GENEL MÜDÜRDEN KOORDİNATÖRE!
Sami   ÖZÇELİK
12.09.2017

 Farkındayım uzun zamandır yazmıyorum, yazamıyorum.. Başımı kaşıyacak Zamanım yok desem abartmış olmam, inanın. Artvin’de binlerce çözüm bekleyen sorun var. Ama bunlardan söz edecek yazacak, konuşacak kimse kalmadı. Bazıları akıl veriyor. “Boş ver ya. Yazma, konuşma!. Yani diyorlar ki; insan olma, sen de sürüye katıl, Sürüden ayrılanı kurt kapar!.” Ama ben ne sürüyüm, ne o sürüden ayrılan koyun.

Biz insanız beyler. İnsanlığın zedelendiği, yaralandığı, haksızlığın, yanlışların olduğu yerde konuşma, tepki koyma hakkımız ve görevimiz var. Kaç gündür yazmıyorum, yazmayayım desem de tıpkı Dolan, taşan Deriner’e döndüm. Sustum diye ölmedik ya!. Bu halkın sesi olmak için yola çıkmış isek halka ihanet etmek benim defterimde yok. Bugün bir yazı kaleme alma ihtiyacı duydum. Çünkü Konu Artvin’dir, Artvin insanıdır, Onurumuzdur. Konumuz Koordinatör, Koordinasyon….
Koordinatör; Kelime anlamıyla çeşitli işler arasında uyum sağlayan eş güdümcü olarak tanımlanıyor. Biliyorsunuz, Bütün İl’lerde 3’er ay arayla yılda 4 kez Koordinasyon toplantıları yapılır. Bu toplantıya, kaymakamlar, belediye başkanları, İl müdürleri, STK’lar, yatırımcılar ve Basın katılır. Koordinasyon toplantılarının başkanı yani genel koordinatörü ilin valisidir.
Devam edeyim. Misal veriyorum, 99’luk büyük tespihler var. Bu tespihlerin her 33’üncüsünün arasına farklı bir tespih yerleştirirler ki tespih çekenler şaşırmasın, tespihler karışmasın!. Bu farklı tespihler aynı zamanda kuvvetler ayrılığını da temsil eder.(!) En sonunda ise İmame vardır. Bütün tespihler bu imameye bağlıdır. Genel koordinatör bunların düzenini, işleyişini denetler, kontrol eder. Ama aralarına girip bunlar gereksizdir, ben hepsine bakarım, yaparım deyip onları imha etmez!.Tespihi bozmaz..
Bugün benim konum Artvin Belediyesidir. Atanan koordinatördür. değerli dostlar, .Artvin Belediyesi’nde 3 Başkan Yardımcısı, 19 müdür ve 1 başkan var. Bu durumda başkan yardımcıları 99’luk tespihte her 33 tespih tanesinin arasında konan koordinatördür. Başkan ise bu tespihin İmamesi, yani koordinatörüdür. Bütün tespihler ona bağlıdır ve tespihin iki ucu burada birleşir.
Bu tespihe ikinci bir imame ise takılmaz, yakılsa hem tespih tespihlikten çıkar hem de şeklen bozulur zaten.
Artvin Halkı henüz yerel medyanın yaz(a)madığı yeni bir haberi tirajı en yüksek gazete olan “fiskos” gazetesinde kulaktan kulağa okumaya, okuduğunu da kendince yorumlamaya ve anlatmaya devam ediyor. Yerel basının bunu neden yazmadığına gelince o buradaki medya sahiplerinin cevaplaması gereken sorudur.
Ben gazeteci olarak kendi düşüncelerimi yazacağım. Artvin Belediyesi’ne dışarıdan Koorditör” adı altında atama yapılarak yeni bir makam üretildi. Bu koordinatörün ne iş yapacağı, kaç TL maaş alacağı, yetkisinin ne olduğu ise kamuoyu tarafından bilinmediği gibi gazeteciler olarak bizler bile bilmiyoruz.!!! Çünkü bu şahsı Başkan Kocatepe basın aracılığı ile veya farklı bir şekilde resmi sitesinden Artvin Belediyesi’nin asıl sahibi olan çok değerli Artvin Halkı’na henüz tanıtmamıştır.
Bu bana başkan Kocatepe henüz çiçeği burnunda Artvin Belediye Başkanı iken 2014 yılında yaşanan bir olayı hatırlattı. 3 yıl çok uzun bir süre değil. 
O bakımdan herkes hatırlayacaktır..
Değerli Dostlar; Bundan önce Artvin Belediyesi’ne Belyap’a Genel Müdür Sıfatıyla bir kişi getirildi. Bu kişi son derece yüksek imtiyazları olan, belediyedeki,”A’ dan “Z” ye her şeye bakacak olan kişiydi. Kapitülasyonluydu. çok fena ayrıcalıklıydı!.. İmtiyazları vardı. Yüksek yüksek tepelere ev kuruyordu. Evlerin çatısı da kurtarmıyor, bacaların da üstünden aşağı bakıyordu! Daha adam gelmeden namı gelmiş, caddelerde, sokaklarda evlerde her yerde" İnce Memed" misali konuşuluyordu!..
