BIRAKIN
Sevil Işık   TOPARSLAN
03.11.2017

  

Her geçen gün kötüye giden dünyamı da  olumlu ve güzel şeyleri yakalamak ve yaşamak biraz da bizim elimizde. Şu kısacık hayat yolculuğunda hiç değilse yakın çevrimizi güzelleştirerek kaliteli ve güzel bir yaşam sürme şansımız hâlâ var.  Bunu başarabilmek için işe çevremizde ki insanları süzgeçten geçirmekle başlayabiliriz. 
Tüm zorluklarına karşın hayata pozitif bakan ile her duruma negatif bakan insanları ayıklamak çok da zor değil aslında. Pozitif insanlar kendilerini hayata bakış açılarıyla, gözleriyle, mimikleriyle, vücut dilleriyle belli ederler. Her şeyden önce kendilerini sever, etrafında ki insanlara sevgiyle yaklaşır ve onlarla barışık yaşamaya meyillidirler.
Karşında ki insanı can kulağıyla dinler, iyi günde, kötü günde olabildiğince yanınız da olurlar. Pozitif bakış açılarıyla her kötü olayda bir iyi yan bulur, etrafındakilere bunu empoze etmek için gayret sarf eder, bununla da mutlu olurlar.
Onlar hep içtendir, sahtelik barındırmazlar. Yapmacık hareketler hiç onlara göre değildir. Güzel bir şeyler söylüyorlarsa gerçekten içinden geldiği için söylüyorlardır. Tartışırken bile saygılıdırlar. Başta karşıkini dinlemeyi, gerektiğinde özür dilmeyi, affetmeyi, duygudaşlık  yapmayı bilirler. Kaç yaşında olursanız olun sizi yetişkin bir birey yerine koyup ona göre davranırlar. Sizi siz olduğunuz için sever, değiştirmeye çalışmaz olduğunuz gibi kabul ederler.
Onlar servete, paraya,  ihtişama ve gösterişe meyil etmezler. Dünyalık hırsları hiç olmaz. Her şeyin çoğunda, iyisinde, fazlasında gözleri yoktur. Elindeki ile yetinmeyi bilirler. Bu Dünya’dan mal ile göçülmeyeceğini idrak etmiş insanlardır. Paylaşmayı sever, birini mutlu etmenin hazzını yaşamaya bayılırlar.
Böyle insanlar hayallerinize heyecanla ortak olurlar. Onları asla küçümsemez bu uğurda yol almanıza yardımcı olurlar. Küçük başarılarınız da bile takdir etmeyi bilir, daha iyileri için sizi cesaretlendirmeyi ihmal etmezler. Aile bağları,  arkadaşlıkları, dostlukları hep sağlam temelleri üzerinde inşa edilmiştir. 
Onlar insan, hayvan, doğa, sanat, müzik, resim severdirler, çokça okur her şeyin felsefesini merak ederler. İnsanları yaşayış, dil, din, ırk, renk ya da  düşünce yapılarına  göre sınıflandırmayan olgun ve güzel insanlardır.
Manevi yönleri oldukça kuvvetlidir. Dünya gerçeklerini, ve bu hayatın bir gün son bulacağını kabul etmiş, fakat bu süreci güzel ve doğru bir çizgide geçirmenin yolunu bulmuşlardır. 
Bu pozitif düşünce ve tutumları ile etrafındakilere enerji ve mutluluk verir, hayata daha olumlu bakmalarını sağlarlar. Onların yanında kendinizi hep iyi hissedersiniz. 
Peki ya negatifler:
İşte onlar ömrünüzden ömür alırlar. Yaşam kalitenizi bozar enerjinizi tüketirler. Her olayda olumsuz bir şeyler bulur sizi karamsarlığa iterler.
Felaket tellallığını çok severler. Çünkü kötü ve olumsuzluklarla beslenirler. Saldırgan, kavgacı ve sinirlidirler. İğneleyici konuşur kolayca kalp kırarlar. 
Sizi dinler görünür fakat dinlemezler. Duygu ve düşüncelerinizin onun için bir önemi yoktur. Çünkü her zaman her şeyin en iyi ve en doğrusunu kendilerinin bildiğini sanırlar. Egoları hep tavandadır. Dünya hep kendi etrafında dönsün, hep o konuşulsun, her yerde başrolde kendisi olsun isterler. Sizin nazik ve kibarlığınızı zayıflık olarak görür ve küçümserler.
Kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutar, çıkar sağlamayacağı insanlarla birlik de olmazlar. Hak ve adalet onlar için çok da önemli değildir.
Bu negatif insanlar sanatı sevmez, kitap okumaz, can kulağıyla müzik dinlemez. Bunlarla uğraşanları anlamaz, takdir etmeyi bile bilmezler.
Manevi yönleri gelişmemiş,  sevgi, iyi niyet, hoşgörü onlardan uzaktır. Kendinizi onların yanında huzursuz ve mutsuz hissedersiniz.
Evet, sevgili okurlarım;
Takdir edersiniz ki bu iki keskin tarafı örneklemek sayfalarca sürer.
 Fakat pozitif insanların bu dünya’yı güzelleştirmek gibi bir misyonu olduğuna inanıyorum. Bunu ancak onlar başarabilirler. Çünkü iyi şeylerde kötü şeylerde bulaşıcıdır.
 Olumsuz ve karamsar insanların elinden tutmak,  güzellikleri aşılamak olumlu insanların görevi olmalı diye düşünüyorum. Bunu içlerinde ki sevgi, hoşgörü, iyi niyet ve sabırla başaracaklardır. İşte o zaman içinde bulunduğumuz dünyamız, yaşadığımız hayat,  çok daha güzel ve yaşanılabilir olacaktır.
Fakat tüm çabalarınıza karşın asla değişmeyen olumsuz insanlar mı var etrafınızda?
Eyy güzel insanlar!
Bırakın! …Lütfen bırakın!...
Nereye mi? 
Cami avlusuna, yol kenarına, çalı dibine, kör kuyuya…. 

Bu makale 1242 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com