BİR NUMARALI MAYIN, BİSMİLLAH FUNDO !
Fikret   GÖKÇE
18.03.2020

 

Karanlık limanın zifiri karanlığında bu komut, Mayın Grup Komutanı Nazmi Bey

tarafından tam 26 kez tekrarlandı. Çanakkale Savaşlarının en kritik günlerinde Almanya’dan trenle Edirne’ye getirilen 26 mayın, binbir güçlükle cepheye ulaştırılmış ve 7 Mart gecesi de 40 metre uzunluğunda, 366 tonluk bir tekne olan NUSRAT mayın gemisine yüklenmişti.
              
 Dünyanın en büyük donanmasının İngiliz ve Fransız komutanları 17 Mart gecesi, amiral gemisi olan QUEEN ELIZABETH’de toplanmış son değerlendirmeleri yapıyorlar ve bir gün sonra başlarına geleceklerden habersiz “önce sizin geminiz Marmara’ya girme onurunu kazansın” diye birbirlerine lütufta bulunuyorlardı.
               
Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’dan 6 Mart 1915’de Erenköy koyunun mayınlanması görevini alan Yüzbaşı Nazmi, yakın arkadaşı olan gemi komutanı Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’ya durumu bildirdi. Nusrat mayın gemisinin kazanı ateşlendi, bir süre beklenerek bacadan duman ve kıvılcım çıkma ihtimali giderildikten sonra, Yüzbaşı Hakkı’nın “BAŞÜSTÜ BİSMİLLAH VİRA” komutuyla demir aldı.
             
 O gece Nusrat, 26 mayını karanlık limana kıyıya paralel olarak bıraktı. Çünkü, boğaza girecek olan İngiliz ve Fransız zırhlıları topçumuzun isabetli atışlarından korunmak için manevra yapma gereği duyacaklar ve muhtemelen bunun için en uygun yer olan bu bölgeyi tercih edeceklerdi.
               
18 Mart 1915 sabahı dünyanın en büyük donanması boğaza girmeye başlamış ve saat 11.00 sıralarında mevzilerimizi ateş altına almıştı. Önde Suffren, Bouvet, Charlemegne ve Gaulois adlı Fransız gemileri büyük çaplı toplarıyla yoğun ateşlerini sürdürerek ilerliyorlardı.
              
 Saat 12.30’da Gaulois yara alınca çekilmek zorunda kaldı. Inflexible ve Agememnon’da topçumuzun isabetli atışlarıyla büyük yaralar alınca yerlerini Vengeance, Ocean, Albion, Irreristible, Triumph ve Majestic adlı İngiliz gemilerine bırakarak çekilmek zorunda kaldılar. Saatler 13.55’i gösterirken şiddetli bir patlamanın ardından, önce havaya yükselen bir su kümbeti ve duman sütunu görüldü. Bir süre sonra Fransız zırhlısı Bouvet, sancak tarafına yatarak bir dakika içinde sulara gömüldü. Patlamalar birbirini izliyordu. Saat 15.15’te Irresistible mayına çarptı ve onu yedeğe alarak kurtarmaya çalışan Ocean’da mayına çarpınca, bu iki zırhlı bir anda gözden kayboldu. Bu arada Inflexible’da mayına çarparak ikinci bir yara aldı. Kilitbahir, Aktepe, Dardanos ve Mesudiye tabyaları ile Hamidiye istihkamlarından yapılan yoğun ateşle şaşkına dönen düşman donanması büyük yaralar aldı. Donanma komutanı Amiral de Robeck durumun vahametini anlayınca saat 17.00’den itibaren geri çekilme emri verdi.
               
 O gün Boğazı geçerek Marmara’ya girmeyi ve İstanbul önüne demirlemeyi hayal eden dünyanın en büyük armadası, Türk’ün vatan sevgisi, azim, iman ve dehasına yenik düşmüştü.
               
 Çanakkale Deniz Zaferi, 25 Nisan’da çıkarmayla başlayan kara savaşlarına da olumlu etki yaptı. Ama en önemlisi bütün cephelerde yüzbinlerce şehit bırakarak çekilen ve Balkan bozgunu ile Sarıkamış faciasının acılarının altında ezilen Türk Ulusu’nun moralini yükseltti ve İstiklal Savaşını kazanarak Türkiye Cumhuriyetini kuran başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere kahraman komutanlarımızı yarattı.
                
 NUSRAT mayın gemisinin tüm personelini saygıyla anıyor, Çanakkale şehitlerimize Yüce Tanrıdan rahmet diliyorum.
                                                                         

Bu makale 1728 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Nazmi Akşahin SAYGI DEĞER ARKADAŞIM,NUSRET MAYIN GEMİSİ İLE İLĞİLİ BAZI ANEKNOTLARI SENİNLE PAYLAŞMAKN İSTERİM.ŞÖYLEKİ YZB.HAKKI TOPHANEDEN ASKERE GİTMİŞ KENDİSİNEDE TOPHANELİ DİYE BİLİRLERMİŞ.KAYNAK ARHAVİ KEMERKÖPRÜDEN RAHMETLİ ALI BAYRAK LAKABI BOYACI ALİ.YZB.HAKKI İLE ASKERLİK YAPMIŞ,RAHMETLİ ENİŞTEM HAKKI USTA İSMİNİ AMCASI YZB.HAKKIDAN ALMIŞ,MAYIN KOMUTANI NAZMİ BEYİN İSMİNİDE ONA ATFEN BÜYÜKLERİM BANA VERMİŞ.YZB.HAKKI RÜTBESİNİFRANSIZ YARIM DONANMASININ TOP MERMİSİNİ BACADAN İÇİNE İSABET ETTİREREK BATIRMIŞ.ŞEHİT OLDUKTANN YZB UNVANI VERİLMİŞ BABA ANNEME ŞEHİTLİK MAAŞI BAĞLANMIIŞ BABA BİR ANNE AYRI OLDUĞU İÇİN ŞİKAYET ÜZERİNE BABAANNEMDEN ŞEHİT MAAŞINI KESMİŞLER.ABİM BUNU ARAŞTIRIP NETİCEDE DOĞRULUĞUNU KANITLAYAN BELGELERE ULAŞMIŞ.FİKRETCİĞİM DAHASI VAR.O ZAMAN BİLVESİLE KAHRAMANLARIMIZA ALLAHTAN RAHMET DİLER GIYAPLARINDA SAYGI İLE EĞİLİRİM.
  -- 18.03.2020 11:33
08Haber Yazarlar
Fikret GÖKÇE
Rasim YILMAZ
Sami ÖZÇELİK
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com