NASIL ANLATAYIM MAHZUNİ SENİ
Rasim   YILMAZ
17.05.2020

 Ben gidince seven diller yorulur

Boz bulanık akan seller durulur
Umarım ki yeni düzen kurulur
Felek bizi kara güne salması
Mahzuni ŞERİF
 
 
 
 “Gurbet elde mezar olup kalınca/Seher yeliyle haber salarsın dost dost” demişti Mahzuni Şerif.
Şerif Cırık veya tanınan adıyla Aşık Mahzuni Şerif 17 Kasım 1939 Kahramanmaraş Afşin ilçesinde doğmuştur.
 
17 Mayıs 2002 günü “gurbet elde” tabutu  bin bir çeşit çiçekle bezetilerek çok sevdiği ülkesine (Türkiye’ye), yaşamını adadığı halkına kavuşmak üzere uğurlandı Köln’den Mahzuni. Halk ozanlığı geleneğinin yaşayan en büyük temsilcisini karşıladı Ankaralı emekçiler binlerle.
 
Halkın dertlerinin, sevinçlerinin, aşka, dostluğa, ihanete, kardeşliğe ve zulme dair türküleriyle uğurladı ozanı Hacıbektaş’a on binler.
 
Yoksul hakkı yiyenlere “yuh” çeken bir isyancı, yiğitlere kasteden dağlara sitemini haykıran yaralı kuşum, “Ambargo mambargo dinleme gardaş/Gelin Amerika kovulsun gitsin/Üsleri müsleri çıksın buradan/Kendi toprağına savrulsun gitsin” diye halka çağrı yapan bağımsızlıkçı bir yiğit. Nurhaklara, Binboğalara seslenen, yoksulun sırtından doyanlara karşı çıkan, ülkemizin gelişmesi adına “Etme uyan/tutma uyan” diyen bir aydınlanmacı, kuru soğana muhtaç olanların dertlerini dert edinen, dert ortağı, türkülerinde insan sevgisi, dostluk, kardeşlik, coşku, yurtseverlik, halkçılık karakterini bilinçle geliştiren, “Tabiattaki insan gibi ölemem/Derdim vardır onun için gülemem/Ben insanın değerini bölemem/Doğu-Batı, gavur, Müslüm bir bana” diyerek halkların kardeşliğine olan inanç ve duygularını korkmadan anlatan, halkının gönlüne taht kurmayı başarmış halkın ozanı Mahzuni’yi nasıl anlatayım?
 
Gençlik yıllarımda onun türküleriyle büyüyüp olgunlaştığımı söylemem gerek. En son 1996 yılında bağlama öğretmenim sevgili Musa Eroğlu’nun ofisinde karşılaştığımızda son kez kucaklaştığım büyük Usta, müzikteki en önemli ilham kaynaklarımdan biri, nereden bilebilirdim bir gün tabutuna karanfiller koyacağımı? Ama ant olsun ki be Ustam, arkandan ağlamadık, ağlamayacağız. Emanet ettiğin türkülerini inadına söylemeye devam edeceğiz!
 
“Mermiler çiçek olsa/Mahkemeler avare kalsa” derken, insanlığın özgür, emeğin yaratımı olan uygarlığın olanaklarının insan yaşamının hizmetine sunulmasını insanlık için, insanlık adına talep eden Mahzuni Şerif, halkın türküsünü söylediği içindir ki kollarına zincir vuruldu, zindanlara atıldı. O, binlerin omzunda sonsuzluğa yürürken, DGM’de ki davası devam ediyordu…
 
Hani bir özdeyiş vardır; “Bir ülkenin sanatını yapanlar, o ülkenin kanunlarını yapanlardan daha güçlüdür.” O halkın ortak dili, çağını sorgulayan, sanat ve düşün ozanıdır. O çağımızın Şeyh Bedrettin’i, Dadaloğlu’su, Pir Sultan’ı dır.
Sen rahat uyu Mahzuni Baba, insanlık var oldukça sen yüreklerimizde yaşayacak, türkülerin Çoruh olup coşmaya devam edecektir...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Seni, fiziki olarak aramızdan ayrılışının 18. Yılında özlemle, inançla, türkülerle selamlıyorum.
 
Zalım
Aşık Mahzuni Şerif
 
Dünya zalımlar dünyası
Giden zalım gelen zalım
İnsanlığın yüz karası
Hayvan gibi ölen zalım
 
 Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
 
Alımış ele arsızlığı
Baştan başa yersizliği
Bilmem neden hırsızlığı
Yapan değil bilen zalım
 
Zalım zalım meyhaneler
Sarhoş olur divaneler
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
 
Ben insanlar dargınıyım
Dertlilerin yorgunuyum.
Sanki felek vurgunuyum
Bu halıma gülen zalım
 
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
 
Sevmem dünya muradını
görenler görmüş dadını
Mahsuni'nin kanadını
Kırıp kırıp yolan zalım
 
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
 
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
Zalım zalım zalım zalım
Ne olacak benim halım
 
 

Bu makale 2282 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Rasim YILMAZ
Sami ÖZÇELİK
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com