15.09.2012
Zor coğrafyanın, zor iklim şartlarının hüküm sürdüğü Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en uç noktasında bulunan bir ilçe Şavşat.

 Uzun kış ayları, kısa süren yaz, işsizlik nedeniyle iç göçlerle ilçenin nüfus olarak kan kaybetmesi, yani kendi kaderiyle baş başa kalan bir ilçenin bu makûs kaderinden kurtulması için çalışmalar yapmak gerçekten çok meşakkatli. İşte bu zor şartların hâkimiyeti altından kurtulmanın mücadelesi, ancak ilçe halkının ve yöneticilerinin uyum içerisinde çalışmasıyla başarıya ulaşır.

Bu zor coğrafyayı yönetmek için coğrafyayı iyi bilmek, insanlarıyla kaynaşmak gerekiyor. 08 Haber gazetesi olarak bu zor coğrafya da yürekten iş yapma gayreti içerisinde olan güler yüzlü yönetici Kaymakam Abdullah Köklü ile ilçenin gündemi ve sorunları ile ilgili konuştuk.
Kaymakam Abdullah Köklü, bir süre önce ilçeye gelen askerlerle kaynaşma amaçlı yaptığı futbol müsabakasında ayağının sakatlanması nedeniyle bizi Özel İdare Müdürlüğündeki makamında kabul etti. Ayağının alçıda olmasına rağmen görevinin başında olması Kaymakam Abdullah Köklü´nün yaptığı göreve ne kadar ehemmiyet verdiğinin, hizmet odaklı çalışmasının da bir göstergesi. Bölge insanı ile nabız atışlarını birleştiren Kaymakam Abdullah Köklü ile sıcak ve samimi bir ortamda yaklaşık iki saat ilçenin önemli konularına değindik. Eğitimden sağlığa, turizmden spora birçok konuda önemli açıklamalar yapan Kaymakam Abdullah Köklü, ilçeye yatırım yapılmasında coğrafik koşulların olumsuz etkilerine, ilçe nüfusunun az olması nedeniyle ödeneklerin kısıtlı miktarda gelmesine dikkat çekti. Kış aylarında 11 binlere düşen nüfusun yaz aylarında artarak 30 binlere çıktığını ifade eden Kaymakam Köklü, yaz aylarındaki nüfus yoğunluğunun kış aylarına da yansıması ile daha fazla ödenekle daha fazla yatırım yapabileceğini vurguladı.
Kaymakam Abdullah Köklü ile yaptığımız söyleşiyi siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
 
08 Haber: Başarıların içinde barındırıldığı bir eğitim öğretim yılını kapattık. Yeni eğitim öğretim yılının açılmasına ise çok az bir süre kaldı. İsterseniz ilçedeki eğitimi ve Kaymakamlığın bu konudaki çalışmalarını değerlendirelim.
 
Kaymakam Abdullah Köklü: Öncelikle 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nın öğrencilerimize, velilerimize ve eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Evet, geçtiğimiz yıl eğitimde önemli başarılar elde edildi. İlçemizdeki ilk ve orta dereceli okullarımız gerek SBS, LYS´de gerekse de sosyal ve sportif alanlarda önemli başarılar kazandı. Bu başarılar, İlçe Milliği Eğitim Müdürlüğümüzün öğretmenlerimizin, velilerin ve öğrencilerimizin büyük özverili çalışmalarıyla elde edilmiştir, onlara teşekkür ediyorum.
Tabi Kaymakamlık olarak başarıların kalıcı olması ve daha da artırılması için eğitim camiamızı destekliyoruz. Her yıl önemli ölçüde Kaymakamlık olarak ilçemizdeki okullara desteklerimiz oluyor. Bu eğitim öğretim yılında da desteklerimize devam edeceğiz. Öğrencilerimizin gerek sosyal faaliyetlerine gerekse eğitimlerine katkı sunmaya çalışıyoruz. Kaymakamlık olarak okullarımıza öğrencilerin test çözme alışkanlıklarını arttırmak amacıyla test kitapçıkları dağıttık. Geçen yıl okullarımızda müzik enstrümanlarına da desteklerimiz oldu. Ayrıca 15 bin TL. değerinde spor malzemesi alarak okullar arasında paylaştırdık. Yine Kaymakamlık olarak öğrencilerimizin kültürel ve tarihi değerlerimizi yakından görerek öğrenmeleri açısından düzenlenen okul gezilerine sponsorluk yapıyoruz. Bu eğitim öğretim yılında da yine bu tür gezilere sponsorluğumuz devam edecek.
 
08 Haber: İl Milli Eğitim Müdürü bir Şavşat ziyaretinde, Şavşat´ta yeni bir ilköğretim okulu yapılacağını söylemişti. Bu konudaki son durum nedir?
 
