14.09.2011
Gazetemize röportaj veren Artvin İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Temiz, Deriner Baraj gövdesi üzerinden geçen ve bütün şoförler tarafından rezalet olarak nitelendirilen Varyant yoluna baraj gövdesi hizasından tünel yapılarak Ardanuç yol ayrımındaki viyadüke birleşeceğini ve yolun 13 km kısılacağını söyledi.


Gazetemiz yazarı Mümtaz Temiz röportajlarına aralıksız devam ediyor.

08 Haber gazetesi köşe yazarı Mümtaz Temiz'in, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Temiz'le yaptığı röportaj, çarpıcı açıklamaları gündeme getirdi. İş o röportajdan notlar...
 

ŞAVŞAT’IN SORUNLARINI KONUŞUYORUZ (7.BÖLÜM)
 
Bugün Şavşat’ın siyaseten ve uygulamada en etkin kişilerinden birisiyle, İL GENEL MECLİS BAŞKANI Sayın Hasan TEMİZ’le sohbet ettik.
 
Hasan Bey yıllarca din görevlisi olarak görev yapmış olduğu Şavşat’a şimdi de siyaseten hizmet gayreti içerisinde olan değerli bir insan.
 
Yaklaşık üç yıldır AKP listesinden İl Genel Meclis Üyesi seçilmiş olan Sayın Temiz, bu kurul içerisinde başkanlığa getirilmiş durumda.
 
Sayın Hasan Temiz’le AKP Şavşat İlçe Başkanlığı binasındaki toplantı salonunda sohbet ediyoruz. Güzel, temiz döşenmiş bir parti binası burası. Birlikte kahvelerimizi içip samimi bir sohbete başlıyoruz.
 
M.T.: Hasan Bey merhaba. Öncelikle çok yoğun iş trafiğiniz arasında bana zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
 
H.T. Merhaba, hoş geldiniz Mümtaz Bey. Asıl ben size Şavşat’ı ve Şavşat’ın sorunlarını tanıttığınız, duyurduğunuz için teşekkür ederim. Gerçekten çok yoğun olduğum bir zamanda aradınız. Sizi birkaç gün beklettim. Kusura bakmayın.
 
M.T.: Sayın Başkan, İl Genel Meclisi bir ilin parlamentosudur. Siz bu mecliste herkese nasip olmayacak bir yerde ve üstelik bu meclisin başkanısınız. Biraz oradaki ortamdan, çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
 
H.T.: Doğrudur. İl düzeyinde bir parlamento sayılır. Hocam burada çok güzel bir dostluk ortamı var. İnanır mısınız, oradaki arkadaşlarla hemen hemen her karar oy birliği ile alınıyor. Yani her şey adilane düşünülüyor ve uygulamaya konuluyor.
 
M.T.: Bu konuda ilçemizin CHP li İl Genel Meclis Üyesi Sayın Selahattin Yazar Bey de aynısını söylemişti.
 
H.T.: Selahattin Bey gerçekten değerli bir arkadaşımız. İldeki toplantılarımızda da tam bir uyumlulukla çalışıyoruz. İkimizde sonuçta bu ilçe için hizmet ediyoruz.
 
M.T.: Sayın Başkan, hemen İl Genel Meclis kararlarına değinmişken özel bir soru; deniliyor ki, il encümeni Sayın Başbakan’ın şu olaylı Hopa mitinginin masraflarının geliş gidişinin faturasını İl Özel İdaresi Bütçesinden karşıladılar. Ne dersiniz? Bu doğru mu?
H.T.: Hocam kesinlikle doğru değil. Orda bir yanlış anlaşılma var. Olay şöyle: O mitingde yaşanan nahoş olaylardan sonra, orada güvenliği sağlamak amacıyla bölgeye Hopa dışından, hatta il dışından çeşitli güvenlik elemanları gönderildi. Bunlar günlerce Hopa’da konakladılar. Yediler içtiler. Masrafları oldu. Hopa Kaymakamlığı kendi bütçesinden bu masrafları karşılamada zorlandığı için Hopa Kaymakamlığına ilden destek amaçlı bir kaynak aktardık. Olay bu.
 
