01.07.2012
Deriner Barajı yapımı sırasında başlattığı mücadele ile baraj göl suyu altında kalacak tarihi eserleri kurtarmaya çalışan 57 yaşındaki Zeki Kurt, Kafkasör Arena’da pankart açtı.

 

Tarihi eser kurtarma gönüllüsü olarak isim yapan Zeki Kurt, Deriner Baraj Gölü altında kalacak tarihi eserler için verdiği mücadelede zor günler geçiriyor. Zamanla yarışan Zeki Kurt, 32. Kafkasör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nde pankart açarak yetkililerin ve halkın dikkatini bir kez daha su altında kalacak tarihi eserlere çekti. Zeki Kurt, 15 metre uzunluğunda, üstünde” Ata Yadigarı Dede Mirası; Oruçlu Köyü Camii, Zeytinlik Merkez Camii, Berta Köprüsü’nü Müebbet Hapse Mahkum Etmeyelim, Artvin Açık Hava Müzesi ile Ekonomiye Kazandıralım.” yazan pankartı açarak arena etrafında dolaştırdı. Vatandaşlardan alkış aldı.   
 
Zeki Kurt, Oruçlu Köyü Camii, Ferhatlı Köprüsü,  Zeytinlik Merkez Camii, Tarihi Berta Köprüsü ve kümbetlerin su altında bırakılmaması gerektiği ifade etti.
 
Tarihi eserleri kurtarma gönüllüsü Zeki Kurt şunları söyledi: “Çok az bir süremiz kaldı. Gerekli gayreti yetkililerin de yapmasını bekliyoruz. Başka çaremiz yok. Sonra ah vahla iş olmaz! Ata yadigarı eserleri su altında bırakmayalım. Bütün yetkililerden, Artvinlilerden destek bekliyoruz. Bu eserler bir daha yerine konmayacaktır. Üzülüyoruz. Gayret bekliyoruz.  Yardım eden arkadaşlara teşekkür ediyoruz.”
 
Zeki Kurt, Devlet Su İşlerine müracaat ederek bu tarihi eserlerin su altında kalmaması gerektiğini belirtmişti. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun oluşturduğu Bilim Kurulu, Tarihi Berta Köprüsü’nün su altında bırakılmasına karar vermişti. Bu kararı kabul etmeyen Zeki Kurt, geçtiğimiz ağustos ayında Rize İdare Mahkemesine başvurarak Trabzon Anıtlar Bölge Müdürlüğünün kararının iptalini istedi. Mahkemenin yakında kararını vermesi bekleniyor.
 

Öte yandan Birleşmiş Milletler örgütü Deriner Baraj Gölü altında kalacak tarihi eserlerin kurtarılması için 1996 yılında 1 milyon 876 bin TL ödenek ayırmıştı. Deriner Barajı tamamlandı, 24 Şubat günü Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katılımıyla kapakları kapatılmış su tutmaya başlanmıştı. Zeytinlik köyündeki kümbetler su altında kaldı. Berta Köprüsü de su altında kalmak üzere. Zaman daraldı. DSİ Oruçlu köyündeki tarihi eserleri kurtarmak için geçtiğimiz günlerde ihale yaptı. Buradan sökülecek bazı önemli parçalar yeni kurulan köy yerine taşınacak.

Bu haber 2386 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com