GÜNÜN KONUSU ADALET MESELESİ
Mithat   TAHTALI
23.06.2017

 Konuya Adalet sözünün  anlamı ile başlayalım.Adalet İslami bir kök Adl kelimesinden gelmektedir.İnsaflı.doğru,eşit olmak,eşit tutmak, doğru davranmak ,zulm etmekten uzak olmak ve her şeye tam hakkını vermek olarak izah ediliyor.

            Bir tarafta ellerinde ADALET pankartı ile yürüyenleri görüyoruz.Diğer tarafta da sayın Cumhurbaşkanımız haklı ve doğru olarak diyor ki : ‘Yargı kararlarına herkes saygı gösterecek ve uyacaktır’.Cümle tamam da acaba bürokrasi böyle mi işliyor? Bence sorun da burada.
            Kimileri de ADALET SOKAKLARDA ARANMAZ diyor.Sokakta aranıp aranmayacağını bilemem ancak ben Artvin’de uğradığım haksızlık ,hukuksuzluk karşısında 18 aydır resmi yollardan aradım ve bulamadım.Bu durum Valilik Makamında , Artvin Belediyesinde,Artvin Sulh Hukuk Mahkeme dosyasında ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünde bulunan  resmi belgeler ile de sabittir.Şimdi yaşanan olayı kısaca özetleyeyim ve Adalet bunun neresinde var? Ya da neresinde ne kadar var? Veya hiç mi yok ? İşin o tarafına varın siz karar verin.
            Artvin Adliyesi Satış Memurluğu ihale yolu ile bir arsa satışa çıkarmış idi.Arsa Belediye WC si önünde 132M2 olup üzerine 5 Katlı Bitişik Nizam Ticari Bina yapılır İmarlı idi.Satış ilanında,dosyadaki Belediyenin  İmar yazısında ve en önemlisi de Yargının Kesinleşmiş kararında böyle yazıyordu.Ayrıca Mahkeme yargı aşamasında arsanın yerinde Bilirkişilere inceleme yaptırmış idi.Keşife İnşaat Mühendisleri ile beraber Kadastro Müdürlüğünden de şu an Belediye İmar Müdürü olan Harita Mühendisi de rapor vermiş idi.Belediye’ye şifaen de ayrıca soruldu.Bu söz ve Mahkeme Kararına güvenilerek bu arsa satın alındı.Tapu alındığı gün de dilekçe ile Belediyeden İnşaata izin almak için  müracaat yapıldı.Ancak iş anında ters yüz oldu.Arsanın sahip olduğu İmarı adeta buharlaştı ve yok oldu.
Bir dendi ki ‘Şuyulandırma Şartı’ koyduk.Sonra dendi ki ‘Biz burada yol açacağız’. Daha sonra dendi ki ‘Sen komşuna geçit hakkı vermelisin’.
            Ben ömrünü devlet hizmetine vermiş 68 yaşında inşaat mühendisiyim.İnşaat yapım işinde ihaleden sonra şartname yapım kuralları,yani işin maliyetini etkileyecek değişiklik yapılamaz. Bu arsa üzerinde İpotek veya Şuyulandırma gerekli olsa yargı dosyasında bulunurdu.İhaleye giren şahıs da o durumu görür ona göre girer veya girmez veya o şarta göre fiyat teklif eder idi.Çünkü Arsa üzerine Bina Yapılabilen toprağın adıdır.Diğeri arazi demektir.Misal vermek gerekir ise Adliye Ticari Taksi diye bir aracı satsa, bunu satın alan şahısa trafik ‘Hayır sen bunu ancak hususi otomobil olarak kullanabilirsin’ diyebilir mi?
            Bu arsayı satın alan şahıs da cahil biri değildir.Yurt dışında Avustralya firmasında müdür pozisyonunda çalışan 17 yıllık inşaat mühendisidir.Ayrıca Artvin’de Merkezde şu anda en geniş alanda olup fakat İmarda yeşil alan bulunan yerin sahipleri arasındadır.Bu yeşil alanın yola terk miktarı satın aldığı arsanın 22 katıdır.Elinde yapı yapılamayan kocaman yerin sahibi gider de 132m2 lik yeşil alanı  satın alır mı?
