08.07.2012
Bu yıl ilk kez yapılan ve 3 gün süren Amatör Olta Balıkçılığı Festivali sona erdi.

 

Çoruh Vadisi’nde yapılan baraj inşaatları bir bir devreye alınırken barajların arkasında oluşan göllerde de farklı etkinlikler yapılmaya başlandı.
 
Borçka Baraj Gölü’nde Amatör Olta Balıkçılığı Festivali düzendi. Artvin Belediyesi ve Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneğince ortaklaşa düzenlenen 1. Amatör Olta Balıkçılığı Festivali 6-7-8 Temmuz günlerinde yapıldı.
 
6 Temmuz Cuma günü akşamüzeri açılışı yapılan Festivale, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, CHP Artvin Milletvekili Ugur Bayraktutan, Artvin Vali Vekili Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Nemci Asuman, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
 
Açılışta bir konuşma yapan Avcılar Derneği Başkanı Nemci Asuman, amatör olta balıkçılığının festivale dönüştürülmesi sürecini anlatarak “Barajlar kenti Artvin’de kendisine has yeni bir festivalle adından ileri ki dönemlerde adından söz ettirecektir. Ben aynı zamanda Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı olarak derneğimiz çatısı altında yaban hayat ve avcılık konusunda dernek çalışmaları yaparak sürdürülebilir doğal kaynakların korunması, avlakların yasal sürelerde avlanması konusunda avcı arkadaşlarımızla bir dizi çalışmalar yapmaktayız. Bu bakımdan yılların birikimi ulusal ve uluslararası baraj göllerinden en verimli şekilde yararlanmanın yollarını ararken otla balıkçılığın gelişmesi aklımıza geldi. Bu fikirden yola çıkarak balık neslinin korunması içinde halkımızı bilinçlendirerek doğru zamanda doğru avlanmayla balık neslinin devamını sağlayarak denge unsuru olma çabasındayız. 1 Temmuz itibariyle avlanma yasağının kalktı. Biz de Artvin’de ilk kez olta balıkçılığını festivale dönüştürerek birçok aktiviteleri baraj göllerinde gerçekleştirerek su sporlarını şenliğe dönüştürme çabası içerisine girdik.” dedi.
 
Festival organizatörü Nemci Asuman, açıklamalarının devamında: ”Festivalimiz üç gün sürdü. Balık Tutma Yarışması, Gölde Tekne Turu, Kano-Jet Ski Gösterileri, Satranç Yarışmaları ve Yöresel Yemek Yapma Yarışmaları düzenlendi. Festivale ilgi istediğimiz seviyede olmaza da gelecek için bu festival bizlere umut oldu. Halkımızın her yıl artan ilgisiyle bu festival büyüyecektir. Artvin’de turizmin bir ayağı da oluşturulmuş oldu. Artvin Belediyesi Marina Tesisleri’nde gerçekleştirdiğimiz festivale en büyük katkıyı sunan Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün başta olmak üzere, destek veren 13 kuruluş ve sponsorlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.”dedi.
 
Sunuculuğunu ünlü şovmen Şakir Kara’nın yaptığı Festival’de Artvin’in yetiştirdiği sanatçı İbrahim Özbayrak göl üstünde kurulan sahnede konser verdi. Türkü ve şarkılarla konukları coşturan İbrahim Özbayrak ve sahne ekibini verdiği konserin ardından gece sona erdi.
 
Festivalin 2. günü de balık tutma yarışması, jet-ski gösterisi yapıldı. Festivalin 3. günü Pazar günü ise yemek yapma yarışması ve satranç yarışması yapıldı. Kazananlara çeşitli ödüller verildi. Yusufeli Belediyesi de kano takımı göndererek Festivale renk kattı. Her yaş grubundan kanocular, baraj gölünde tur attılar. Düzenlenen bu festival ile önümüzdeki yıllarda çadır ve kamp turizminde de artış olacağı öngörülüyor.
 

Bu haber 2669 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 2 )
HALKA HİZMET BUOLSA GEREK
SAYIN BAŞKANIMI TEBRİK EDİYORUM İNŞALLAH ARTVİN BELEDİYESİDE AYNI UYGULAMAYI YAPARDİYE UMUYORUZ.HERKEZİN MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLUYORUM.
 HASAN ÖZTÜRK -- 18.08.2012 12:53
Arhavi Dolmuş Hattı
AKP hizmette hep öndedir.Onun içindirki her seçimde hep halkın teveccühüne mazhar oluyor.Umarım Artvin'de Üniversite yerleşkesi ile Artvin arasında dolmuş-yetki çekişmesini senelerdir sürdürenler kendilerine buradan bir ders çıkarsınlar.
 Mithat Tahtalı -- 17.08.2012 11:17
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com