ATATÜRK ANITININ ALTI RESTORANT DEĞİL DE ARTVİN MÜZESİ OLMALIDIR
Sami   ÖZÇELİK
03.08.2017

 Dünyanın, Türkiye’nin en büyük Atatürk  Heykeli Artvin’de bir Atatürk sevdalısı hemşehrimiz Avukat Sırkı Kahvecioğlu tarafından  yaptırıldı. Şimdi öyle bir proje yapmaya kalkın, en az 15 trilyon eder. Aslında bu çılgın bir projedir.

 
Berzilya’daki, Almanya’daki devasa heykellerden çok etkilenen Kahvecioğlu Türkiye’de ve özellikle Artvin’de şehri gören bir noktada hem Atatürk’ü yaşatmak, hem de turizm ve kültürel amaçlı bir proje hazırlatır.
 
 Proje çok pahalı ve zordur. Ondan zor olan ise  bürokrasidir. Atatürk Heykeli’nin yapılmasını istemeyen zihniyetleri aşmak daha da zordur!. Biliyorsunuz geçenlerde Urfa Siverek’te bir yobaz Atatürk Anıtı’na saldırdı!.
Neymiş, dinimizde heykel günah, putmuş! Asıl putperest o cahil ve onun gibi olanlardır!..  canlı putlara yapan, şığlarının eteğini öpen,  karşısında yerlere kadar eğilen, ölmüş insanlardan medet bekleyen yatırlara paçavra bağlayan, sırf şığlarına dokunduğu için cennete gideceğini sanan zavallı cahillerdir. 
Artvin’de uzun bürokratik süreçten sonra bu anıt 2012 yılında tamamlanır. Ama proje tamamlanamamıştır. Atış poligonu yarım kalmıştır. Oradaki tesis bitmemiştir. Konu mahkemeye taşınmıştır. Anıt yarım haliyle 2012 yılında kriz içinde açılmıştır.  Velhasıl Atatpe’de projenin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.
Önce Gençlik Spora devredildi. Sonra Orman Bölgeye... Bu kurumlar bırakın hizmet vermeyi oradaki bayrağa yetişemediler. Yırtık bayrak krizleri yaşandı. En sonunda Belediyeye devredildi.  Atatürk helkelinin altında bulunan yaklaşık 700 metre karelik  yer restoran olarak açmayı planlıyorlar.
 Benim naçizane bir önerim olacak. Orası restoranttansa Artvin Müzesi olmalıdır. Artvin’in tarihi, kültürel ve sanatsal eserleri burada sergilenirse Atatepe’de dolayısıyla turizm patlaması yaşanır.  Ne araç yetişir, be lokanta, ne taksi. Turizm patlaması yaşar Atatepe. Restorantı da diğer binada yaparsınız. Böylece her 2 tesisi de değerlendirmiş oluruz ki müzesi olmayan tek il biz kaldık. 
 
Turizm İl Müdürlüğü eski tekel binasını restore etti 600 bin TL harcadı. Ama o da TÜGVA’ya nasip oldu!. Tügva tarihi motiflerle restore edilmiş binaya çirkin iğrenç eğreti duran  mavi metal tabelasını asarak hem tarihe, hem sanata, hem kültüre, hem Artvin’e hiç yakışmadığını göstermiştir!. Herkes aynı şeyi söylüyor. Bu binaya bu tabelayı asanların basıl bir kültürel, sanatsal birikimi var? BU TÜGVA orada hangi kültürel, sanatsal etkinliklerde bulunacak?
Artvin Müzesi için yer arayanlar… Bu konuyu gündeme alın. Burası sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin, dünyanın en ilginç, en güzel müzesi olmaya adaydır. İyi bir tanıtımı yapıldığında  o bölgede başka turizm tesislerine ihtiyaç duyulur. Çünkü talep artar.
 Tabii bu eseri kazandıran Kahvecioğlu Vakfı ile helalleşilmesi gerekir. Burasını bilenler  bilir ki mezbelelik, çalılık sivri ve ulaşımı çok zor olan bir yerdi.
Adı da Toptepe idi. Bu proje  bu bölgenin hem adını hem çevresini hem  de çevresini değiştirdi.  Devletten bir kuruş çıkmadı.  Her şeyini Kahvecioğlu Vakfı karşıladı. Yetmedi Yenimahalle’de öğrenci yurdu yaptırdı. Daha çok şey kazandıracaktı. Ama olmadı. Yarım kalan işi bile bitiremiyorlar.
Mahkeme süreci ne durumdadır bilmiyorum. Bildiğim ve gördüğüm şudur. Kahvecioğlu Artvin’e öyle bir eser kazandırdı ki bunun değerini sanatsever insanlar, Atatürk’ü sevenler, dünyanın değişik ülkelerinden, yurt içinden gelen insanlar  burada yapılanları tek kelime ile anlatıyorlar. Muhteşem ...
Atatepe gerçekten muhteşem ve Artvin’!in sembolü olmalı. Bizim sembollümüz hiçbir zaman tek başına bir boğa heykeli olmadı. Şehrin girişinde bakalitten yapılma tek boğa Artvin’i anlatmaz. Orada güreşen boğa heykeli olması gerekir. Tabii Artvin kültürü ile tam olarak haşır neşir olmayanlar  her şeyi yarım algılar ve yarım yapar! 
 
Benim gönlümde Artvin Müzesinin yeri Atattepe’nin altında bulunan muhteşem yapının kendisidir. İlimizde çıkan tarihi eserler Trabzon, Erzurum, Rize, Ardahan gibi illerde bulunuyor. Artvin tarihi eserler bakımdan kültürel zenginlik bakımından farklı bir yere sahiptir.  Gerçek Artvinliler benim ne demek istediğimi anlar.. 
Heykelin altındaki restorant olmasa bile Atış Poligonunun yanında yapılan bina alternatif olarak değerlendirilebilir. Yeter ki bu işi  yapmaya gönlünüz olsun. Özal ne demişti, Unumuz, yağımız, suyumuz, şekerimiz var. Neden Helva yapmıyoruz. İşte her şeyimiz var. Buyurun ustalar iş başına....
 
ESEN KALIN

Bu makale 763 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com