10.09.2011
Radyo 08'de son günlerin en çok konuşulan konusu haline gelen ayı saldırıları konuşuldu.

 

Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Nemci Asuman ve Camili bölgesi sakinlerinden arı üreticisi Ersin Dalkıran “İnsan ve Gündem” adlı programın yapımcısı ve sunucusu Sami Özçelik’in konuğu oldular.
 
Başkan Asuman, ayıların ormanda yaşayan hayvanlardan birisi olduğunu, beslenmesi ve yaşaması için sürekli hareket halinde olması gerektiğini söyledi. Asuman canlı yayında yaban hayatı üzerine konuştu
 
Avcılar Derneği Başkanı Asuman şunlar kaydetti:
“Odun olarak kesilip ormandan yok edilen meyve ağaçları maalesef oradaki ekolojik dengeyi bozdu. Bu ağaçlar oduncuların üç kuruşa sattıkları herhangi bir odun değil, bu ormanda yaşayan hayvanların beslendiği meyvelerdi. Maalesef acımadan, düşünmeden üç kuruş uğruna bu ağaçlar kesildi. Yazık oldu. Sadece ormanlarda değil, bahçelerde de kestiler. 2005 yılından bu yana Çevre Orman Müdürlüğü ve Milli Parklar Müdürlüğü ayıların sayımını yapmadı. Popülasyon durumunu bilmiyoruz. Bu ayılar çoğaldıkça beslenme sorunları da ortaya çıkıyor. Köylerin de şehirlere akmasıyla ayılar şehirlere kadar geldi. Onların bir tek amaçları var karınlarını doyurup tekrar orman dönmek. İşte bu esnada ayı insan karşılaşması gerçekleşiyor. Çatışma kaçınılmaz hale geliyor.”
 
Çözüm olarak da ayıların sayılarının tespit edilip bir kısmını buradan başka yerlere götürülmesini ya da av turizmine açılıp belirlenen sayıda avlandırılmasını öneren Başkan Asuman, “Bu şartlarda ayılarla insanların karşılaşmaları devam edecek. Erzurum-İspir’deki gibi canlar alabilir. Bu konuda yetkililerin daha hassas ve dikkatli olmaları gerekiyor.” dedi.
 
Camili’de arıcık yapan Ersin Dalkıran da ayılardan en çok muzdarip olanlardan birisinin arıcılar olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;
“Ayılar çok acıktığında korkmuyorlar. Sizin üstünüze gelebiliyorlar. Bu durumda vuramayacağımıza göre hayatımız söz konusu oluyor. Camili’de ayıların sayısı çok fazla oldu. Öyle ki iki yıl önce bizde de can aldı. Bir bayanı parçalayarak öldürdü. Bizim fındığımızı, mısırımız bitiriyor. Zararı kimse karşılamıyor. Devlet ayılar için yasa çıkarıyor. Bunun yanında insanlar için bağlayıcı veya yol gösterici hiçbir atıfta bulunulmuyor. Biz de insan olarak bu ormanın sakinleriyiz. Nasıl yaşayacağız. Teslim bayrağını çekip buraları ayılara mı terk edeceğiz? Bu ayıların sahibi kim ise zararlarımızın karşılanmasını, can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz”
 
Son günlerde ayıların haberleri o kadar çok çıkıyor ki; çıkan haberlerden birisini daha sizlerle paylaşarak haberimizi noktalıyoruz.
 
Ölü taklidi yaparak ayıdan kurtuldu
 
KARS merkeze bağlı Akdere Köyü’nde yaşayan 33 Tarkan Kuyumcu, kendisine saldıran ve pençeleriyle yaralayıp üzerine oturan ayıdan, ’ölü taklidi’ yaparak kurtulduğunu öne sürdü.
Geçen 5 Eylül günü Akdere Köyü’nden tarlaya giderken çalılıklar arasından bir ayının çıktığını belirten Tarkan Kuyumcu şunları anlattı:
"Karşılaştığımız anda pençeleriyle saldırdı. Yaklaşık bir dakika kadar beni hırpaladı. Yaraladıktan sonra üzerime oturarak bir süre bekledi. Beni öldüreceğini anladım. Bu sırada eskiden duymuştum. Gücümle onun altından kalkamazdım. Ölü taklidi yapmaya başladım. Hiç kıpırdamadım. Hareketsiz bir şekilde yatınca, ayı bir süre sonra üzerimden kalkıp gitti."
 
YARALARINA 70 DİKİŞ ATILMIŞ
 
Ayı çok büyük olduğunu, kolunun kırıldığını ve vücudunun her yerinin yaralandığını belirten Kuyumcu, "Kulağım parçalandı. Her yerimde bir hasar var. Köye sürünerek gittim. Komşular gördü, daha sonra Kars’a hastaneye kaldırdılar. Yaralarıma 70 kadar dikiş atıldı" dedi.
 
İki ay önce de bir ayının ayı amcasının oğluna taş attığını kaydeden Tarkan Kuyumcu, "Köyümüze sürekli inen ayılar bizi perişan etti, ben de ölümden döndüm" diye konuştu.
 
Kars Devlet Hastanesi doktorları, Tarkan Kuyumcu’nun sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi
 
PROF. ’ÖLÜ TAKLİDİ YAPIN’ DEMİŞTİ
 

Erzurum’un İspir İlçesi’ne bağlı Yeşilyurt Köyü’nde 31 Ağustos günü boz bir ayının iki kişiyi öldürmesinin ardından açıklama yapan Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Atasever, ayı saldırılarından kurtulmak için en iyi çarenin kaçmak yerine ölü taklidi yapmak olduğunu söylemişti.”dedi.

Bu haber 3377 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : RADYO 08

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com