissi besliyoruz. Burada kendinizi esir addetmemenizi rica ediyorum. Misafirimizsiniz. Yakında her şey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.” Diyerek teselli ediyor, gönlünü alıyor.
 
“Oturun General, yorulmuş olacaksınız” diyor, sigara tabakasını uzatıyor ve kahve ikram ediyor.
 
Mustafa Kemal’in yurdumuzu işgal etmek için çabalayan esir komutanlara karşı gösterdiği davranış bütün dünya için bir centilmenlik ve bir insanlık örneğidir:
 
Nazım Hikmet, Bir Destan Şiir olan “Kuvâyi Milliye” destanında Türk Kurtuluş Savaşı’nın 26 Ağustos şafağında Nöbetçi Mehmetçiğin ve Başkomutan Mustafa Kemal’in portresini ne güzel çizer;
 
 Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.
 
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
 
Şayak kalpaklı adam
 
Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
 
Güzel, rahat günlere inanıyordu
 
Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
 
Birdenbire beş adım sağında onu gördü:
 
Paşalar onun arkasındaydılar;
 
O, saati sordu.
 
Paşalar : «Üç,» dediler.
 
Sarışın bir kurda benziyordu
 
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
 
Yürüdü uçurumun başına kadar,
 
Eğildi, durdu.
 
Bıraksalar
 
                                                                                                        -4
 
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
 
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
 
Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı.
 
Türk Kurtuluşuna Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte hayatlarını ortaya koyarak emek veren genç, ihtiyar, kadın, erkek savaşanlarımızı, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.
 
Öte dünyalar ışıklı olsun!
 
Zafer Bayramımız Ulusumuza Kutlu Olsun!
 
Ek:1) Nazım Hikmet, Atatürk’ün “Nutuk”unu, “ Kuvâyı Milliye”yi yazmak için 1939 yılında İstanbul Tevkifhanesine getirtir ve yazmaya başlar,1941 yılında bitirir. Destan 9 Bap(bölüm)dan oluşur. Baskısının sonuna şu notu koymuştur Nazım Hikmet: “1939 İstanbul Tevkifhanesi, 940 Çankırı Hapisanesi, 941 Bursa Hapisanesi.”)
 
Ek:2) General Trikopis için Çok Özel Not: General Trikopis (1868-1959) Yurduna döndükten sonra yargılanacak beraat edecek. 1927 yılında Tümgeneralliğe yükselen Trikopis emekli olduktan ölünceye kadar her 30 Ağustos’ta Atina’daki Büyükelçiliğimize gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük boy fotoğrafı önünde saygı duruşunda bulunacaktır.

Bu makale 5288 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com