Bu duruma, sosyal medyada beni takip eden arkadaşlarım şaşırıp kalıyorlar.Şaka gibi bir şey.Değerli Mimar dostum Merdan Özdemir bey diyor ki ‘Acaba arsa bina yapılacak askari ölçüde değil mi?’ Öyle bir durum yok, arsa İmar Yasasına göre askari ölçülere sahiptir.Zaten öyle olmuş olsa keşfe giden mühendisler görür ona göre değerlendirirler idi.Bize en son verdikleri cevapta deniyor ki ‘Trafiğe açık yol üzerinde cephesi olmadığı için’. E peki adama sormazlar mı ‘Sayın İmar Müdürü bu madde yeni mi çıktı ortaya? Yani sen bilirkişi olarak Mahkeme heyeti ile beraber keşfe gittin ,rapor verdin, niye Hakimliğe demedin ki bu arsa cadde üzerinde olmadığı için imar parseli olamaz ve yapı da yapılamaz’.
Devletin başı diyor ki ‘Mahkeme kararlarına herkes saygı duymalı ve uygulamalı’. Kesinleşmiş Mahkeme kararını ‘İdareler tekrar ölçsün,tartsın,işine gelmiyorsa uygulamayabilir’ Ya da cümleyi böyle mi  kurmak gerekiyor?
 Adliyenin kesin kararına saygı gösteren güvenen o şekilde para döken insan büyük ölçüde hem üzülmüş ve hem de maddi zarar görmüştür.Adalet acaba bu mudur?
Eğer Adliye Belediyenin düşündüğü gibi YANLIŞ KARAR vermiş ise ADALET var olur mu?
Yok eğer Adalet Mahkemesi DOĞRU KARAR verdiği halde Artvin Belediyesi  bunu tanımıyor ise ADALET bunun neresinde olabilir?  Valilik de Devletimizin başı olarak konuya ‘Kesinleşmiş Mahkeme Kararını uygulayın vatandaşı mağdur etmeyin’ demedi, bel ki de diyemedi.
Sosyal medyada da yazdığım gibi, ben deniz haklı olduğum için dik duruşumdan asla taviz vermedim vermem de.Buraya yazmamın sebebi kimseden, ama hiç kimseden her hangi bir talebe yönelik asla değildir.Bir küçük Artvin’de bir küçük sözde arsa üzerinde ne oyunlar oynanıyor bunu dünyanın her yerinde olan insanlarımız ve hemşerilerimiz bilsin,görsün kanaatini ona göre oluştursunlar istiyorum.6 dönümlük yeri 34 senedir yeşil alan ve buna bir dilekçesi,talebi olayan adamın 132m2 arsanın peşine düşmesi akla ziyan iş olur.Artvin’de haksız,hukuksuz,adalete uymayan onlarca işlerden başkasını değil de kendi yaşadığımı anlattım.Başkasını yazsaydım o kişi zarar görebilirdi.Görünen o dur ki siyaset hukukun üstüne çıkmıştır.Avukatlarda dahi bu siyasi  korkunun var olduğunu gördüm.Ben zulme alışkın olduğum için,derdimi sazıma,akordeonuma döküp,türkü yapıyor, gülerek geçiştirebiliyorum.Biliyorum ki herkes ne yaparsa kendine yapar.El için kuyu kazanlar ,gün gelir kazdığı çukura kendisi düşer.Yine biliyorum ki zulüm payidar olmaz.Eğer payidar olsaydı kominizim payidar olurdu.Onun için amaç çevremizi bilgilendirip,tartışmalara ve  halkımıza faydalı olmaktan başka bir şey değildir.Sağlık ve muhabbetle.

Bu makale 1130 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com