Sayın Temiz’e Hopa’da yaşanan olaylarla ilgili de sorum oldu. Ama kendisinin bu konuyu özel tutalım ricasına binaen ben de yazmamayı uygun gördüm.
 
M.T.: Hasan bey, bu ilçenin sorunları ile ilgili konuşurken herkes işsizlik-göç- ekonomik sorunlar gibi şeyleri ortak sıralıyor. Çözüm noktasında ise işsizliği gidermeye dönük çabalar ve yatırımlardan bahsediliyor. İşte turizm, hayvancılık, arıcılık…gibi. Ben sizi ilk aradığımda Çermik Köyünde (kendi köyünüz) kaplıcada olduğunuzu söylediniz. Bu kaplıcanın durumu sizin içinize siniyor mu? Orası turizm için de çok önemli bir yer değil mi?
 
H.T.: Hocam çok çok doğru bir olaya değindiniz. Ben geçenlerde AYDER Yaylasına gittim. Oradaki yatırımlara, hizmete hayran kaldım. Çermik Köyündeki kaplıcanın mutlaka güzel bir tesis haline getirilmesi gereklidir. O konuda mutlaka bir çalışma yapacağız. Bu bizim en önemli görevlerimizden birisi.
 
M.T.: Turizm denilince ille de turistik otel olarak algılamamak lazım. Günümüzde doğa ve dağ turizmi, ev pansiyonculuğu daha bir önem kazandı. Ama bu konuda iyi bir tanıtım ve en önemlisi köy yollarının durumu önem kazanıyor.
 
H.T.: Köy yollarımıza çok önem veriyoruz. KÖY-DES projelerimizle köy yollarına özellikle grup köy yollarına çok önem ve öncelik veriyoruz. Tabii acil yapılması gereken müstakil köy yolları da oluyor. Onları da imkan buldukça ele alıyoruz.
 
M.T.: Grup köy yolu dediniz de, Hınzat-Ciritdüzü istikametindeki yol inşaatı çok önemliydi, öncelikle bir Şavşatlı olarak burayı projelendiren, yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
H.T.: Veliköy’ün eski muhtarının, giden kaymakamımız sayın Serdar Bey’in çok ısrarı oldu orası için. Çok kısa bir sürede hizmete açılacak.
 
M.T.: Sayın Başkan, yolla ilgili konuşmuşken; önceki gün yapmış olduğum röportajlarımda konuklarım şunu dediler: Karadeniz sahil yolundan gelirken Hopa’da yol bitiyor. Doğudan gelirken, Erzurum-Tortum’u geçiyoruz yol bitiyor. Yukarıdan yine Ardahan’da yol bitiyor. Yani Artvin ve özellikle Şavşat bunu hak ediyor mu? Diyorlar.
 
H.T.: Hem diyen arkadaşlarımız, hem de siz çok haklısınız. Ben işim ve görevim gereği bir çok yere gittim. Her nereye gittiysem yolları bizimkinden kat kat güzeldi. Bizim hükümetimizin yollara verdiği önemi bilirisiniz. Biz de aynı konuda şikayetçi oluyoruz. Bunun için de Sayın Başbakanımıza kadar bu konuyu ısrarla taşıdık. Karayolları genel müdürümüz ve görevlendirdikleri ekipler defalarca geldiler. Hopa-Borçka arası tüneli proje kapsamına aldırdık. Çalışma başladı. Hopa’daki üst geçitten, viyadükten bu yöne doğru tüm istimlaklar tamamlandı. Tünelin delinmesine başlandı. İnşallah biz de güzel bir yola kavuşmuş olacağız.
 
M.T.: Ama Borçka’dan bu tarafa, özellikle Artvin’den beriye yol çilesi yine aynı.
 