Kaymakam Abdullah Köklü: Evet, yeni bir ilköğretim okulu yapmak gündemdeydi. Ama yer sorunu nedeniyle askıya alındı. Okul sadece bir binadan ibaret olmamalı. Öğrenciler için sosyal alanlarının da olması gerekiyor. Bu eğitim öğretim yılı içerisinde öyle büyük okul sorunumuz yok. Yeni bir okul yapılırken gelecek planlaması yapılarak nitelikler artırılarak sosyal alanları olan bir ilköğretim okulu yapılır. İlerleyen süreç içerisinde bu planlamalar ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir ilköğretim okulu yapılabilir.
08 Haber: Okul konusuna değinmişken Şavşat Anadolu Öğretmen Lisesi ilk mezunlarını vermiş olmasına rağmen hala daha bir okula kavuşamadı. Anadolu Öğretmen Lisesinin okul binası ve pansiyon yapımı ne aşamada?
 
Kaymakam Abdullah Köklü: Anadolu Öğretmen Lisesi okul ve pansiyon binasının yapımı için 9 bin metre kare içerisinde okul binası, pansiyon ve spor alanı ile güzel bir proje hazırladık. Ama maalesef yer sorunu bizi bayağı uğraştırıyor. Özel İdare şantiye sahasının yakınlarında bir yer bulduk ama proje gerçekleşmesi için bir miktar daha alana ihtiyaç var. Bu sorunun giderilmesi için İlçe Özel İdare şantiye sahasından yer tahsisi yapılması için talebimiz oldu. Bu talebimiz İl Genel Meclisi’nde Özel İdare şantiye alanından yer tahsisi için karar alındı. Bu ay içerisinde gerekli prosedürleri tamamlanarak inşaatın yapılması için TOKİ’ne verilecek.
 
08 Haber: Kış yaklaşıyor. Şu an köy yollarının durumu nedir?
 
Kaymakam Abdullah Köklü: Şavşat´ın coğrafyası zor coğrafya. Bu coğrafyada 850 kilometrelik bir yol bağlantısı var. Köy yollarımızın yapımı konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir taraftan araç sıkıntımızda var. Şu anda yaptığımız yol çalışmalarını araç kiralayarak sürdürüyoruz. Köy yollarında yaptığımız çalışmaların yüzde 50´sini tamamladık. Süratle çalışıyoruz, en kısa sürede kalan kısmı da tamamlayacağız. Asfalt çalışmaları da 10 gün içerisinde bitecek. Ciritdüzü -Cevizli arasında ve Cevizli- Kayadibi arasında meydana gelen bozulmaları da gidereceğiz. Bizi en çok zorlayan coğrafi şartlar. Köylerimizin sadece yol sorunu yok. İçme suyu, kanalizasyon sorunları da var. Ama biz öncelikli sorunu gidermeden diğer sorunlara el atamıyoruz. Yüksek planlamada birçok başlıklar var ama bizim bölgemiz için kanalizasyon başlığı açılamadı. İnşallah köylerimizin yol sorunlarını giderdikten sonra kanalizasyon gibi diğer alt yapı çalışmalarını da yapacağız.
 
08 Haber: Birazda turizm konusuna değinelim. Yavuzköy´de Şavşat Evi projesi vardı. Sanırım bitme aşamasında, ne zaman faaliyete geçecek?
Kaymakam Abdullah Köklü: İnşallah bu ay sonu itibariyle Şavşat Evimiz tamamlanarak Ekim ayı ilk haftası içerisinde faaliyete girmiş olacak. Burası Şavşat´ın tanıtımı açısından çok önemli. Bu bina projesi resteratör-mimar tarafından çizildi. Proje çizilirken Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi değerlendirildi. Döşemeleriyle, iç yapısıyla birebir orjinal Şavşat kültürü yansıtıldı. Tamamlandığında örnek bir Şavşat Evi olacak. Bu binada köylülerimizin köyde ürettikleri ceviz, armut, elma, pekmez gibi köy ürünlerinin satışı yapılacak. Ayrıca yine alt katında Halk Eğitimi Merkezinde üretilen ürünler satışa sunulacak. Deyim yerindeyse ilçemiz halkının ürünlerinin pazarlanacağı dükkan açıyoruz. Boş atıl vaziyette bulunan kamu arazisini kamu adına ranta çevirdik.
 
08 Haber: Gerçekten söyledikleriniz ilçemiz adına heyecan verici. Hem yöresel ürünlerimizin satışı yapılacak, hem de ilçemizin tanıtımı yapılacak.
 
