27 YIL OLDU AMA ORG. EŞREF BİTLİS UNUTULMUYOR
Fikret   GÖKÇE
20.02.2020

Emperyalistlerin ve onların maşalarının ülkemizde gerçekleştirmek istedikleri aşağılık planlara karşı duran bu yüzden de alçakça saldırıya uğrayan; hayatını terörle mücadeleye adayan, kahraman komutan, Mustafa Kemal’in askeri Orgeneral Eşref Bitlis ve dört silah arkadaşını şehadetlerinin 27. yılında rahmetle anıyorum.

Ruhları Şad Olsun. F.Gökçe 

 

27 yıl önce bir suikaste kurban giden Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref BİTLİS Cebeci’deki Askeri Şehitlik’te bulunan kabri başında bugün yine anıldı.

 
Benim de yaklaşık 15 yıldır katıldığım, Ailesi, sevenleri ve askerlerin hazır bulunduğu bu anma töreninde Kur’an okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.
 
Orgeneral Eşref BİTLİS, ülke bütünlüğünü tehdit eden PKK sorununun kökten halledilmesi için yoğun çaba harcıyor, dost ve müttefik saydığımız bazı ülkelerin bu terör örgütünün destekçisi olduğunu biliyordu. Bölge ülkeleriyle işbirliği yapılarak bu sorunun çözüleceğine inanan BİTLİS Paşa “KALE PROJESİ ” adını verdiği verdiği düşüncelerini Cumhurbaşkanı ÖZAL’ın da kabul etmesini sağladı.
 
Bu sırada 1971’den beri bölgede konuşlanan ÇEKİÇ GÜÇ’ün terör örgütüne silah, mühimmat ve lojistik malzeme ile destek sağladığını Asayiş Bölge Komutanı Orgeneral Necati ÖZGEN’le bizzat görmüş ve tespit etmişlerdi.
 
ABD,  Bitlis Paşa’nın bu çalışmalarından rahatsızdı ve bölgedeki görev uçuşları sırasında uçuş güzergahı ve rotası önceden bildirildiği halde ABD F-16’larıyla egzost gazı salınarak iki kez helikopteri düşürülmeye çalışılmış, pilotların maharetiyle kurtulmuşlardı.
 
17 Şubat 1993 günü sabahı önceden planlanmış bir görevle uçakla Diyarbakır’a gidecekti. Güvercinlik Askeri Havaalanından kalkan uçak iki dakika sonra Yenimahalle’deki PTT merkezinin bahçesine düştü.
 
Yetkililer kısa bir süre sonra olayı bir kaza ve pilotaj hatası veya kanatlarda buzlanma nedeniyle olabileceği şeklinde açıklamaya çalıştılar. Oysa Kanada’dan satın alınan uçak son derece gelişmiş bir teknolojiye sahipti ve İzlanda üzerinden geçerken -60 santigrat derecede kanatlar bundan hiç etkilenmemişti.
 
O sırada Güvercinlik’te Eşref Paşa’dan rahatsız oldukları gerekçesiyle O’nu Genelkurmay’ a şikayet eden ABD’ nin Jusmatt Yardım Heyeti’nin iki uçağı bulunuyordu. Ayrıca o gece uçağın bulunduğu hangarın nöbetçisi ifadesinde pilot giysili bir subayın parolayı söyleyerek geldiğini ve hangar içinde bir saatten fazla kaldığını anlattı.
 
Bir süre sonra gerçeği ABD Büyükelçiliği Siyasi Komiseri John KUNSTSTADLER açıklıyordu.        “ OLAY BİR SUİKASTTİ ”
 
Unutulmaması gereken bir olay daha var; bu suikastten üç buçuk ay kadar önce DISPLAY DETERMINATION-NATO müşterek tatbikatında Muavenet Fırkateynimiz ABD Saratoga uçak gemisinden atılan iki adet SEA SPARROW füzesiyle vurulmuş, gemi komutanımızla birlikte beş askerimiz şehit olmuş ve 22 denizcimiz yaralanmıştı. En az beş görevli ve yetkilinin inisiyatifiyle ateşlenebilen bu füzelerin yol açtığı olayın ABD’de görülen mahkemesi “Political Question” olarak kapatılmış, Hükümetiz bu alçaklığa da sessiz kalmıştı.
 
Unutulmuyorsun Sevgili Paşam., Eğer bu alçaklık gerçekleşmeseydi belki de bugün baş edemediğimiz bu sorunların çoğu yaşanmayacak, başta terör olmak üzere karşı karşıya kaldığımız hainlik ve düşmanlıklar olmayacaktı . Nur içinde yat, mekanın cennet olsun.
Fikret GÖKÇE
Kıbrıs Gazisi-Mak.Müh.
 

Bu makale 1582 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Mithat TAHTALI
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com