Başkan Kocatepe bu zatı tanıtmak için bir sabah kahvaltısı tertipledi. Sabahın köründe bu neyin nesidir? Bu nasıl değerli adamdır da bize tanıtacak diye merak da etmiyor değildim. Birde Artvin'e ilk kez gelecek olan bir makam vardı. Genel Müdür(!) Vay anasını sayın seyirciler!!!! Artvin Belediyesi gibi minnacık bir belediyeye “Genel Müdür” (!) makamının yaratılması da neyin nesiydi? Her şeyi öğrenecektik nasılsa!..
Kahvaltıya 5 dakika kadar geç kaldım. Herkes yerine oturmuştu. Bana kalan yer ise bu zatın karşısındaki sandalye olmuştu. Bu beni çok rahatsız etti. Başkan Kocatepe’ye “Ben yerimi bilirim. Benim yerim burası değil. En arkaya gazeteci arkadaşlarımın yanına gidiyorum” dedim ve orada oturmadım. Bu zatın beni çok rahatsız eden bir hali, duruşu vardı çünkü!.
Kahvaltı sona erdi. Başkan Kocatepe bir açılış konuşması yaptı. Belediye Başkanı olalı henüz 7 ay olmuştu. Bu zatı öyle bir sundu ki bize, dedim acaba başkanın üstünde biri mi? Özgüveni Kuzey Kore nükleer bağlık denemesi gibi duruyordu!.
Belyap Genel Müdürü sözü aldı. O ne hitap, o ne kükreyiş, o ne bilgelik, Aman Allah’ım. Adam milenyumdan alim, deha, olağanüstü bir bir ilim deryası, biz ise ilk çağlardan kalma insanların atası yeni keşfedilen Naledi(!) daha da beter primatmışız meğer!...
Konuşmasına Arapça ile başlamış, Almanca ile devam etmiş, her 2 dilde konuşmasını El Marina ve Marina “ ile bitirdi. Bu arada konuşmasını yaparken Başkan Kocatepe’nin omzuna dirseğini basıyor, parmağı ile göğsüne dokunuyor, Ben Artvin’i uçurmak için(!) isteyeceğim, sen bütün bunları vereceksin Kocatepe!” diyordu. O arada gazete sahiplerinden yaşı ilerlemiş bir gazeteciye konuşurken soru sorduğu için söz hakkı verince soru sorabileceğini söyleyince sabrımın bam teli de kopmuştu.
Bu terbiyeden, alçak gönüllükten mahrum, ukala zata gereken cevabı verdim. Önce kendisinin eğitim almasını, insan olmasını söyledim. Bir de, Oyumu Başkan Kocatepe’ye vermemiş olsam da bu şekilde dirseğiyle başkanın omzuna abanamayacağını, başına elini koyamayacağını, bu şekilde ahkâm kesemeyeceğini söyleyerek protesto ettiğimi söyleyerek masayı terk etmiştim.
Başkan Kocatepe ardımdan gelerek merdivenlerde “Ağzına sağlık teşekkür ederim” dedi. Tabii tahmin ettiğiniz gibi tanıtım toplantısı fiyaskoya döndü. Haber belediyeye uçtu. Belediyenin tüm katlarında bayram havası çalmaya başladı. Meğersem kısa sürede herkesi küçümsemiş, Artvin’i kendisinin yarattığını sanmış. Ama Allah’ın sopası yok. O gün Yüce Yaradan sanki sopa olarak ona beni göndermiş!.
Allah’ın büyüklüğü hakikaten insanın cüzi beyni ile tasavvur edilmiyor. Hele de 130 taşeron işçisi alabilen ve bugünlerde maaş ödemede zorlanan, uyduruk, hukuk dışı bir gerekçe ile 52 işçinin maaşını düşürmek zorunda kalan minnacık Belyap şirketinin sözüm ona Genel Müdürcüğü( Not: Belyap’ta hiç böyle bir makam olmadı, olamadı!.”) bunu hiç tasavvur edemezdi. Tabii bu iş orada kahvaltı sonunda kalmadı. Medyaya itina ile taşındı. Zaten çok medyatik bir adamdı. Medyaya taşımasaydım ayıp etmiş olurdum!..
Ardından o gün yazdığım makale ile olanı biteni yazdım. Ve böyle bir adamın Artvin’e, Artvin Belediyesi’ne verebileceği hiçbir şeyinin olmadığını anlatan bir “Artvinname” kaleme aldım. Kısa bir süre sonra geldiği gibi gitti..
Peki, bunu neden mi anlattım. Onu da yarın anlatayım. Uzun yazı okuma özürlüsüyüz. O yüzden devamını yarına bıraktım..
ARTVİN'CE KALIN, ESEN KALIN

Bu makale 2182 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com