03.03.2013
Yusufeli’nin Sesi gazetesi sahibi Cevdet Ağduman uzun yıllardır gazetecilik mesleğini yapıyor. Kızı Sibel Ağduman ve eşi ile birlikte haftada iki gün çıkardığı gazetesi ile Yusufeli’nin sorunları, güzellikleri, kültürü, geçmişi geleceği ile ilgili haberlere yer veren Ağduman gazeteciliğin günümüzde çok zor bir meslek olduğunu kabul ettiğini, ancak bu nedenle mesleğini çok sevdiğini söyledi.

 

Ağduman şu açıklamalarda bulundu: “Gazetecilik gerçekten çok zor bir meslektir. Gazeteci deyince birçok gazetecinin aklına geldiği gibi benimde aklıma Hasan Tahsin Gelir. Hasan Tahsin Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, ilk kurşunu sıkan bir kahramandır. Hasan Tahsin bunu yaparken öleceğini çok iyi biliyordu.
Ama özgürlüğün, bağımsızlığın bedel olarak can ile kan ile olduğunu çok iyi biliyordu. Bu nedenle gazetecilikte doğru, tarafsız, ama tarafsız kelimesini de açarak yapılmalı. Ortada yanlış bir iş yapılmışsa burada tarafsızım diyerek çekilemezsiniz. Haklıyı, doğruyu, mağduru yazmanız gerekir ki; gazeteciliğiniz bir anlam kazansın. Yoksa gidersiniz bir holdingi öven haber yazabilirsiniz. Bir kudretli bürokratı veya başkanı cilalayabilirsiniz. Bunlar gazetecilik olarak elbet ki bir değer taşır. Ancak gazeteciliğin ruhunda araştırma, şüphecilik, gerçeği halka yansıtma vardır.
Ben mesleğimi gerçekten çok severim. Kızım Sibel’i bu konuda yetiştirdim. Benden daha iyi gazete tasarımını yapabiliyor, matbaada basımını gerçekleştirebiliyor. Onu işin başında bırakıp rahatlıkla il dışına çıkabiliyorum. Gözüm arkada kalmıyor.
Yusufeli’ne gelince ilçemiz yıllardır ne olacağını bekledi durdu. Benim bildiğim 25-30 yıldır söylentilerle yaşadı durdu. Biliyorsunuz geçenlerde iki bakan Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanımız aynı zamanda hemşehrimiz Sayın Faruk Çelik ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, hemşehrimiz Sayın Kadir Topbaş’ın da katılımıyla barajın temeli atıldı. Şimdi Yusufeli halkı şunu merak ediyor. Yeni yerleşim yeri sahnede, mikrofondan söylendiği gibi kısa sürede bitecek mi? Gerçekten daha güzel bir Yusufeli mi ortaya çıkacak? Topraklarımızı, bağımızı kaybettikten sonra yukarıda kurulacak yeni Yusufeli’ de ne yapacağız? Nasıl geçineceğiz? Bir de bunun yolunu, çözümünü konuşmuş olsalardı diyen çok insanımız oldu.
Biz gazeteciler işte bu sorunları, halkın isteğini, yapılanları ve yapılmayanları gazete sayfalarından kamuoyuna aktarırız. Herkesi mutlu etmeniz, memnun etmeniz mümkün değil. Çünkü haberiniz bir tarafı sevindirirken, bir tarafı tam aksine kızdırabilir. Onun için gazetecilik zor bir iştir dedik.
Ben Artvin basınının her şeye rağmen genel olarak iyi bir noktada olduğunu söylemek isterim. Çünkü zor ve kıt imkânlarla ancak bu kadar yapılabilir. Yerel basın desteklenmelidir. Bunun için Basın İlan Kurumu Başkanımız Sayın Mehmet Atalay’ın çalışmaları bizleri mutlu etmektedir. Bu vesileyle Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.
 Yusufeli ilçesi Artvin merkezden en uzak ilçedir. Uzaklığımız 105 kilometre. Yeni yapılan yollar mesafeyi hayli kısalttı ve kısa sürede ilçeye veya ilçeden Artvin’e ulaşabiliyoruz. Eskiden iki saati aşkın bir süre araçta kalırdık. Şimdi ise bir saat, bir saat 10 dakikada bu yolu alabiliyoruz. Ancak yol inşaatı ve iki barajın inşaatları yol kesimlerine neden olacağı için yollar bize en az 10 yıl eza verecek. Epey bir toz yutacağız gibi görünüyor. Yusufeli insanı cefakârdır, vefakardır. Benim korkum, bu baraj inşaatı başladığında ortaya çıkacak toz, duman, gürültü birçok insanımızı Yusufeli’nden uzaklaştıracaktır. Umarım benim dedim gibi olmaz.

 08 Haber gazetesine çok teşekkür ediyorum. Bu Artvin yerel basınının bir birine verdiği değeri ve birliktelik adına güzel bir örnektir. Keşke hepimiz bir araya gelmeyi bu şekilde dostane bir biçimde başarabilsek. Ben size çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 2945 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com