08.02.2008
08 Haber Gazetesi Artvin’deki kadınları ticarette, siyasette ve sosyal yaşamındaki başarılarını yazı dizisi olarak sizlere sunmaya devam ediyor. Bunlarda bir daha ;
Ertunç Tekin ile evli ve bir kız çoçuk annesi Hatice Tekin, Artvin’deki yetkili ve etkili konumda çekirdekten kendini yetiştirmiş bir bayan. 
Artvin’de Bakkallar ve Sebzeciler Odasının ilk bayan başkanı Hatice Tekin görev yaptığı kurumda yaptığı çalışmalar ve üyelerine verdiği hizmetlerden bahsetti. 
 Hatice Tekin, Mayıs 2007 tarihinde seçimle Bakkallar ve Sebzeciler Odası başkanlığına seçilmesinden sonra çalışmalara hız verdi. Türkiye’nin kendi meslek grubunda seçilmiş üçüncü kadın başkanı. Artvin’den olması ayrı bir özellik katmakta. Artvin kadınları hayatın her alanında aktif olarak büyük sorumlulukları yüklenmesi  gurur verici. Hatice Tekin söyleşimizde
            Esnaf Sanatkarları Odalar Birliğinde ilk memur olarak 1984’te işe başladım ve kurumdan 2004 yılında emekli oldum.Sicil amiri olarak çalışmaktayım 2007 yılında başkan seçilerek görevimi yürütmekteyim, odama bağlı 340   üyem bulunmakta olup bunlardan 44’ü bayan işletmeci. Üyelerimiz basit usulde ve gerçek usulde deftere tabi olan üyelerimiz bulunmakta. Basit usulde deftere tabi olan esnaf üyelerimizin muhasebesini oda olarak biz yapmaktayız ve her ay muhasebe ücreti karşılığı 10.00 YTL alınmakta. Odamıza ilk kayıt yeni rayiçlere göre 160.00 YTL mal olmaktadır dedi.
Odamıza başkanlık seçimi 4 yılda bir yapılmaktadır diyen Hatice Tekin, Türkiye’de Bakkallar ve Sebzeciler Odası başkanı Tekirdağ, Mersin –Silifke ve Artvin başkanları bayandır.Yıllardır bu kuruluşların işleyişini bilmekteyim. Arkadaşlarım benim başkan olarak uygun bulmalarından dolayı desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimde bu güne kadar oda olarak ilk defa fiyat ücret tarifesi vermekteyiz. Bize bağlı oteller, kahvehaneler, çay ocaklarına ücret tarifesi vermekteyiz. Odamıza kahvehaneler, çay ocaklar, seyyar satıcılar, bakkallar, büfeler, sebzeciler, manavlar, otelciler kayıtlı bulunmaktadır bilgisini verdi.
            Hatice Tekin, Odasına bağlı üyelerinin sorunlarını dile getirmek için çalıştıklarını ve üyelerinin perakendeci olarak esnafımızda nakit alış verişi olmaktadır. Küçük esnaf alacaklarını deftere yazarak satış yapmakta sermayesi küçük esnafımızın ekonomik olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi kriz Artvin’ i de vurmuştur. Esnafımızın serzenişi bu ve küçük esnaf olarak ayakta kalabilme çabasının verildiğini kazançlarının bir ev geçindirmeye yetmediğini dile getirerek esnafımın zor bir süreç geçirdiğini söyledi.Genel merkez Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından Türkiye genelinde uygulanan Esnaf Sanatkarların Sorunlarının Çözümü’ne yönelik araştırma anket formunu da 45 soru sorarak ekonomik darboğazın tespitinin yapıldığını bu anketi Artvin’deki esnaf üyelerimize uygulayarak çalışma yapmaktayız. Öncelikle anketleri değerlendirip genel merkeze ileteceğiz bilgisini verdi. Söyleşide Artvin’deki bayan esnafların çalışma hayatında aktif olmalarını neye bağlıyorsunuz sorusuna cevap olarak eğitim seviyesi yüksek bir il, iş hayatında olsun yaşamın her alanında kadın erkek ayrımcılığı olmadığını söyledi. Artvin’deki işletmeler genellikle aile işletmelerdir, evin kadını çocuğu hep o tezgâhta alışveriş yapar ve nöbetleşe dükkân işletilir. Çünkü Artvin’de bir işletme kurmak ve işletmek o işletmenin uzun süre yaşamını sağlaması için mutlaka aile desteği şarttır. Artvin’in ticaret hayatında da bayanların aktif olması tabii ki beni de gururlandırıyor. Kadınlarımızı kamuda, özelde her alanda görebilirsiniz. Bu bir kültürdür alışık olduğumuz bu olgudur. Modern Türkiye’nin en güzel görüntüsüdür bizim kadınımız hep üretkendir bu emeğe saygı göstermek lazım ifadesinde bulundu.   

Bu haber 2058 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur Ersöz

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com