07.04.2013
6 Nisan Cumartesi günü Artvin, Türkiye’nin en büyük çevreci mitingine ev sahipliği yaptı. Artvin’in hemen üstünde bulunan Cerattepe ve Genya tepesinde yeniden maden arama ruhsatının verilmesine Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün sert çıktı.

 ‘Madene Hayır’ mitingine yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde organize edilen ve toplumun her kesiminden 5 yaşından 85 yaşına kadar herkesin ve her siyasi partinin katılım gösterdiği ‘Madene Hayır’ mitingine Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün’ün sert sözleri damgasını vurdu.
Başkan Özgün: Yüreğimize hançer saplayanın yüreğine hançer saplarız.” dedi.
Başkan Özgünün,  Artvin’in üst kısmındaki maden araması yapacak Özaltın firmasına yönelik ağır sözleri meydandaki katılımcıları coşturdu.
Başkan Özgün; ‘Allah’ınıza kurban olayın. Selam olsun sizlere “ diyerek başladığı konuşmasında maden ruhsatını alan Artvinli Özaltın firmasına yüklendi.
Başkan Özgün şu sözleri sarf etti: “Allah’tan korkmayan kitapsızlar. Siz bizim yüreğimize hançer saplayabilir misiniz? Siz! Bizim yaşamımıza göz dikebilir misiniz? Bizim yaşamımıza göz dikenin yaşamına göz dikeriz.
Sevgili Artvinliler; bakın ben size bir şey anlatacağım. Biz bu adamlara anlatamıyoruz.
Diyorum ki; Artvin yer üstü zenginlikleri yer altı zenginliklerinden fazla. Benim oğlum Merkez Bankasında çalışıyor. O altın Merkez Bankasında duracağına benim Cerattepe’mde dursun! Niye diyorum bunu?  Bu ülkede öyle iş adamları var ki bunlar doymaz, bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yer, bir de benim Cerattepe’me göz diker. Gözlerini çıkaracağız gözlerini!
İşadamı diyor ki seninle yemek yiyelim. Dedim ki ben tanımadığım erkeklerle yemek yemem. Dedi ki ‘nasıl oluyor ben senin hemşerim. Kardeş ben 14 senedir belediye bakanlığı yapıyorum. Benim 14 senedir hemşerim olmadın da altınıma, bakırıma göz diktin de mi hemşerim oldum, dedim kerata!  
Dedi ki bana “Ben işte Türkiye’nin ünlü turizmcisiyim, şöyle otellerim var.” Ne güzel, gel kardeşim, dedim. Benim altınım burada dursun. Çürümez, korkmaz, bir gün öyle teknoloji çıkar ki o zaman benim torunlarım çıkarır. Teknoloji gelişir.
Ben Artvin’den Hopa’ya 6 saatte gittiğimi hatırlarım. Şimdi 1 saatte gidiyorum. Burada oturuyoruz, Amerika’daki maçı izliyorum. Ama bu teknoloji ile madenin Artvin’e zarar vermenden bu madenin çıkması imkânsız. Sizleri neyle aldatacaklar! Çocuklarınıza iş vereceğiz, diye ne kadar 10 yıl.
Gel kardeşim benim üst zenginliklerimi al üstüne otel yap. Turistik tesis yap. Ülkenin değerlerine  
milyarlarca yıl hizmet et dedim. Olmaz! Bunlar alışmışlar. Bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeye alışmışlar. Şimdi bunlara müsaade edecek misiniz? Artvinliler!” dedikten sonra mitinge katılanlar hep bir ağızdan ‘hayır’ cevabını verdi.
Başkan Özgün, eylemcilerin buz cevabı üzerine “Ben de sizinle Allah’na kadar yüreğimle sizlerin yanınızda olacağım”” dedi.
Belediye Başkanı Özgün yaptığı ateşli konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Hiç merak etmeyin biz asla ve asla umutsuzluğa düşmeyiz. Biz her zaman ölümlerle yeniden doğarız. Buradan sesleniyorum. Kimse bunlar, aç gözlüler! Size asla müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse bu yolda can vermeye hazırım. Bakın ben hayatımın 48 senesini Artvin’de geçirdim. Allah geçinden versin benim mezarım (Artvin) Şara’da olacak. Ölene kadar asla müsaade etmeyeceğiz!  
Bu yer altı zenginliğimizden daha fazla yer üstü zenginliğimiz var. Biz diyoruz ki Artvin eğitim ve turizm kenti olacak. Biz Artvinliler okumaktan başka çaresi olmayan insanlarız. Okuruz göç ederiz. Ama burada yaşamaya çalışıyoruz. Bu dağlarda nefes alıyoruz. Soluklanıyoruz.
Buradan tekrar söylüyorum. Yüreğimize hançer sokmaya çalışanların yüreğine hançer sokarız.
Mücadelemiz hayırlı olsun devamlı olsun. Bu mitingin daha iyisini Allah kısmet ederse Kafkasör Festivali’nde yapacağız.” dedi.
Başkan Özgün’ün bu sözleri mitingi katılanlardan yoğun alkış aldı. Artvinliler bu mitinge yoğun ilgi gösterdi. Artvin’de sağduyu galip geldi. Miting olaysız şekilde amacına uygun sona erdi.
 

Bu haber 6647 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com