GEZDİĞİM ÜLKELERDEN GERİDE KALANLAR
Mithat   TAHTALI
16.10.2018

 ‘Para kazanmak yetenek,harcamak kültür işidir’ denir ya ben buna inananlardanım.Yetmişine yaklaşırken geriye bakınca güzel ahlaklı üç mühendis çocuğumdan başka bir şey kazanamadığımı görüyorum.Ama para harcaması noktasında ‘Kötü alışkanlıklar v.b’ yanlışa düşmediğimi düşünüyorum.

Doğuda Pakistan,Batıda Belçika Hollanda,Güneyde Katar,BAE,Ürdün,Suriye,Suudi Arabistan,Kıbrıs,Kuzeyde Finlandiya,Estonya ,Letonya,Litvanya,Belarus,Ukrayna,Moldova,Balkan ülkeleri,Doğu Avrupa Ülkeleri,Rusya ve Kafkas ülkeleri dahil 41 ülke gezdim.Önce gideceğim ülkelerin uygun mevsimini,uygun uçak biletini seçtim.Kendim yalnız gezgin olduğum için gitmeden önce dersime iyi çalışıp o ülkeye yeterli bilgi edinerek gitmeyi tercih ettim.Benimkisi kültür gezisi olduğu için tarihi,turistik yerleri,ören yerlerini,sağlık turizmi bakımından önde olan bölgeleri ve doğal bakir tabiat alanlarını tercih ettim.Bizim ülkemizde dünyanın en pahalı akaryakıtı,elektriği ve telefonu olduğu için gezdiğim ülkeler içerisinde Batı Avrupa ülkeleri hariç diğerleri bize göre çok ucuz ülkeler idiler.Zaten eski Sosyalist-Kominist ülkeler içerisinde bize göre pahalı ülke de yok gibidir.Azerbaycan şimdi çok pahalı olmuş olsa da ben eski yoksul dönemlerinde defalarca gittim gezdim.Şimdi bakıyorum da gerek Azerbaycan ve gerek diğer bazılarını geçmiş yıllar da gezmiş olmam da bir fırsat imiş. Gürcistan ve Azerbaycan’a ilk gidişim 1991 yılı idi.Artvin’imizin yiğit vatansever gençlerinden biri olan merhum Şenol Altay ile gitmiştim.Biz 1000ABD Doları maaş alırken Gürcistan ve Azerbaycan’da Profesörler 5-10 ABD Doları maaş alıyorlardı.Geçen yıllar bizde paramızın değerini düşürdü.Bizim 100TL miz Gürcistan’da 120 Lari idi.Şimdi 100TL =40 Lari oldu.Bu ve benzer ülkelerde işsizlik bizden çok çok fazla olup Fert Başına Milli gelirleri de bizden çok çok geride,ekonomileri çok çok zayıf olmalarına rağmen iş nasıl tersine döndü doğrusu ben de anlamış değilim.Emekli maaşları oralarda 50-70 Dolar bizde 300-400 Dolar yine de Lari ‘GEL’ TL den nasıl değerli oldu?
Yazımın bu bölümünde de gezilerimde gördüklerim arasından kısa ilginç bilgilerimi paylaşmak istiyorum.
A-Doğu Avrupa ve Balkan Ülkelerinde Osmanlı çok sayıda Cami,Medrese,Köprü ve Hamam yaptırmış.Sosyalist rejim gelince Osmanlı Tarihi eserlerinin kahır ekseriyetini yıkmış yok etmiş ancak bugün hala pek çok sayıda da ayakta
kalmayı başarabilenleri de mevcuttur.TC Devleti TİKA eliyle bu kıymetli ata dede yadigarlarını onarmış,aslına uygun hale getirmiş gördüm.Sofya Camisinden,Tiran’a , Bosna Köprüsünden,Piriştine,pirizen Camilerine varıncaya kadar hemen tümünü onarılmış yenilenmiş gördüm.Bugün arasak dahi gezdiğim bu eski Osmanlı coğrafyasında onarılmamış kalan bir adet tarihi eserimizi bulamayız.
B-Pakistan halkı bizlere adeta canını verecek kadar ,bizleri çok seven bağrına basan bir ülke.Lahor şehrinde ALBAYRAK otobüsleri hizmet veriyor.Başkent İslamabad şehrinde LİMAK şirketinin yapmış olduğu metro ile projesi Mimar Vedat Dalokay beye ait ülkenin en büyük camisi Türkün imzasını taşıyor. .Mezkür metro olmasa İslamabad’da hayat felç olur dersem mübalağa yapmış olmam.
C-Gezdiğim 41 ülke içinde Türklerin olmadığı yer görmedim.İşçi olarak giden halkımızın 2. Ve 3. Kuşak nesilleri Avrupa ülkelerinde işveren olmuş gördüm.Cahil insanların çocukları ve/veya torunları çok iyi eğitim almış kimi devlet kademelerinde üst düzey görevde çalışıyorlar.Belçika ve Hollanda ülkelerinde nüfusun %60 yabancı olup Türkler 2. Büyük sıradalar.
D-Orta Asya,Kafkasya,Balkan Ülkelerinde TC TİKA yardım kuruluşu eliyle,yol,su,elektrik,okul,hastane,ilaç,tedavi,tıbbi alet edevat,öğretmen ve İmam,asker vb. yardımlar yapıyor gördüm.Piriştine Hastanesine MR cihazı verildiği asılan afişte yazıyordu.Kosova’da Türk askeri görev yapmakta idi.
