"Eyy Adalet Nerdesin?"


()

06.07.2017

 Danıştay, Rize İdare Mahkemesi’nin kararını onadı. Mahkeme, Artvin'in hemen üzerinde Cerattepe'de çıkarılması planlanan maden için geçmiş mahkeme kararlarını gözardı ederek bu kez yandaş şirket lehine maden çıkarma izni verdi.

Yeşil Artvin Derneği yargı mücadelesini kaybetti. Dernek yöneticileri de şaşkın yıllardır doğanın talanına karşı Artvin’in yok oluşunu önlemek için var güçleriyle mahkemelerde kapı kapı dolaştılar. Artvin halkı adına Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtılar. Yandaş medya ve yereldeki işbirlikçileri Dernek yöneticilerine terörist dediler, Alman işbirlikçisi dediler olmadı, hatta rakip dernek bile kurdular, yenemediler, ama yargıyı ele geçirince durum değişti. Çünkü yargı yargılamaktan çıkmış Saraya biat eden bir organ olmuş.
Adalet bir ülkenin temel direğidir. Bu direk de iktidar tarafından kangren edildi.
Şimdi Artvinli ne yapsın? 25 yıldır mahkemelerde gezdi, girdiği bütün davaları kazandı. Ama sömürgeci dış güçler yılmadı, yeni bir Maden Kanunu, yeni bir ÇED raporu sonunda emperyalistlerin satın aldığı siyaset, bilirkişiler ve yargı… 15 Temmuz Darbe girişimi bahane oldu. Adeta ayağı kayan iktidarı yeniden kendine getirdi. Çünkü ülkede OHAL var. Türkiye’de OHAL’li olduk. Niye mi? Burada maden şirketi rezerv bitene kadar gürültü patırtı istemiyor. OHAL 10 yıl sürerse sakın şaşırmayın.
Hal böyle olunca OHAL’de her üç ayda bir uzatılır oldu. Türkiye’de yürümek suç oldu. KafkasörFestivali’nde pankart açmak suç oldu. Belediye Başkanına sorsanız ‘festivale gölge düşürüyorlar.’diyor.
Eh şimdi Artvinli olarak ben ve Yeşil Artvin Derneği’ni destekleyen vatandaşlar ne yapacak? Hani ülkede özgürlük ve demokrasi vardı. AK Parti iktidara gelirken diğer siyasi partilerden farklı olarak daha çok özgürlük ve daha fazla demokrasi diye seçmenden oy istedi. Şimdi ne oldu da bu isteklerinden vazgeçti. Ayağını yere düz bastı herhalde ondan ya da Anayasa Değişikliği Referandumunda çıkan hayır oylarının fazlalığı iktidarı korkuttu. Çünkü iktidarı kaybederlerse hesap vereceklerdir. Bu hesapların altından kalkamayacaklardır.
Artvin’de madenin etkileneceği yer olan il merkezinde çıkan HAYIR oylarının oranı yüzde 60’ları geçti.
Artvin’in üzerinde Cerattepe’de karabulutlar dolaşıyor. Endemik bitki türleri, yaban hayatı, ağaçlar kısacası tüm canlılar bu karardan etkilenecek. Diğer canlılar da Yüce Allah’a adalet diye yalvarıyor. Siyaseti besleyen, devletin silahlı gücünü, yargısını arkasına alan Şirket, gör bak Artvin’e neler edecek! Şimdilerde şirin gözüküyorlar. Onlarda yerleşsinler bak Artvinlilere neler edecekler? Bundan sonra siyanür havuzlarını kurmaya kalkarlarsa buna da şaşırmayın.
Eti Bakır’ın aldığı maden ruhsat sahası ihalesi baştan kokuyordu. Adrese teslim ihale yapıldı. Bu da yetmedi şirket o kadar cin ki; Milli Parklar ve Turizm Alanları içinde kalan kısımları da koruma kapsamı dışına çıkarttırdı.   
İlimizi yönetenler Artvin turizm ve eğitimle kalkınacak laf salatası ile halkı kandırmaya devam edecek. Sakın onlara da inanmayın. Görev süreleri bitince bu yöneticiler de pılını pırtısını toplayıp gideceklerdir. Madenin posasını da bize Çoruh Vadisi’ne bırakacaklardır.
* **
İktidar ve yereldeki temsilcileri her fırsatta dinden, imandan, vatandan bayraktan bahsediyorlar. Siz bunlara da inanmayın. Türkiye, bir Müslüman ülke Suriye’nin bölünmesine de çanak tuttu. Güney sınırlarımıza PKK’yı komşu ettiler. Irak’ta Barzani bağımsızlık referandumu yapacağını açıklıyor. Sağ isek gelecekte neler olacağını göreceğiz. Çünkü Ortadoğu’nun bölünme planları Büyük Ortadoğu Projesi’nin en önemli hedeflerindendir.
Artvinliler mücadeleye devam etmeli, er ya da geç İlahi Adalet tecelli edecektir.
Artvin’imize sahip çıkalım. Torunlarımızın bizlere emaneti olan Artvin’imizin solmaması için mücadeleye devam edelim.
 
 
 
   
 
 
 

Bu makale 2332 kez okundu.