Kaymakam Köklü: Şavşat Evi’nin yanında bir de Sayın Valimiz tarafından Devlet Konuk Evi yapılıyor. Artvin Valiliğinin ilçelerde Devlet Konuk Evi yok. Bu sadece Şavşat´ta yapılıyor. Devlet Konuk Evi’nin yapılması ilçemizin tanıtımında önemli katkı sunacak. Sayın Valimiz Necmettin Kalkan, Artvin´e gelecek bakanlarımızı, önemli bürokratları ve işadamlarını burada ağırlayacak. Bu ağırlamanın Şavşat´ta yapılması ilçemizin tanıtımı açısından önemli rol oynayacak.
 
08 Haber: Şavşat´ın tanıtımı açısından göstermiş olduğunuz hassasiyet adına Sayın Valimize ve size çok teşekkür ederiz. İlçemizin tanıtımı açısından Kaymakamlık olarak proje yapıldı. İlçenin tanıtım CD´leri haritalar oluşturuldu. Ama maalesef ilçeden onca turist geçmesine rağmen bir turizm bürosu yok.
 
Kaymakam Köklü: Turizm bürosunu inşallah açacağız. DOKA kapsamında proje yapan Gündüz Atabek ile görüşmeler yaptık. İlçemizde turizme yönelik Bey Konağı Otelini faaliyete geçirecek olan Gündüz Atabek´in binasında turizm bürosu oluşturacağız. Bu büroda ilçemize gelen turistlere yardımcı olacağız.
 
08 Haber: İlçe halkı Sahara Dağı’na bir tünel yapılmasını istiyor. Bu konuda herhangi bir çalışma var mı?
 
Kaymakam Köklü: Evet, Sahara Dağı Tüneli önemli. Sayın Valimiz Necmettin Kalkan, Sayın Milletvekilimiz İsrafil Kışla bu konu üzerinde duruyor. İnşallah bu tünelin yapımı gerçekleşir.
 
08 Haber: Gençlik Hizmetleri ile ilgili de bir sorum olacak. İlçemizde yıllardır Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü var ama bu kurumun kendine ait bir binası yok. Gençlerin spor yapacağı, sportif branşların da kendilerini yetiştirecekleri bir alan bulamıyorlar.
 
Kaymakam Köklü: Spor salonu için bir projemiz var ama yer bulma sorunu yaşıyoruz. Bu sorunu hallettiğimizde ilçemizde spor salonu yapılacak. Şu anda bu kurumuzda sadece bir vekil müdürümüzden başka personel yok. Bu bina yapıldığında kurumun müdürü de personeli de olacak. O zaman gençlerimizin gerek sportif alanlarda gerekse sosyal alanlarda kendilerini değerlendirme imkânı bulacak.
 
08 Haber: Şavşatlılar yıllardır ilçelerinde bir Meslek Yüksek Okulu açılmasını istiyor. Fakat bir türlü bu arzularına kavuşamadılar. Bu hayal ne zaman gerçekleşecek?
 
Kaymakam Köklü: Şavşat´ın en büyük sorunlarından biri yer sorunu. Yapılacak yatırımlarda hep karşımıza bu engel çıkıyor. Üniversite için kendine ait bir bina olması gerekiyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Milletvekili Sayın Kışla´nın da meslek yüksek okulunun açılması için çalışmaları var. İnşaallah ilçemizin bu özlemi gerçekleşmiş olur.
 
08 HABER: Sayın Kaymakam Bey bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Zorlu görevinizde başarılar dileriz.
 
Kaymakam Köklü: Teşekkür ederim. Size de yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Bu haber 2490 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Şavşat Meslek yüksek okulu ve spor kompleksi
Değerli haber editörümüz Şavşat2a gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı teşekkür Şavşatlı olarak teşekkür ediyorum.Sayın Kaymakamımızada Şavşat için yaptığı özverili çalışmalardan dolayı minnettarız.Şavşat ta kamu binası ve tesis yapmak için yer bulmak gerçekten zor.Ancak hem yüksek okul yapımı,hemde spor kompleksi için yer mevcut ve uygun proje ile hayata geçirilmesi mümkün.Efkar tepesi arka kısmında bulunan orman içi alanın(esli adıyla HINZAT)kamulaştırılmasıyla söz konusu projeler hayata geçirilebilir.Daha öncedende belediyece bu alanda spor kompleksi için çalışma yapılmış ancak kamulaştırma çalışmaları yapılmadığından vazgeçilmiştir.Veliköy bölgesine yapılan yeni yolunda bu bölgeden geçmesiyle ulaşım sorunu asgariye indirilmiştir.Bu önerimin dikkate alınmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.saygı ve sevgilerimle
 fahrettin köroğlu -- 16.09.2012 09:21
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com