H.T.: Varyant yolu bir kere baştan yanlış yapılmış. Bilirsiniz o nedenle bir-iki müdürün de tayin edilmesine sebep oldu o yol. Biz eski Erzurum Köprüsünün oradan Şavşat-Ardanuç yolunun yapılması için direttik. Ama köprünün ayakları baraj suları altında kalacağından ve böyle bir köprünün yapılması halinde ayaklarının yüksekliği çok fazla olacağı için uzmanlarca teknik açıdan tehlikeli ve sakıncalı bulundu.
Fakat o konuda sevindirici bir gelişme oldu. O da, Varyant yolunun baraj gövdesi hizasındaki virajın başından, şu an Ardanuç ayrımında yapılmış olan viyadüğün olduğu yere kadar tünel yapılacak olması. Bu tünel varyant yolunu 13 km. kısaltacak ve çok da güvenli bir yol olacak.
 
M.T.: Hasan Bey, biz Şavşatlılar olarak işte bunları duymak istiyoruz. Aynı şekilde soğuk su dediğimiz yerden yukarı çok tehlikeli virajlar var. Bu virajlar da buranın nihayi yolları yapılıncaya kadar az bir masrafla düzeltilebilir. Kazma kürekle yapılmış olan yol sanki asfaltlanmakla yol olmuş olmuyor ki…
 
İlçemizin turizm açısından tanıtılması lazım, turizme açılması lazım diyoruz. Bu yolları gören turist buraya gelir mi?
 
H.T.: Çok doğru. Bu yolların düzeltilmesi ve ilçemizle ilgili birtakım istekler konusunda halkın, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerimizin gerekirse birlikte Ankara’ya kadar gitmemiz gerekir. Bu ilçe hepimizin. Hizmet de hepimiz için olacak. Ayrı-gayrı, şu veya bu parti diye düşünmemek lazım.
 
M.T.: Yine yolla ilgili, ama bu kez ÇEVRE YOLU ile ilgili konuşalım. Ne aşamada çevre yolu?
H.T.: Çevre yolu ile ilgili tek sorun kaldı. O da istimlak konusunda mahkemenin sona ermesi. Yani hukuki işlem. O da sanırım iki-üç ay içinde kesinlik kazanır. Bu kışın veya ilkbaharla birlikte çevre yolu çalışması başlayacak. Bütün işlemler bitmiş durumdadır.
Hatta biz yukarıya doğru da yani Şavşat’ı çıktıktan sonraki yollarda da iyileştirilme yapılmasını istedik. Belki yollarda duvar falan çalışmaları görürsünüz.
 
M.T.: Sayın Başkan, bu bölgenin, yani ilçemizin turizm açısından bir potansiyele sahip olduğunu söylüyoruz. Ne var ki bunları etkin kılacak ne tanıtım, ne de yol yapmamışız.
 
H.T.: O konuda sayın Kaymakamımızın 360 derece Şavşat adı altında bir tanıtım çalışması var.

 
M.T.: O Sanal bir tanıtım. Örneğin Arsiyan’da “YÜZEN ADALAR, Yüzen çimler” bu bir doğa harikası. Hiçbir yerde örneği yoktur. Ama ne kadar tanıtabilmişiz. Ayrıca Arsiyan’a giden yol bu güzelliği insanların görmesine engel oluyor.
 
H.T.: Gerçekten de o göller çok harikadır. İnşallah bu yollarımızı daha ulaşılır hale getiririz.
 
M.T.: Bakın dün yaptığım röportajda KOYUNLU (SÜLES) sınırları içerisinde çok harika bir ŞELALE ve tarihi ODALAR dan bahsedildi.
 
H.T.: Odaları ben de duydum. Ama şelaleyi bilmiyordum.
 
M.T.: Bilenlerin iddiasına göre, burası belki de ilçemizin en güzel seyir, görsellik ve turistik bölgesi olur diyorlar. Tek sorun yol ve tanıtım. Bunu mutlaka dile getirin.
 
H.T.: Böyle güzel bir yer varsa tabii ki ortaya çıkartılmalı.
 
