ARTVİN’DEN BEYİN GÖÇÜ DEVAM EDİYOR
 
07.02.2017

 Türkiye İstatistik Kurumu Ocak ayının sonunda Türkiye’nin nüfusunu açıkladı.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları, Türkiye nüfusu 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla 79 milyon 814 bin 871 kişi oldu. Erkek ve kadın sayısı ise ondalık farkla yarı yarıya.
Artvin’in nüfusu 2015 yılında 168 bin 370 iken 2016 yılında 302 azalışla 168 bin 68 kişiye geriledi. Nüfus binde  -1,8 azaldı. Görünüşte çok gibi gözükmüyor ancak;
İlçe bazında bakarsak nüfusu artan 2 ilçe Hopa ve Artvin Merkez gözüküyor.
Nüfus, Hopa’da köyler dahil 35 bin 406’ya il merkezi Artvin’de ise köyler dahil 34 bin 636’ya yükseldi. Sebebi ise ekonomik kaynakların bu ilçelere daha çok aktarılmasının yanında en belirgin faktör Artvin Çoruh Üniversitesinin öğrenci sayısı.
Artvin’in 2001 yılındaki nüfusu 168 bin 184 idi. Yani 15 yıl sonra 168 bin 68 kişi. 15 yılda değişen bir şey yok. Değişen tek şey Artvin’in yerli nüfusu ve özelikle gençleri göç ediyor.
Üniversitemizdeki öğrenci sayısı 9 bin 400 civarında. Öğrenciler Hopa ve Artvin merkezdeki bölümlerde ağırlıklı olarak okuyor. Bu öğrencilerin yüzde altmışını yabancı öğrenciler kabul edersek nüfusa katkısı 5 bin 500 kişi diyebiliriz.
Her ilçeye bölüm açacağız, öğrenci sayısını artıracağız, ekonomiyi rahatlatacağız deniyordu. Sonuç 2001 yılındaki nüfus seviyesine geriledik. Bir taraftan öğrenci ile başka illerde yaşayan gençleri getirirken diğer taraftan Artvin’de doğmuş, büyümüş, suyunu, havasını teneffüs etmiş gençlerimizi kaybediyoruz. Artvin’in demografik yapısı ve etnik yapısı da değişiyor. Gelecekte uzaktan eğitim örgün eğitimin yerini alacaktır.
Üniversiteye gelen öğrenci sayısını artırmakta bir çözüm olmayacak. Çünkü ülkeler artık 4. Sanayi devriminden bahsediyor. Yapay zeka, robot teknolojilerini önümüzdeki yıllarda birçok sektörde yer alacağını ve işsizliğin daha da artacağını söylüyorlar.
Bunu niçin yazdım; Türkiye nüfusu yaş ortalaması 31’ yükseldi. Artvin daha da yukarılarda. Üniversitemiz bölümlerinde kaliteli mesleklere yönelik bölümler açılmaz ise ileride öğrenci sayısında düşme bile olacaktır. Türkiye’de 81 ilde üniversite var ancak kaliteleri sorgulanır oldu. Artık üniversiteye bitirmek marifet sayılmıyor. Uluslararası referansı olan üniversiteyi bitirip bitirmediğinize bir yabancı dil değil, kaç yabancı dil bilip bildiğinize bakılıyor.
Küresel dünyada fiziksel sınırlar olsa da insanlar arasında sınırlar kalkmıştır. Bilgi teknolojisi sanayi devrimini yendi.
Dünyanın en zengin şirketleri 2006 yılında petrol ve enerji şirketleri olurken 2016’da yazılım şirketleri oldu.  
Artvin insanımızın barajlar ve HES’ler sonrası köyleri ile ilçeleri ile bağlantısı koparıldı. Geçici istihdam sağlayan bu devasa işler şimdilerde ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Artvin ekonomisine katkısı ise çok düşük seviyelerde kaldı. Baraj konusunda şimdi Yusufeli ilçesi aynı sancıları çekiyor.  
 Artvin yönetenler kendilerini üniversitedeki öğrencinin sayısıyla avutuyorlar. Gerçeği göremiyorlar. Köylerde yaşayan insan sayısı yüzde 8’lere geriledi. Köylerimizde genç sayılacak insan sayısı yüzlerle ifade edilir oldu. Gençleri köylere döndürecek projeler çok acilen ele alınmalı. Köye dönen gençler geçimini temin edince şehirleri zaten tercih etmeyeceklerdir.
