06.09.2013
Artvin’de yapılabilecek işlerden bir tasni de kuşkusuz ki arıcılıktır. Arıcılık coğrafya olarak adeta Artvin’i tarif eder. Gerekli bütün imkân ve şartlar fazlasıyla bulunuyor. Buna karşın arıcılık yapanların sayısı istenildiği kadar değil. Özellikle genç kuşağın bu konuda hiçbir isteği ve merakı yok. Ancak, bazıları tam aksine arıcılığa merak salmış durumda. Bunlardan birisi Ardanuçlu Doğan Yeriçer.

 

Doğan 23 yaşında. Artvin Çoruh Üniversitesi Bilgisayar Programcılığını bitirmiş. Açık öğretim okuyarak fakülte mezunu olmaya çabalıyor. Lise 3. sınıfta bir arkadaşının vasıtasıyla arıcılıkla tanışmış. O günden sonra kafasına arıcılık yapmayı koymuş. Zor bela bir kovan sahibi olmuş. O günden sonra artık gecesi, gündüzü arılar olmuş. İnternetten arıcılık bilgilerini almış. Koloni sayısını o aldığı tek koloniyle 35-40 koloniye çıkarmayı başarmış. Ardanuç Tütünlü Köyü’nde arıcılık yapıyor. 08 Haber gazetesi Başyazarı Sami Özçelik’e arıcılık ve Artvin üzerinde kısa bir söyleşi yaparak duygu ve düşüncelerini Artvin kamuoyu ile paylaştı.
08 HABER: DOĞAN YERİÇER KİMDİR?
Doğan Yeriçer, Ardanuçlu 23 yaşında bir genç.  Artvin Çoruh Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirmiş, halen Açık Öğretimi okuyan, aynı zamanda lise 3. sınıftan beri arıcılıkla uğraşan genç bir üretici diyelim. Bu arada 08 Haber olarak köyümüze hoş geldiniz. 
08 HABER: ARICILIK AKLINIZA NERDEN GELDİ? NASIL BAŞLADINIZ?
Geçmişe dönüp baktığımda bizim sülalede bir tane bile arıcı yoktur. Merak diyelim. Lise 3. sınıfta arılara karşı merakım gelişti. O günden sonar da zaten bundan hiç vazgeçmedim. Bir koloni ile başladığım arıcılık yolculuğuma şimdi 30-35 koloni ile devam ediyorum.
08 HABER: ARTVİN ARICILIK İÇİN NASIL BİR ZEMİN SUNUYOR. ARICILIĞIN ZORLUĞU VAR MI?
Artvin geneli aslında arıcılığa son derece müsait. Çok çeşitli bitkiler var. Arı enteresan bir hayvandır. Aslında arıya balı bal üreticisi yaptırır. Onları çalışmaya teşvik eder, yaylatır, dolaştırır, gezdirir. Yoksa olduğu yere kolonileri indirip bir yıl sonra baş sağmaya giderseniz avucunuzu yalayabilirsiniz? Bu hayvanlar çok hassas ve de çalışkan yapıya sahiptirler. Bu bilinç ile arıcılık yapanlar bal verimini artırabiliyor. Bugün Avrupa bizden koloni başına ortalama 10 kilo fazla bal alıyorsa, bunun nedeni budur. Arıyı yaylatmayı iyi biliyorlar. Başka bir deyimle arıyı çalıştırıyorlar.
08 HABER: DOĞAN YERİÇER KALİTELİ BALI BİZE NASIL ANLATIR? KALİTELİ BAL NASIL ELDE EDİLİR?
Arıcılığın en can alıcı sorusu budur. Bal üretmek oldukça zahmetli bir iştir. Düşünün geceniz, gündüzünüz yok. Sonunda bal üretiyorsunuz ve satamayacak kadar kalitesiz bir bal ile başbaşasınız! Bütün emekleriniz boşa gider. Bir kere bu işi bilinçli yapmak gerekiyor. Kaliteli bal üretmenin bilgilerini artık bilmem hangi üniversitenin hocasına sormanıza gerek kalmadı. Her şey elinizin altında. Yeter ki size verilen bilgileri patiğe dönüştürüp uygulayın. Unutmayın ki; bal en sağlıklı besindir. İnsan vücudunda en hızlı şekilde kana karışan mucize bir hayat iksiridir. Arıcılık ve bal konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz zaten bir iki yılda tepe taklak gidersiniz. Çünkü az önce dediğim gibi arılar çok hassas yaratıktır. Kısa bir ömrü var. Onu değerlendiremediğinizde elinizde boş kovanlar kalır!
 
