00.00.0000
Bu yıl 15.si düzenlenen ve senenin son Artvin festivali olan Satave Gevrek Festivali güzel hava eşliğinde renkli görüntülerle, halaylar, oyunlar, konserlerle ve havai fişeklerle başladığı gibi güzel bitti.

 

Hiçbir olumsuz durumun yaşanmadığı festival, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sunuculuğunu 08 Haber gazetesi köşe yazarı Sami Özçelik’in yaptığı festivalin açılış konuşmasını Meydancık Belde Belediye Başkanı Nihat Acar yaptı.
 
Başkan Nihat Acar, festivallerin kaynaşma, bütünleşme ve bir yılın hasretinin giderilmesi bakımından çok önemli bir görevi yerine getirdiğini vurgulayarak şöyle devam etti;
 
BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUĞUN BULUŞTUĞU ALAN SATAVE!
“Bu yıl 15.sini gerçekleştirdiğimiz Satave Gevrek Festivali’ni bugün başlatıyoruz. Cuma günü başlayıp Pazar günü saat 18’e kadar sürecek olan festivalimiz Artvin’in en güzel, en renkli, en çok beğenilen etkinliklerin başında yer almaktadır. Satave Gevrek festivali, barış, sevgi, dostluk ve kardeşliğin buluştuğu gelenek ve göreneklerimizin yaşatıldığı, gelecek kuşaklara aktarıldığı, yurt içi ve yurt dışındaki hemşerilerimiz ile beldemizde yaşayan halkımızın bir araya gelerek kaynaştığı bir etkinlik olması nedeni ile hepimiz için büyük bir önem taşımaktadır.
Festivalimizi bu değerlere taşıyan, bu günlere kadar gelmesine vesile olan başta eski belediye başkanımız Sayın Nurettin Sancar’a belediye çalışanlarına, sivil toplum örgütlerine, basına mahalle ve köy muhtarlarına ve her yıl bizimle buraya gelip festivalimize katılan, bu güzel günleri bizlerle paylaşan değerli hemşerilerime çok teşekkür ederim.
Festivalimize katılan herkesi biz bugüne kadar misafir eğil, ev sahibi olarak herkesi, bir aile olarak gördük. Çünkü biz hep birlikte festivalimize sahip çıktık. Bu festivali ileriki yıllara taşımayı, yaşatmayı ümit ediyorum. 15.sini gerçekleştirdiğimiz Satave Gevrek Festivali’nde Meydancık’a gönül veren ve meydancık sevdalıları ile burada buluşup kucaklaşmaktan kıvanç duyuyorum.
 
YÖRE TURİZM ALANI İLAN EDİLECEK!
Bölgemiz suyu, havası, doğası ve yeşili ile erişilmez güzelliklere sahiptir. Belediye olarak halkın ekonomisine katkı sağlayacak, işsizlik nedeni ile başka şehirlere giden vatandaşlarımızın tekrar beldemize dönüşünü sağlayacak projeler geliştirmeye çalışmaktayız. Beldemizin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan su şebekesinin yapımına başlanmıştır. Bölgemizde kış sporları, kayak, avcılık, safari turları ve eko turizm için yeterli potansiyel bulunmaktadır. Beldemizin bu özelliklerini göz önüne alarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Meydancık Beldesi’nin turizm beldesi kapsamına alınması için belediyemizce 2009 yılında gerekli müracaatlar yapılmıştır. Bu yörenin potansiyelleri göz önüne alınarak turizmde öncelikli yerler kapsamına alınması için değerli iş adamalarımızın, bürokratlarımızın ve belde halkının aynı duyarlılığı gösterip, belediyemizle el ele vererek, proje geliştirilmesi ve bölgemize yatırım yapılmasını diliyorum.
 
EFSANE AKORDEON GRUBU BÜYÜLEDİ!
 
Başkan Nihat Acar’ın konuşmasının ardından yöre kıyafetleri ve oyunları ile renkli bir açılış gerçekleştiren Bazgiret Otantik Folklor Ekibi, festivalin coşkulu başlamasının ateşleyici fitili oldu. Daha sonra festival, Meydancık yöresi ve Artvin’in efsane akordeon üstatlarının birlikte vermiş oldukları konser ile başladı. Birbirinden değerli ve usta olan akordeon sanatçıları harika bir görüntü vererek, Satave Gevrek Festivali’nin adeta yeni simgesi oldular. 6 efsane akordeon üstatları tüm hünerlerini ortaya koyarken görüntülere yansıyan manzara ise görülmeye değerdi. Sahnede yan yana gelerek muhteşem bir uyum ile yöre insanını coşturan, oynatan, duygulandıran akordeon üstatlarının isimleri ise şöyleydi; Nurettin Demir, Özcan Gümüş, Erol Alkan, Mehmet Yılmaz, Nurettin Sancar ve Mustafa Demir. Yaklaşık bir saat boyunca unutulmaz bir görsellik ve coşku sunan ekibi ardından sanatçıların konserleri başladı
İlk sahneyi alan Zafer Tekgümüş hareketli türkülerle her zaman olduğu gibi festival katılımcıların oynattı, coşturdu. Ardından sahne alan Beste Özdemir söylediği uzun hava ve güzel türkülerle dinleyicilerinden tam not aldı. Beste Özdemir’e ise yine müzik hocası olan babası Erdem Özdemir sazı ile eşlik etti. Beste Özdemir konserinden sonra sahneye çıkan Bülent Düzcan hareketli türküleri ve barları ile katılımcıları hem oynattı hem söyletti. Oldukça başarılı bir performans gösteren Düzcan, Satave Gevrek Festivali’nin vazgeçilmezleri arasındaki yerini bu yılda korudu, sağlamlaştırdı.
 
