NE UMULDU? NE BULUNDU?
Mithat   TAHTALI
12.04.2019

 

Araç yoldan çıkınca yol gösteren çok olurmuş. Benimkisi öyle olmayacak. Çünkü ticaret ile siyaset benim ilgi alanım değildir. Bu yazıda bendeniz naçizane görüp yaşanan teknik konulara parmak basmak istiyorum. Yoksa maksadım kimseyi eleştirmek değildir.

 

1-Artvin meydanı olmayan bir şehir oldu. Oysa eski Artvin’de güzel bir Hükümet Konağı ve yanında da bir meydan mevcuttu. Önce ‘Bu Tarihi Binayı Yıkmayalım’ deyip şimdiki ucube bina yapıldı. Sonrasında da ‘O Ermeni Binasıdır’ denilerek yıkıldı. Sonuçta tarihi yapıda gitti meydanda. Nasıl ki burada güzel olmayan Atatürk Heykeli yerine şimdiki güzel heykel yapılıp konulduysa benzer şekilde şimdiye kadar buraya çok katlı düzgün bir Hükümet Konağı yapılmalı idi.
 
2-Bugün Doğu dahil ülkemizin hemen her yerinde duble yollar inşa edildiği halde bizde gerek şehir içi ve gerekse il yolları hem tek şeritli ve yetersiz olup bir o kadar da standart dışı tehlikeli olduğu halde yıllardır hiçbir iyileşme olmadı.
 
3-Şehir içi yollarımızın pek çoğu 1878 den kalmadır. İnönü ve Halkevi Caddeleri 1934-35 yıllarında açılmış olup yaya yolu ile beraber toplam 8,5M. İki şeritli olup bir şeridi paralı otopark şeklinde kullanılıyor. Şehirde değişik bölgelerde katlı otoparklar yapılıp trafik rahatlatılmalıydı.
 
4-Şehirde eskiden beri devam eden keyfi, mevzi imar planı değişiklikleri ile kaçak fazla kat yapımları ve garajı da olmayan yapıların inşaatları aynen devam etti.
 
5-Yapılan inşaatlar projesiz ve denetimsiz ve uyarılar da dikkate alınmadan yapıldı. Mühendislik ucuz olan ile sağlamlığı birleştirmektir. Ancak gel gör ki yapılan yol genişlemelerinde mühendislik kuralları hiçe sayıldı. Betonarme veya fore- kazık istinat duvarı yerine taş duvarlar yapıldı. Bu taş duvarlar da şartnamelere uygun ve yeterli denetim yapılmadığındandır ki için 500-600 mt tamamen yıkıldılar.
 
6-Bir tarafta yapı yapılması yasak olan yerlere İmar izini verilirken diğer tarafta resmi imarlı arsaya yıllarca izin verilmedi. Hukuka aykırı olarak engellendi.
 
7-İmar Planında yol olarak gözüken genişlemeler ‘Belediyenin parası yoktur’ gerekçesi ile kamulaştırma yapılmadı. Hazineye ait kısımlarda yol genişletildi, sahipli arsalara dokunulmadı. Artvin’de 30 yıldır 30 mt İmar Yolu açılmadı ve/veya genişletilmedi.
 
8-Kamu kurumlarında bürokratik engeller devam etti Belediye’de de makam kapıları çoğu kez ‘Özel Görüşme var’ gerekçesi ile gelen vatandaşa kapalı idi.
 
9-Kadir Topbaş Bey Artvin’deki seçim konuşmasında ‘Bana güvenin, ben burasını Davos yaparım’ dese de şehirde herhangi bir iş sahası açılamadı. Halk İŞ KUR aracılığıyla iş peşinde koştu. İş Kur sanıyorum kura ile işçi yerleştirseydi daha adil olunurdu. Çalışacak yoksul insanlar iş sahibi olamayınca hayal kırıklığına uğradılar. İşe yerleştirilenler de gittikleri yerde yeterli çalışma yapmadıkları yönünde çok şikâyetler de duyuluyordu.
 
10-Bürokraside kıdem, kariyer, tevazu, saygı ve yetkinlik ile adalet yerine kibir ve ‘Biz nasıl olsa seçimi kazanırız’  anlayışı ile hareket edildiğine dair şikâyetler var idi. İstişare yapılmadığı gibi uzmanların uyarı yapanını da düşman görenler olduğunu biliyorum. Elbette epey işler, faydalı yatırımlar da yapılmıştır. Ancak icraat yapmak elbette önemlidir, yadsınamaz da esas olan gönüllere girebilmektir. Ayak bastığı dala balta vuranın ağaçtan düşmesi de mukadderdir. Eğer tek başına iş yapmakla seçim kazanılıyor olsaydı merhum BABA REİS namıyla maruf EKREM ORHON Bey kazanırdı. Merhum Robert Koleji sonrası ABD de İnşaat Mühendisi oldu. Türkiye’de ilk defa denizi doldurarak Rize’yi 4-5 kat deniz doğru büyüttü. Bugün Hükümet Konağı, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, Adliye,Belediye ,Yollar,Otopark,Liman ve pek çok apartman ve dükkanlar rahmetlinin doldurduğu deniz üzerindedir.Rize’yi İspir’e bağlayan yol ile Denizi Doldurarak HAVA ALANI yapmayı çok istemesine rağmen ömrü vefa etmemiştir.Rizelilerin gönlünde taht kuran İnş.Müh.Ekrem ORHON bey Rize kalesinde meftundur.Devrin valisinden izin çıkmamasına rağmen halk camiden çıkıp cenazeyi doğrudan merhumun vasiyeti yönünde kaledeki ebedi istirahat ahına  defnetmştir.1963-73 arası 10 yıl Rize Belediye Başkanlığı yapmış ancak 1973 seçimini İsmail Ömeroğlu ‘CHP’ kazanmış Ekrem Orhon bey kaybetmiştir.Artvin’de yapılan işler Ekrem beyin yaptıklarının yanında hiç gibi kalır.Hem orada yapılanların yanında  çok az olması ve hem de teknikten uzak,denetimsiz,eski teknoloji ve de hukuğa aykırı olduğu için hiç gibi kalır sözünü kullandım.
 
11-Kendi sahasında maç yapan ekibin misafir sahada yani deplasmanda oynayan takıma göre hem seyirci ve hem de saha avantajı olduğunu sanırım bilmeyenimiz de yoktur.
Halkın tercihi, teveccühü her türlü taktirin üzerindedir. Yaş yetmiş olunca insan atasözlerini çok sever oluyor. Boşuna dememişler ’İyi at yemini arttırır, kötüsü eksiltir’ ‘Herkes ne yaparsa kendine yapar.’
Daha güzel günlere doğru sağlık ve selametle hep beraber inşallah.
 
Mithat TAHTALI

Bu makale 906 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sami ÖZÇELİK
Mithat TAHTALI
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com