AZERİN VE ÇIRPINIRDI KARADENİZ
Fikret   GÖKÇE
04.10.2020

 AZERİN VE ÇIRPINIRDI KARADENİZ

 
16/17 Ağustos 2008'de Karabük'te düzenlenen 4. KARADENIZ KURULTAYI 'nın ilk oturumunun yapıldığı Safranbolu Cinci Hanı'nda akşam yemeğinden sonra sahne alan AZERİN " Çırpınırdı Karadeniz " şarkısını orada bulunanlarla birlikte büyük bir coşkuyla okudu. Katılımcıların " bir daha, bir daha " tezahüratıyla yaşanan heyecan ertesi gün ikinci oturumun yapıldığı Yenice'de de tekrarlandı.
 
Bu kurultayda Ankara Karabüklüler Derneği temsilcisi olarak yaptığım konuşmanın sonunda; " Değerli Konuklar, iki gündür Azerbaycan'dan gelen sevgili kardeşlerimiz burada çok güzel bir sunum yaptılar bize.. Türk olmanın güzelliğini, onur ve gururunu paylaştık onlarla...Onlar Karabağ'ı anlattılar, Hocalı katliamını anlattılar. Biz de çok acılar yaşadık, zulümler gördük, katliamlara maruz kaldık. Türkülerinde haykırdıkları gibi, Karabağ'da, Azerbaycan'da , Kıbrıs ve Anadolu'da şanlı bayrağımız ilelebet dalgalanacak " diyerek duygularımı ifade etmiştim.
 
2010 yılında Ankara Merkez Orduevi'nde bir kez daha izlediğim Azerin'le konser sonrası yaptığımız sohbette ; Safranbolu'ya hayran kaldığını ve tekrar görmek istediğini anlatmıştı.
 
Çırpınırdın Karadeniz şiiri 1914'de Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'na girmesini büyük bir merak ve heyecanla izleyen Azerbaycan şairi Ahmet Cevat tarafından 15 Kasım 1914'de Gence'de yazıldı. Ahmet Cevat 1.Dünya Savaşı'nda Türkiye'ye gelerek başta  Çanakkale Savaşları olmak üzere çeşitli cephelerde  savaştı.
 
Şiir, Ermenilerin Bakü'de 20 bine yakın Türkü katlederek yaptıkları soykırımı önlemek amacıyla 1918 yılı başlarında gönderilen ve Eylül 1918'de Bakü'ye girerek Azerbaycan'ı işgal ve soykırımdan kurtaran Osmanlı Ordusu'na ve komutanı Nuri Paşa'ya (Killigil) duyulan sevgi ve minnetin bir ifadesi olarak Azerbaycan Türkleri'nin büyük bestekarı Üzeyir HACIBEYLİ tarafından segah nağme tarzında bestelendi.
 
 
 
ÇIRPINARDI KARADENİZ
BAKIP TÜRKÜN BAYRAĞINA
AH !...DEYERDİN HEÇ ÖLMEZDİM
DÜŞA BİLSEM AYAĞINA
 
AYRI DÜŞMÜŞ DOST ELİNDEN
İLLER VAR Kİ ÇARPAR SİNEM
VEFALIDIR GELDİ GİDEN
YOL VER TÜRKÜN BAYRAĞINA
 
İNCİLER DÖK GEL YOLUNA
SIRMALAR DÜZ SAĞ-SOLUNA
FIRTINALAR DURSUN YANA
SELAM TÜRKÜN BAYRAĞINA
 
Gazanız mübarek olsun. Selam olsun kardeşimiz Azerbaycan halkına...
Fikret GÖKÇENA
 
 

Bu makale 3206 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Rasim YILMAZ
Sami ÖZÇELİK
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com