SADİYE HANIM DİYOR Kİ; “SİZ 88 YIL GERİDESİNİZ!”
Sami   ÖZÇELİK
09.03.2018

 yaklaşık 4 milyar, ülkemizde ise 40 milyon kadın var. Ama siyasette, kültürde ekonomide yönetimde yok denecek kadar az sayıdalar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930'ların başında kadınlara vermiş olduğu seçme seçilme hakkı sonrası Türkiye’de ilk kadın Belediye Başkanı Yusufeli’ Kılıçkaya’da seçildi. Bu gurur Artvin’in. Ancak aradan 88 yıl geçti. Ondan sonra tek bir kadın belediye başkanımız olmadı. Artvin Sadiye Hanımdan sonra bu konuda 1930'dan daha da geriye gitti!. Çünkü başka örneği olmadı. Ne merkezde ne ilçelerde ne de beldelerde!..
KADINLAR OY TOPLAYAN SİYASİ MARABALAR MI?
Mesajlara, nutuklara bakıldığında bütün partiler mangalda kül bırakmıyor. Ama iş belediye başkanlığı, milletvekilliği, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı, il genel meclisi belediye meslisi gibi seçimlere gelince kadın sadece oy toplamaya evlere gönderilen siyasi marabalar oluyor. Ama bu durumun sorumlusu ataerkil toplumun yaratıcısı erkekler değil, buna uyan, sesini çıkarmayan kadınlardır.
BEN BİLMEM KOCAM BİLİR!
“Ben bilmem eşim bilir” diyen kadınlardır. “Kocam değil mi sever de döver de diyen kadınlardır!” O kocalar kadını dövmekle kalsa iyi. Öldürüyorlar. Yine de ona sahip çıkması gereken kadınlar, “Kimbilir ne yaptı da adamı cinayet işlemeye götürecek kadar kızdırdı!” diye öldürene sahip çıkıyorlar.
KATİL KRAVAT TAKINCA CEZADAN İNDİRİM!
Sonra katil hakimin karşısına kravatla çıkıyor ve iyi halden ceza indirimi kazanıyor!. Recm denilen ceza hep kadınlara uygulanıyor. Namus denilen ağır yük kadının saçına, sesine, fiziğine, gözüne, kaşına hatta ayakkabısına yükleniyor. Namussuzluk yapmasa da zorla tecavüze uğrasa da “sesi tahrik etti, saçı, fiziği etkiledi, sokağa çıkmasaydı, görünmeseydi olmazdı diyen cahiliye anlayışı hala hortlak halde yaşıyor!..
Sözde din adamları şebek suratlı kadın düşmanları her cümlesiyle kadına saldırmakta, yetmiyor 6 yaşında kız çocuklarına göz koyabilmektedir! Bazıları ise çölde aç kalındığı taktirde erkeğin hanımını yeme hakkını veriyor! Kimisi kadın öldüğünde ilk 6 saat içinde veda ilişkisine girebileceğini söyleyebilme iğrençliği gösterebilmektedir!
Bütün bunları uydurdukları dine dayandırıyorlar. Oysa gerçek İslam’da insan etinin yenmeyeceği, açıkça yazılı olduğu halde buna ses çıkarmayan kadınlar var!.
 
Kadınlar siyasi partilerin pençesinden sıyrılıp kendi özvarlığıyla, başı kapalı, başı açık, hangi düşünceden olursa olsun bir araya gelmedikçe, ve kadın önce kendine “insan” demedikçe kadına önce insan gözüyle bakılmadıkça ne yazık ki daha çok “kadın cinayeti” diye başlıklar attığımız haberler yazacağız!
 
Sadiye Hanım ile avunmaya ve sanki hiç öyle bir şey olmamış gibi masalımsı anlatımlara 8 Mart 2018 tarihine geldiğimiz milenyumda da devam edelim.
 
“Artvin yine farkını konuşturuyor. Birçok Avrupa ülkesi kadın haklarını tanımamışken, Birleşmiş Milletler bile 31 Mart 1953 yılında kadın haklarını tanımışken, Türkiye’de ilk kadın Belediye Başkanı 1930 yılında Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesinde görev yapıyordu. Sadiye Hanım Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı unvanını aldı.
 
Sadiye Hanım, 1930 yılında Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesi’ne Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü (1930-1932). 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir.
1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Sadiye Hanım, Kılıçkaya (eski adı: Ersis) kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Artvin’in Yusufeli ilçesinden Ersisli Sadiye Hanım’ındır.
İstanbul’da yetişen Sadiye Hanım’ın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Bey’dir. Babasının mezarı Ardahan’dadır. Sadiye Hanım, Ardahanlı malül gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Gazeteci Ali Babür Ata Ardahan, Sadiye Hanım-Binbaşı Atabey çiftinin oğludur.
Sadiye Hanım’ın ağabeyi Kadri Bey, Oltu Milletvekili Şavşatlı Hamşioğlu Rüstem Bey-Nafikâr Hanım çiftinin kızları olan Vasfiye Hanım ile evlendi. Halen Kılıçkaya’da yaşamını sürdüren ve “Paşa” diye anılan Vasfiye Hanım, Kılıçkaya Belediyesi Eski Başkanlarından Tuncay Özarslan’ın annesidir.
Sadiye Hanım’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Belediye Meclis Üyesi olan teyzesinin kızı Mediha Hanım da Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyelerindendir. Kosova ve Trablusgarp valilikleri yapmış olan ünlü valilerden Hafız Mehmet Paşa’nın kızıdır. Mediha Hanım, Kılıçkaya kasabasından olan Kaymakam Adil Bey’in oğlu Muhlis Bey ile evlenerek Savcı soyadını aldı.
Atatürk devrimleriyle Türk kadını, birçok gelişmiş ülke kadınından daha önce haklarına kavuştu. Medeni kanun ile kazanılan hakların ardından, Türk kadınına, önce 1930’da belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı ve 1935 yılında yapılan milletvekili seçimlerinden önce (5 Aralık 1934 tarihinde) de milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı (1935-1939 döneminde TBMM’de bulunan kadın milletvekili sayısı 18 idi). Kadınlar, İtalya’ da 1948, Japonya’ da 1950, İsviçre’ de 1971, Fransa’da 1944 yıllarında bu hakları kazandılar. (Kaynak:Taner Artvinli)
ESEN KALIN

Bu makale 590 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Fikret GÖKÇE
Sevil Işık TOPARSLAN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com