BİR BABANIN EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNE HAKLI İSYANI!
Sami   ÖZÇELİK
01.04.2021

 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 18. Maddesi “fırsat ve imkan eşitliği” başlığında şu şekilde ifade edilmektedir: “Eğitimde kadın erkek herkese fırsat ve imkan eşitliği sağlanır.” Peki gerçek böyle midir?

 
EĞİTİMDE “FIRSAT EŞİTLİĞİNİ” DEVLET KENDİ ELİYLE KALDIRDI
 
Ne yazık ki  Türkiye’de 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun  sekizinci maddesi hiçbir zaman gerçek anlamda uygulanamamış’ hayata geçirilememiştir. Kısaca eğitimde fırsat  ve imkan eşitliğinden söz etmek mümkün değildir.
 
Özellikle taşımalı sisteme geçildikten sonra yani 1997 yılından bu tarafa eğitimde fırsat ve imkan eşitliği tamamen ortadan kalkmıştır. Düşünün, 50-60 km uzaklıktaki bir köyden şehre gelen çocuklar sabah beşte kalkmak zorunda servislere binip 1,5 saatlik yolculuktan sonra okullarına ulaşabilmekteler giderken yarı uykulu okula geliyor. 
 
Dönüşte yine aynı yol gidiliyor köy çocuklarının özel ders alma kurs görme gibi şansları da yok kimi aileler imkanları ölçüsünde çocuklarını kolejlere, özel okullara veriyor. Bunun yanında hangi dersten başarısız ise özel ders aldırarak tamamlatıyor. 
 
Köylerden gelen çocukların böyle bir şansı yok bunun yanında okullardaki kurslara da katılamıyorlar çünkü servisle geri dönmek zorundalar. 
 
Taşımalı sisteme geçildikten sonra kaç çocuğumuz trafik kazaları sonucu daha tomurcuk iken hayata veda etti! 
 
Peki  ama neden, neden böyle bir uygulamaya geçildi? Köylerden çocuklar neden koparıldı, köyler neden öğretmensiz,  okulsuz bırakıldı o tarihten sonra köylerin hali ne oldu çocuklar yolda sersefil aileler perişan!..
 
Bu kimin fikri ve projesiydi?  Taşımalı sistemin eğitimimize ne faydası oldu? Ülkemizde eğitim düzeyi daha da düştü dünya ülkeleri arasında son sıralardayız!. 
 
Artvinli bir baba, bir öğrenci velisi bu duruma adeta isyan ediyor, bu haksızlığa adaletsizliğe sosyal medyadan paylaştığı yazısıyla dikkat çekiyor. 
 
Şavşat Pınarlı köyü sakinlerinden Kenan  Altun, taşımalı sistem de köy çocuklarının ve ailelerinin çekmiş olduğu çileleri ve zorluğu anlatarak, eğitimde fırsat ve imkan eşitsizliği üzerine yazdığı yazısında şu ifadelere yer verdi;
 
“Artvin Millî Eğitim Müdürlüğü Zoom üzerinden, Emre Aydın yönetiminde, 
Artvin Fen Lisesi Müdürü Sayın Erdoğan ÖZTÜRK,
Arhavi Ertuğrul Kurtoğlu Fen Lisesi Müdürü Sayın Arif Uzuner in katılımı ile Fen Liselerinin tanıtımı yapıldı.
Tanıtılan Fen Lisesine, hele adı Fen Lisesi olan okula hangi veli çocuğunu göndermek istemez ki?
Hangi velinin veya öğrencinin gündüz hayali, geçe rüyası değil ki?
 
Eğitimde parası olanın fırsat eşitsizliğini lehine çevirmesini anlıyorum da,
Devletin fırsat eşitsizliğini köydeki taşımalı öğrenciler alehine, merkezde oturan çocukları lehine çevirmesini ben bir türlü anlam veremiyorum.
 
Efendim mesele şu.
Köyden taşımali gelen öğrenciler, kendileride merkezde oturup, sabah 1, 1.5 saat geç kalkmayı, akşam 1, 1.5 saat eve erken gitmeyi istemezler mi?
 
Köydeki okuları bu çocukar kapatmadı, devlet kapattı.
 
Şimdi de devlet kendi eliyle destekleme kursları açarak, merkezde oturan çocuklar fazladan destekleme kursları verirken, köyden taşımalı gelen çocukara sadece yüz yüze eğitim vermektedir.
 
Bu çocukar LGS'ye aynı şartlar altından  girecekler, ama devlet köydeki çocuklar alehine sınava 2, 0 mağlup başlatmayı uygun görüyor.
 
Köydeki velinin sesi çıkmıyorsa, çocuğun suçu günahı nedir?
 
Bakınız efendim, köydeki bir veli cebinizden 100 tele çalsa ne yaparsınız?
Tabii ki gereğini yaparsınız?
Yanı bilek kuvetı, kolluk kuveti, Cumhuriyet Savcılığı akla ne gelirse onu kullanırsiniz degilmi?
 
Zavallı köylünün bilek (cüzdan) kuvveti yok, devlet kuveti (eğitimde fırsat eşitsizliği) yok.
Ama çocuğunun hayatı çalınıyor hayati.
 
Bir yüz lira için devlet kuvetinini harekete geçiren zihniyet, bir çocuğun hayati çalınıyor, bu zihniyet sinsi, insanlık suskun, zavallı köy çocuğu çaresiz.
 
NE YAPMAMIZ GEREKİYOR BİR FİKRİ OLAN VAR MI? 
 
Bu çocukarin zeki olma ihtimali hiç mi yokta umut kesilmiştir?
 
Bu hırsızlık karşısında yoksa sizde mi suskun duracaksınız?”

Bu makale 2279 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Mithat TAHTALI
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com