Çoğu insan hastalandığında sosyal güvence istiyor. Yaşlanınca da emekli maaşı almayı hayal ediyor. Onun için şehirlerde asgari ücret de olsa çalışmaya razı oluyor. Bunu tersine çevirip, gençlerimizi köylere çekmemiz gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken eski usul üretim yöntemi değil, daha teknik, daha bilimsel ve toplu üretim yöntemi olmalıdır. Örneğin Hollanda’nın nüfusu 14 milyon civarında ama yaptığı tarım ürünleri ihracatı 110 milyar dolarla ifade ediliyor. Demem şu ki köylerdeki üretimde bireysellikten çıkarılıp kolektif yapılmalıdır. Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in 70 yıllarda öne attığı Köy-Kent Projeleri Avrupa’da uygulanmaktadır. Biz neden uygulamayalım.
Siyasi partilerin Artvin’deki temsilcileri seçim zamanı oy kaydırıp belediye başkanlıklarını almak için yarışıyor. Seçim zamanındaki nüfus birden bire binlerle ifade edilir şekilde artıyor. Ama seçim bitince her şey eskisine dönüyor. Yani nüfusumuz 15 yıl öncesi ile aynı seviyede ise bunu 15 yıldır iktidarda olanlar sorgulamalı.
Özellikle AK Parti Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla sorgulamalı. Kendisinin doktora tezi göç üzerine idi.
Artvin’in bir sınır vilayeti, bir enerji koridoru, maden kenti oldu. Ormanı, akarsuları ve endemik bitki türleri ile aranan iller arasında. Arıcılık ve orman ürünleri Artvin’e hatırı sayılır bir girdi sağlıyor. Artvin memur ve işçi şehri oldu. Devletin katkısı olmasa Artvin’de esnaf sayısı dip yapar.
Benim için nüfusun 15 yıl öncesinin seviyesinde kalması fazla önemli değil, ama genç nüfusun azalması benim için çok önemlidir. Çünkü bu ülkeyi kalkındıracak, ileri ülkelere seviyesine sokacak olan gençlerdir. Artvin’de artan tek şey yaşlı nüfusu. Onlar için yatırımlar Artvin’e karşılık bulacaktır. Emekli olan insanlar Artvin’de yaşamayı tercih ederlerse ekonomiye katkıları olmaktadır. Yaşlı insanlarımız elden ayaktan düşünce ister istemez çocuklarını yanına yerleşiyorlar. Bunlar genelde batıdaki illere göç ediyor. Giden yaşlılarımız apartman hayatından, trafik rezaletinde büyük şehirlerde yaşamak istemiyor ama doğanın kanunu yaşlılık kendilerine bakımlarını zor yapmaları ve güvenlik nedeniyle çocuklarının yanında mecburen kalıyorlar. Onlara sorsanız ille de vatanım yani Artvin diyordur.
* * *
CERATTEPE’DE MADEN ARTVİN’İN BELASIDIR
İş alanı yaratacağım diye Artvin şehir merkezinin üstündeki Cerattepe maden işletmesi yapılmaya çalışılıyor. Artvin halkı direniyor. Ancak siyasi irade güvenlik kuvvetlerinin baskısı ile yapmaya çalışıyor. 150 kişi çalışacak deniyor. Ama bilmiyorlar ki orası kopar gelirse Artvin’de binler göç edecektir.
Artvinli diyor ki yerin üstü yerin altından daha değerlidir.
* * *
UMARIM REKTÖRÜMÜZ YENİ UFUKLAR AÇAR.
Üniversitemize yeni rektör atandı. Sayın Prof.Dr. Fahrettin Tilki’ye de görevinde başarılar diliyorum.
Türkiye'nin en hızlı akan Çohru Nehri üzerinde barajlar yapıldı. Azgın nehir dizginlendi ve yapay göller oluştu. Baraj göllerinden faydalanmanın her Artvinlinin hakkı olduğunu düşünüyorum. 
Sayın Rektör’ümüzden daha önce benim gündeme getirdiğim ve 2 yıldır sonuç alamadığımız Su Altı Teknolojileri Bölümü’nün açılmasını yeniden talep ediyorum. Bu teklifimizi Artvin Ticaret ve Sanayi Odası aracığıyla iletmiştik. Bir arpa boyu yol alamadık. Biz Artvinliler olarak -baraj göllerini seyretmek değil, nimetlerinden faydalanmak istiyoruz.- .Bölüm açılırsa Artvinli birçok genç, bu bölünmeden dalgıç, balık adamı olarak mezun olacak ve dünyanın birçok yerinde hatırı sayılır maaşla iş bulacaktır. Bunun öncüsü Artvin Çoruh Üniversitesi olmalıdır.  
Yeni Rektörümüz Sayın Tilki, Artvin Ticaret Odası'nın projesine sahip çıkarsa Artvinli gençlerin nitelikli ara eleman olarak yetişmesine katkı sağlayacaktır. Yoksa gençlerimiz niteliksiz meslek sahibi kişiler olarak seçim zamanlarında daha çok siyasilerin kapısını aşındıracaktır.
 
Son söz; insana yatırım geleceğe yatırımdır. Görüşmek üzere…

Bu makale 2648 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com