AKYURT ENERJİ ÜRETİM AŞ'NİN HANLI’DAN BAŞKA 5 HES PROJESİ DAHA ORTAYA ÇIKTI
Sami   ÖZÇELİK
28.11.2020
 
Hukuku hiçe sayıp mahkeme sürecini beklemeyen HES şirketi maalesef Şavşat Hanlı HES çalışmalarına başladı.
Üstelik çalışma başlattığı yer tapulu bir arazi olup vatandaşın mahkemeye verdiği yer!
Ama eski Şavşat Kaymakamı Artvin'in eski valisi ve halen Merkez Valisi olarak görev yapan, bu arada HES müteahhitliğini de başarıyla yürüten, Selahattin Akyurt'a ait olan Akyurt Enerji Üretim A.Ş'nin ne acelesi varsa işi karambole getirmeye çalışıyor! Oysa o bölgede bir HES yapıldı. Susuz HES yapılmış olumsuzluklar çok net yaşanmıştır! Susuz HES'i yapanlarda sıkıntı yaşadı. Yöre insanı da sıkıntı yaşadı.
Çünkü derede su olmayınca HES şirketi çalışamadı, zarar etti! bu yüzden DSİ ile mahkemelik olabilecek şeklinde duyumlar alınıyor! Ama zaten tuhaf olan suyun olmadığını "SUSUZ HES"ismi ile açıkça belirtmiştir!.
Bir taraftan su yetmeyince Kürdevan Dağı eteklerinde bulunan Şavşat ve Ardanuç'un ortak kalbi yaşam Kabe'si Karagöl'ün 300 yıl belki 500 yıl önceden elle, kazma kürekle yapılmış kadim su kanallarından su çalmaya çalışan SUSUZ HES'çiler kanalları kesip suyu kendi havzalarına akıttılar. O, bozdukları kanalı da Özel İdare yeniden düzeltti!.. yani su yetmiyor, su yok beyler!.
Şimdi Hanlı HES!.. Bu gerçeği bile bile eski vali şimdinin merkez valisi HES yapmanın derdinde. HES'i yapar yapmaz da anında satıyor. Bundan büyük rant elde ediyor!.. Derelerimiz sularımız elden ele alına satıla bu şekilde elimizden alınıyor!.
Eski vali şu an merkez valisi devlet memuru nasıl müteahhitlik yapıyor?
Bu Akyurt Üretim A.Ş. çocuklarının üzerinde daha önce eşİ üstünde!. Ama sahibi Salahattin AKYURT!. Devletin imkanlarını bürokrasiyi kullanıyor!.
Dahası Akyurt'un Artvin'de Hanlı'dan başka 5 HES Lisansı daha ortaya çıktı!. Sadece Artvin'de değil başka illerde de var!.
Soru: Halen devlet yani halkın memuru olan bir şahıs bu işlere nasıl giriyor? Artvin sevgisi bu mudur? Artvin'e hizmet bu mudur? Artvin'in derelerini Ankara'da masa başında nasıl kaç paraya satın aldı?
İnsanlar korona salgını sonrası köylerine dönüyor. Bu su bu vadideki köylerin, canlıların bitkilerindir. Asla bir şirketin alıp sattığı babasının malı olamaz ve olmayacaktır!
Bugün olmazsa yarın bu HES projeleri yeniden gözden geçirilecek ve ben inanıyorum ki yüzde 90'ı iptal edilip kapatılır! Dereker tekrar bir şirkete değil doğaya, canlılara hayat verir!.. Özgürlüğüne kavuşacaktır. Gün olur devran döner. Bu sözüm gerçek olur.
 

Bu makale 18401 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com