E-TC Diyanet Vakfı çok önemli dini ve içtimai hizmetler yapıyorlar.Avrupa’nın pek çok ülkesinde kadrolu imamlarımız görev yapmaktalar.İki örnek verirsem konuyu anlatabilirim.Polonya’da Gıdansk Liman şehrinde Tatar Camisinde Erzurum Narmanlı İsmail Çaylak hemşerimizi gördüm tanıdım.Kafkasya Piyati Gorsk şehrinde Trabzonlu hocamız imamlığında Cuma Namazımızı kıldık.Bu ve diğer pek çok şehirlerde oradaki Türk ve diğer Müslüman işadamı hayırseverlerin katkısı ile ramazanda camilerde iftar verildiğini de belirtmeliyim.Tüm Avrupa ülkelerinde yolda,trende,uçakta,tarihi yerleri gezmede sıklıkla Türklere rastlanmaktadır.Kimi gezgin,kimi ERASMUS öğrencisi,kimi esnaftır.Belçika’da Afyon Emirdağlılar kahır ekseriyettedir.Belçika Anvers şehrinde Yusufelili değerli hemşerimiz Mustafa Aykut hocamızın camide okuttuğu öğrencilerinin ülke genelindeki yarışmalarda 1. Lik kazandıklarına ve
çevresinde de bu bakımdan da çok sevildiğini Cami Derneği tarafından çok taktir edildiğini gördüm.
F- Almanya’da kimi hacılardan şöyle duydum.’Bizim dinimizi bunlar yaşıyorlar’.Gerçekten de Almanları tutumlu,lüksten uzak,çalışkan insanlar olarak gördüm.Birde Camiler cem olma yeri iken İslama aykırı olarak çok fazla bölünmüş olup aralarında da yeterli sevgi ve bağ olmadığını gördüm.Bu parçalanmışlığı görünce ülkemizde Diyanet İşlerinin ne kadar elzem olduğuna kanaat getirdim.
G- Gerek Avrupa ve gerekse eski Sosyalist ülkelerde trafik kurallarına herkes tam olarak riayet ediyor..Hem yayalar ve hem de sürücüler böyle idi.Bizde var olan ‘Müsait bir yerde ineceğim’ buralarda yoktur.Duraklarda biniliyor ve duraklarda da iniliyor.Işıklara,emniyet kemerine diğer kurallara herkes riayet ediyor.Eski Sosyalist ülkelerde dolmuş ücreti inerken ödeniyor,bizdeki gibi önceden ödenmiyor.
H- Dünyadaki mazlum ve yoksul ülke halkları Türkiye’de çalışıp veya valiz ticareti yaparak kazandığı para ile ülkelerindeki ailelerini geçindiriyorlar.İstanbul’dan Balkanlara,Kafkaslara,Moldova’ya ,Ukrayna’ya Arnavutluğa doğrudan pek çok firmanın otobüsleri çalışmaktadır.
I- Misafirperverlik noktasında ASYA ülkelerini önde gördüm.En yoksul ülke Pakistan halkıdır ve aylık 25 Dolar alan memur Türk olduğumu anlayınca zorla yemek ısmarlamak istedi.Lokantacı aynı şekilde para almak istemedi.Almanya’da otobüs şoförü yolcuya bir bardak suyu bir avroya verdiğini belirtmeliyim.AB de ikram diye bir şey yoktur.İran halkı,Gürcistan,Azerbaycan hatta Ermenistan halkları çok misafirperverdirler.Bilhassa İran bizde zannedildiği gibi hiç değildir.Azerisi,Farsı,Gürcüsü ve Kürdü çok sevecen ve misafirperverdirler.Bu ülke coğrafyaları bakir tabiata haiz olup gezilesi çok güzel ülkelerdirler.
II- Avrupa ülkelerinde iş yerlerinde ulaşım için servis ve yemek diye bir şey yoktur.İdarenin verdiği yol parası otobüs ücretini karşılamadığı için insanlar kendi imkanları ile gidip geliyorlar.Öğlen yemeğini içeceği suya kadar giderken götürüyorlar.Bizde zannedildiği gibi çalışanlar çokça bir
para artırmak bir yana ancak geçimlerini sağlayabiliyorlar.Avro icat olunca böyle olmuş.
J- Yazımı ünlü Azeri şairi Samet Vurgun merhumun bir mısrası ile sonlandırmak istiyorum.GEZMEYE YABAN ELLER ÖLMEYE VATAN YAHŞİ.
Bizim ülkemizin her karışı cennetten bir köşedir.İnsan yabancı ülkeleri gezip vatana dönünce kıymetini o zaman daha çok anlıyor.
Milli birlik ve beraberlik içerisinde daha mutlu günlere doğru inşallah.Sağlık ve muhabbetle.
Mithat Tahtalı

Bu makale 1164 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Mithat TAHTALI
Sevil Işık TOPARSLAN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com