M.T.: Bu arada bölgemiz turizmi üzerinde konuşurken, bu doğayı İsviçre ile ALPLER’le kıyaslarken, DAVOS’la kıyaslarken, bu doğayı bozacak olan, tahrip edecek olan HES’lerle ilgili de konuşalım. Bu projeleri siz onaylıyor musunuz?
 
H.T.:Hocam bu konuda bizim düşüncemiz şu bunlardan yapılabilir, zararsız, doğayı tahrip etmeyecek olanları yapılmalı. Malüm ülkemizin elektrik ihtiyacı da var.

M.T.: Tabii ki benim burada amacım sizinle bu konuyu tartışmak değildir. Bizim çevreciler olarak yaptığımız araştırmalara göre bu projelerin tamamı yapılsa bile ülkemiz enerjisine katkısı % 5 olabilecek. Oysa ki, şu an mevcut elektrik nakil hatlarından çeşitli şekillerde kaybolan miktar % 15-20 civarında. Eğer amaç elektrik olsa bu nakil hatlarının yenilenmesi sorunu halledebilir. Ama burada asıl hedef suların kontrolünü ele geçirmek. Sulara sahip olmak.
 
H.T.: Bizim düşüncemize göre, ülkemizin giderek elektriğe ihtiyacı olacak. Bu projelerden çevreye zararsız olanlarının yapılması doğrultusunda. Yani öyle kör noktalar var ki, hiç kimseye zararı yoktur.
 
M.T.:Sayın başkan hiç kimseye zararı olmasa da börtüye böceğe, kurda kuşa, hayvanata, bitki örtüsüne zararı olacak. Düşünün ki, tünele alınan sudan hangi canlı yararlanabilir. Bu sudan artık balık, kurbağa, kurt, kuş yararlanabilir mi?
 
H.T.:Suyun tünele alınması cinayettir. Ama dere üzerinde suyun yatağını değiştirmeden yapılacak olan küçük göletlerde yapılacak olan santrallerin de kimseye bir zararı olmaz ve enerji ihtiyacımızın karşılanmasına da katkı sunar diye düşünüyorum. Ayrıca belki ilçemiz ikliminin ılımanlaşmasında olumlu etkileri de olabilir.
 
M.T. Bu son cümlenize de aslında itirazım var sayın başkan. Çünkü bu doğal bitki örtüsü şu anki iklimin sonucudur. Eğer iklimi değiştirecek şeyler yaparsanız bitki örtüsü de değişir. Bizim temel itirazımız da zaten bunadır.
 
Neyse bunu geçelim. Bir de bana gelen bir duyumu size iletmeme izin verin:
 
PINARLI Köyü’nde VELAT’TA maden arayan şirketin sondaj çalışmalarından sonra köyün içme sularına GRES yağı karıştığı, bir duyarlı vatandaşımız (KENAN ALTUN) tarafından sudan alınan bir örneğin tahlili sonucu doğrulanmış. Bu bize (08 habere) bir duyum olarak iletildi. Gazeteden beni aradılar araştırmamı istediler. Bu durumla ilgili bir bilginiz var mı?
 
H.T.: Hocam doğrudur. Maalesef doğrudur. Ve biz bu şirketin çalışmasının durdurulmasını istedik. Şu an şirketin çalışması durdurulmuş durumda.
 
M.T.: Şavşat Halkı olarak “Yüksek Okul” beklentimiz var. Ne durumdayız?
 
H.T.: Yüksek okul için biz REKTÖR Beyle konuştuk. Şunu diyor; siz ilçenizde bir yüksek okul için bina ve yurt gösterin. Biz de açalım. Buna uygun okulumuz şu anda yok. Ayrıca, bir yüksek okul açmak kadar onu yaşatmak ve geliştirmek de önemli. Eğer bunu yapabilsek gerçekten ilçemize, özellikle esnafımıza çok katkısı olacaktır. Ayrıca, bu ilçenin ekonomik sorunlarına dönük, tarım ve hayvancılık üzerine açılacak olan bir meslek yüksek okulunun halkımıza da çok faydası olacaktır.
Bu konuda ben şunu diyorum: Bütün siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, belediye başkanımız, kaymakamımız bu konuda hep birlikte gerekirse Ankara’ya birlikte gidelim. Sorun hepimizin çünkü. Hizmet de hepimiz için olacak.
 
