ÇOCUKLUĞUMUN KORKUSU AŞI!..
Rasim   YILMAZ
21.02.2021

 İlkokul kaçıncı sınıfta olduğumu hatırlamıyorum, köye aşı için sağlık ekibi gelmişti. Öğretmenlerimiz hepimizi bahçeye çıkarıp tek sıra halinde dizdiler. İşe bak ki en önde de bendim.

 
Korkudan nerede ise öğrencilerin tamamı ağlıyordu. Aslında bir kaçı korkudan, gerisi ise korku bulaşıcı olduğu için diğerlerinden etkilenerek ağlıyordu. Çünkü çoğu aşı iğnesinin acısının etkisini bilmiyordu. Bense ilk defa aşı olacaktım ve korkudan ödüm patlıyordu. Ağlamamak için kendimi zor tutuyordum.
 
Müdessim öğretmen, beni en ön de kolu aşı olmaya hazır, ağlamadan beklerken gördü. Arkadaşlarıma örnek göstererek ne kadar rahat olduğuma vurgu yaparak herkesin benim gibi cesur olmasını öğütledi.
 
Aşı işlemi başladı ama bu cesurca tavrım örnek olsun diye beni atlayarak sonrakileri aşı yapmaya başladılar. Sanki çok acıtıyormuş gibi aşı olan çocuklar daha bir şiddetle ağlıyordu. Artık,  korku cesaretimi yerle yeksan etmiş, kaçmanın yollarını armaya başlamıştım.
 
Bir ara kalabalığı fırsat bilip aradan sıyrılarak süratle olay mahallinden koşarak uzaklaştım. İleride caminin altında, derenin kenarındaki söğüt ağacının kovuğuna saklandım.
 
Ne var ki yüzlerce gözün önünden gözükmeden kaçmanın olanaksız olduğunu düşünemedim. Kaçtığımı gören Hakkı öğretmen aşı olanlara “Gidin Rasim’i alın getirin!” diye emir vermiş. Bazı işgüzar kıskanç arkadaşlarım bu durumu fırsat bilerek başımda belirdiler. Özellikle de öğretmene yaranmak amacıyla, beni yaka paça kaptıkları gibi o elindeki şırıngasını Demokles’in kılıcı gibi tutan hemşirenin karşısına diktiler. Böylelikle bizim karizma fena halde çizilmiş oldu.
Yahu iğne yapıldı ki ne ağlamaya, ne de kaçmaya değmezmiş. Sinek ısırığı kadar bir acı bile hissetmedim. Meğerse bütün sorun gereksiz korku psikolojisiymiş.
Aradan geçen 55 yıl sonra bugün o günlere geri dönüp geçmişi hatırladım.
Korona virüsü, önce Mao’nun ülkesi Çin’den dünyaya yayıldı, sonra da aynı ülkede panzehiri aşı üretildi. Bu bir oyun mudur henüz tam anlaşılmış değildir. Aşının virüs üzerindeki etkisi konusundaki tartışmalar ülkemiz ve dünya çapında sürmektedir. Haklı olarak bu durum bizlerde kuşkuya neden oldu.  Bu kuşku kamuoyunda tartışılırken konuyu geçtiğimiz akşam eve taşıdık. Biri sağlıkçı, diğeri öğretmen, bir diğeri öğrenci gençlik temsilcisi ve benden oluşan dört kişilik aile ‘aşı olayım mı, olmayayım mı’ konusunu masaya yatırdık. Dört kişi arasında ortak bir karara varamadık. Çünkü Mao’nun ülkesi Çin, dünya kapitalizmiyle kıyasıya rekabet halindedir. Üretimin sosyalizmde olduğu gibi insan merkezli değil, kâr merkezli olmasından ötürü üretilen aşıya karşı kuşkularımızda haksız sayılmayız. Çünkü kapitalizme güvenmiyoruz. Bir bilene sormuş olmak için telefon aracılığıyla sevgili gelinim sağlıkçı Tülay’ı arayarak konuyla ilgili görüşünü sormuş olsak da yeterince ikna olamadım. Endişelerimi giderememiş olmamın temel gerekçesinin çocukluğumda olduğu gibi gene aşıdan kaçmak gibi bir gizli korku mudur,  onu da bilmiyorum. Ne var ki sağlıkçıların çok büyük çoğunluğunun aşı olması ve TTB’nin açıklamalarıyla kendimi yeterince ikna olmaya şartlandırmış olmalıyım ki aşı olmaya karar verdim.
Sonuç itibarıyla eskisinden tek farklı olarak elinde cam şırınga yerine plastik şırıngasıyla bekleyen güleç yüzlü hemşirenin göstermiş olduğu sandalyeye oturarak, sol kolumu aşı pozisyonuna hazır hale getirdim. Hiçbir baskı altında olmadan kolumu açtım ve korona aşısını oldum. Kararımın isabetli olup olmayacağını zaman gösterecek.
Herkese koronasız sağlıklı günler dileğimle…

Bu makale 1436 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Mithat TAHTALI
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com