08 HABER: PEKİ DOĞAN BEY BALINIZI ÜRETTİNİZ. BALIN PAZARI VAR MI?
 Olmaz mı? Yeter ki siz balınızı kaliteli üretin. Ben koloni olarak henüz yeterli sayıya ulaşamadım. Artık oraya ulaşmama az kaldı. Tarım İlçe Müdürlüğüne kayıt olacağım. Oradan ada Arıcılık Birliği’nin üyeliğine başvuracağım. Artvin’de bilinçli üretilmiş ballar tabiri caizse yok satıyor.
Burada ben Sadık Uçar hocam ile birlikte bilinçli arıcılıkla bal üretmeye çalışıyoruz. Sadık Hocamla ayrıca konuşacağınız için onun hakkında bir şey söylemeyeyim. Fakat şunu da söylemeden geçmeyeyim ki; Sadık Hocam sayesinde enteresan, pratik bilgiler öğrendim. Gerçekten çok zeki bir kişilik... Zaten Sayın Hocam ile tanıştıktan sonra birlikte el ele vererek bu işi yapıyoruz.
Balımızın şu anda kalitesinden ve tadından çok eminiz. Dostlarımız balımızı tadınca şu soruyu soruyorlar. Böylesine kaliteli lezzetli, rehasıyla insanın iştahını arttıran bir ürünü nasıl ürettiğimizi soruyorlar.  Biz işimizi önce eğitimle yapıyoruz. Bilinçsizce, kara balta usulü iş yapmıyoruz. Dediğim gibi sadık Hocam emekli öğretmen, ben okumaya devam ediyorum. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki arılar cahilliği sevmeyen nadir hayvanlardan birisidir. Arıcılığı ne kadar bu işi bilinçli yaparsanız size o kadar fazla ürün veriyorlar.
08 HABER: ÜRÜNÜNÜZ PAZARLAMADA SIKINTI ÇEKİYOR MUSUNUZ?
 Şu anda zaten fazla bir üretimimiz yok. Ancak şayet isteyen olursa 0534 863 11 29 nolu telefondan bana ulaşabilirler. Önümüzdeki yıllarda Arıcılar Birliği’ne üye olduktan sonra kalite belgesi ve patent üzerinde çalışma yapacağız. Çok iddialı bir söz olacak. Ama iddiası olmayanlarında başarılı olamayacaklarını biliyorum. Ben bir koloni ile yolan çıktım. Yolda emekli öğretmen Sadık Uçar ile tanıştım. Aynı kafada, aynı düşünce de aydınlık bir gelecek için birbirimize destek vererek çalışıyoruz. Amacımız halkımıza gerçek balı sunabilmek. Bal yemek değildir. Bal içecek de değildir. Bal sağlık iksiridir. Kaliteli balı sofrasından eksik etmeyenlerin yolu çok nadir hastaneye düşer. Çok doktor gelir, gider ama hiç birini görmez. Çünkü doktorlara ihtiyaç duymaz.
 
08 HABER:  ÇOK DEĞİŞİK CÜMLELERİNİZ VAR. ANCAK BU SÖYLEŞİYE AYRILAN SÜRE DOLDU. SON CÜMLELERİNİZİ ALAYIM. ÖZETLE ARICILIK VE ARTVİN KONUSUNDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
 
Madem sonuna geldik. Bir efsane yazmak istiyorum. Arılar dünyada ilk Artvin’de yaratıldı. Dünyada en lezzetli ve kaliteli balın şekli, kriterleri bu topraklarda yazıldı ve tüm dünyaya dağıldı. Bize her yer Trabzon diyorlar. Biz bunu asla söylemeyiz. Çünkü bize her yer Artvin olamaz. Bunu endemik bitkiler, floramız, faunamız şiddetle ret eder. Onun için her bal, bal olmadığı gibi, her bal Artvin balı olamaz. Ardanuç Tütünlü’de sürdürdüğümüz arıcılık çalışmalarımız, katlanarak devam edecek. Çünkü Artvin, Türkiye hatta dünyanın bala değil, kaliteli bala çok ihtiyacı var. Yoksa TV’lerde 6 kavanoz Çin reçeline bal deyip para ödemek sağlığınıza yaptığınız sabotajdan başka bir şey değildir diyorum ve 08 Haber gazetesine çok teşekkür ediyorum. 08haber.com sitesinden sizleri takip etmeye devam edeceğim. Ben de sizin çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bu haber 2799 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com