Bazı ilçelerde bu birlikte hareket çok ileri boyutta. Biz nedense bir araya gelemiyoruz.
 
M.T.: Hasan Bey, ilçemizin en önemli sorunlarından birisi de çok amaçlı bir salonun olmaması. Her yerde bir tiyatro, konser, toplantı ve spor salonu vardır. Belki de bir tek Şavşat’ta yoktur.
 
H.T.: Hocam bunu o zaman bir müjde olarak yazabilirsiniz. Bir salon sözü aldık. Yerini de belirledik. İlgililere bildirdik. 250 bin Lira da salonun yapımı için ödenek çıktı.
 
M.T.: Sayın Pöhrenkçi yer bulamadığınızı söylemişlerdi.
 
H.T.: Başkanımızın son gelişmelerle ilgili bilgisi olmayabilir. Köy Hizmetleri binasının ilçeye taraf olan kısmındaki Orman İşletmesi arazisinde salonumuz yapılacak.
 
M.T.: Harika bir haber bu. Sağolun.
 
Peki hayvancılık, arıcılık ve diğer konularla ilgili düşüncelerinizi alayım biraz da…
 
H.T.:Sayın hocam, bu bölgede yapılabilecek en güzel iş hayvancılıktır. Devlet % 50 lere varan hibe ve destek de veriyor. Ama bizim insanımız hayvan kredisi alıyor, gidip başka iş yapıyor. Öyle olunca da çoğu icra ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkıyor.
 
Ama örneğin Selahattin Bey gibi işi ciddiye alan arkadaşlarımız çoğalırsa hem işsizliği önleme hem ekonomik kalkınma açısından önemli bir iş yapmış olurlar.
 
Arıcılık da tabii bu yöre için önemli bir alan. Ciddi olarak ele alındığında marka yaratılabilir.
 
M.T.: Sayın il Genel Meclis Başkanımız Hasan Temiz, bana çok kıymetli zamanınızı ayırarak sohbet olanağı tanıdınız. Sorunlarımızı, ve çözüm önerilerinizi sizden dinledik. Gazetemize de taşınarak yetkili insanlara ulaşmasında bizlere yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim.
 
H.T.: Sayın hocam, hem gazeteci kimliğinizle, hem eğitimci kişiliğinizle topluma güzel şeyler sunuyorsunuz. Sorunlarımız dillendiriyorsunuz. Ben teşekkür ederim.
 
Not: RÖPORTAJLARIMIZ SÜRECEK.
Esen Kalın.

Bu haber 5096 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Mümtaz TEMİZ / 08 HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Muhtarlar Toplantısı
Muhtarlara da saygı duyarım ama makama saygılarından ötürü öyle davrandıklarını düşünüyorum.Suyu getiren ile testiyi kıranı bir tutarsanız suyu içemezsiniz.Herkes ama herkes kanun karşısında eşit olmalıdır.Suç varsa ceza da vardır.Kimin suçlu olup olmadığı uzaktan bakmakla anlaşılmaz.Onu idari yada adli yargı tespit edebilir ancak.Halka düşen incelemenin sonucuna saygı duymak olmalıdır.Önceden taraf olmak bence doğru değildir.12 bin kişilik mitingi bilmem de Milyonluk Kazlıçeşme Mitinginde çok güzel bir sevgi sevinç vardı.Taş kaya atan olmadı.Çünkü herkes kendi görevine odaklanmış görünüyordu.nerdeyse 2 kişiye bir polisin düştüğü Hopa da Artvin'in adına lekeyi kim yada kimler sürdü?
Mithat Tahtalı -- 08.06.2011 23:39
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com