06.02.2008
Artvin’in kadını uyumuyor. Erkeklerden hiçbir farkı olmadığını, gerek ticarette, gerekse siyasette gösteriyor.
Yeşil Artvin Büfesi işletme  sahibi  32 yaşındaki Durdane Kara Artvin’de 13 yıl önce büfe işletmeciliğine başlayan ilk bayan  büfe işletmecisi olduğunu  söyledi. Durane Kara,” Babam,  Kazım Kara  karayollarından emekli olduktan sonra büfe açarak emekli birikimini değerlendirmek istedi. Evimizin geçimini büfe işletmesi sayasında sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.
Durdane Kara’nın ağzından Artvin’de kadınların ticaret hayatındaki yerini ve Artvin ekonomisin sizler için yazdık.
Çalışma saatlerinin uzun olması nedeniyle babamla dönüşümlü olarak çalışmaktayım. Ancak babam  daha önce felç geçirdi bu nedenle zorunlu olarak  işletmenin başına geçerek  büfe  işletmeciliğinde Artvin’e hizmet veriyorum. Büfe işletmecisi olarak sabah 6, gece yarısı 01.00’e kadar  açık tutarak  müşterilerimizin hizmetindeyiz. Büfede tekel ürünleri, gazete, ekmek,  meyve suları bisküvi, kraker, şeker çeşitleri sigara ürünleri satıyoruz. Son zamanlarda işlerinin çok düştüğünü bu kadar emek ve zaman harcamamıza rağmen istediğimiz kazancı alamadığımızı söylemek istiyorum. İnsanların ekonomik durumu her geçen gün düşmekte ve ekmek satışlarımız baya düştü. Temel  gıda olması işlerimizin ne kadar bozuk olduğunun bir göstergesidir. Bu bozukluğu ilimizdeki Givit’ deki askeriyenin kaldırılması nedeniyle bizim büfenin işlerin de çok düşüş vardı. Her hafta sonu üç araba  asker şehre gelir bir haftalık toptan alışverişini yapardı. Çok büyük bir hareketlilik vardı. Artvin’de belli kurumların kapatılması veyahut Hopa ilçesine taşınması bizleri büyük ölçüde etkiledi. Artvin memur, işci, emekli kenti ekonomik hacmi belli. Bizlerde bu insanların alışverişine endeksliyiz. Daha önce şark bölgesi olan ilimiz şark bölgesi olmaktan çıkarılması buraya görev yapmak için gelen insanlarımızın ilimizi tercih etmemesi nedeniylede etkilenmiştir. Nüfusumuz her zaman erimektedir. Esnaf arkadaşlarımızla zaman zaman konuşup bu olumsuz gidişattan nasıl çıkacağız diye fikir alış verişinde bulunuyoruz. Bakıyorum ki esnaflarımız zor durumda evi geçindiriyorlar, kirada oturuyorlar çocuklarını okutuyorlar, gerçekten nasıl ayakta kalıp esnaflık yaptıklarını anlayamıyorum. İşlerin bu kadar kötü olması ve bir çok esnafımız banka kredileriyle işlerini çevirmekte. Krediyi  krediyle ödüyorlar nereye kadar bu gider bilemiyorum. Ben bekâr olmama rağmen geçinmekte zorlanıyorum ev geçindiren arkadaşları Allah kolaylık versin işleri rast gitsin.
Ekonomik  gidişat hepimizi etkilemekte. Bazı esnaf arkadaşlarımız dükkânlarını kapatacak konumda ama gurur meselesi ettiğinden kapatamıyorlar direniyorlar buda çok üzücü bir durum. Bütün esnaf arkadaşlarımın işlerinin iyi olmasını istiyorum.  Âdeta psikolojik savaş veriyoruz. Ben büfe işletmecisi olarak ilk işe başladığımda çok büyük tepki olmadı. İnsanlar bana alıştı bende onlara bu vesileyle sosyal çevrem çok gelişti. Biliyorsunuz Artvin’de işletmeler aile işletmeleridir ve mutlaka kadınlarımız çalışmaktadır . Bu beni mutlu ediyor ve gurur duyuyorum. Biliyorsunuz ki bayanın çalıştığı yerde bir düzen, temizlik ve seviye vardır. Bunu müşterilerimiz hissetmektedir. Artvin’in sosyal hayatı gelişmesinin bir nedeni de kadınlarımız çalışma hayatına hey yönüyle katılması nedeniyledir. Artvin’de medeni gelişmişlik kültürü vardır. Tutuculuk yoktur. Dışarıdan yabancılar gelince bu kültürden çok etkilendiklerini ve kendilerinin her şekilde rahat ettiklerini söylüyorlar. Buda Artvin’in bir artısıdır. Kendim büfeden çalışarak hem geçimimi sağlıyor hem de aile bütçeme katkı sağlıyorum. Çalışmak güzel bir şey her şeyden önemlisi ekonomik özürlüğümüz var, geleceğimiz için sigorta primimi yatırarak emekliliğe hak kazanmak istiyorum. Bugünün yarını var yaşlandığımızda sabit gelirimin olması, kimseye muhtaç olmamak için çalışarak mücadele veriyorum.
Kadın esnaflarımızdan Durdane Kara, kadınlarımızın ticarete hayatına atılmasını her zaman istiyorum dedi. Ve bu durum Artvin’in gülen yüzü, kadınlarımız ne kadar çağdaş ve modern olduğunun göstergesidir açıklamasında bulundu.

 

 Hatice Nur Ersöz/ Artvinli Kadınlarımız/08 Haber

Bu haber 2472 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur Ersöz

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com