ŞAVŞAT İNSANI KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYI İYİ BİLİYOR!
 
Şavşat Kaymakamı Salih Altun, festivalin başlamasının ardından alana geldi. Burada kısa bir konuşma yapan Kaymakam Salih Altun. Festivallerin kardeşlik, dostluk bağlarını güçlendirdiğin, Şavşat insanının eğitimli olması sayesinde en güzel şekilde şenliklerini yaptığını belirterek teşekkür etti.  
Bu arada 300 yıl evvel bu yöreden göç eden Gürcistan SAHEMSİPO ÜNİVERSİTESİ’NDEN gelen misafirler sahneye davet edildi. Prof. Dr. Sardion DAVİTADZE, Prof. Dr. Otari SESKLADZE, Prof. Dr. NURMAN DAVİTADZE, işadamı Vaja DAVİTADZE birlikte sahneden katılımcıları selamladı. Dostluk, kardeşlik, barış mesajlarını ileten misafirler, burada akrabalarını aradıklarını belirttiler. Bunun yanında insanların inançlarından dolayı birbirlerini hor görmemelerini, Allah’ın huzurunda insanların eşit olduğunu vurgulayan konuklar, daha sonra Şavşat Kaymakamının kendilerine vermiş oldukları hediyeleri aldılar. Kendi ellerinde hediye olmadığı için özür dileyen konuklar daha sonra eğlenmeye, sohbete devam ettiler.
 
KASTAMONU-ÇATALZEYTİN-HAMİDİYE KÖYÜ’NDEN MEYDANCIĞA 130 YILLIK SELAM GELDİ!
 
Buna benzer bir durum da Kastamonu Çatalzeytin, Hamidiye Köyü’nden de selam gelmişti
Ivet, İpğrevl. Dzata Diyoban’ dan Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesi Hamidiye Köyü’ne 130 yıl önce göç eden, kültürlerini aynen hiç bozmadan koruyan Hamidiye’de oturan Meydancıklılardan hasret ve selamlarını getiren,  kapatılan eski Meydancık Derneği Başkanı ve aynı zamanda eski festival Komitesi başkanı olan Yüksel Yılmaz, bu konuda kısa bir konuşma yaparak, kültürlerini bugüne kadar korudukları ve yörelerini, köylerini unutmadıkları için orada yaşayan hemşerilerini kutladığını belirtti.
Yüksel Yılmaz şunları söyledi; “Ben bu sene onların festivaline gittim. Kastamonu Çatalzeytin Hamidiye köyünden geliyorum. Aynen bizim gibi eğleniyorlar. Gürcüce biliyorlar, konuşuyorlar, yemekleri, horonları adetleri her şeyi aynı. Onlar buraları çok özlüyorlar. Ben buradan kendilerini davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler. Başımızın üzerinde yerleri var.”
Ardından sahneye gelen Bazgiret Müzik Grubu çok hoş dakikaların geçmesine vesile oldular. Meydancıklılar için ısrara üzerine sahne alan Almanya’da da müzisyenlik yapan Levent Azal okuduğu güzel, neşeli, oynak türkülerle herkesi oyun alanına dökmeyi başardı. Levent Azal türkülerine geçmeden önce kendisinin Trabzonlu olduğunu ancak Meydancık’tan evlendiğini belirterek şunları söyledi; “Adama sormuşlar nerelisin diye, o da cevap vermiş. Ben henüz evlenmedim. Allah’ıma şükür ben evlendim. Hem de Meydancık’tan evlendim. Dolayısı ile benim nereli olduğum belli oldu.”  Konser sonrası Meydancıklılar, güzel türküler okuyan eniştelerini uzun süre alkışladılar.
 
HES’LERE “RAP’LI PROTESTO!
Şavşat Stayl Rap Grubu gösterileri ile büyük beğeni topladı. Özellikle RAP müzik eşliğinde HES’lere karşı yaptıkları müzikli protesto uzun süre alkış aldı. HES’lere kesinlikle izin vermeyeceklerini belirten gençler, ne kadar karalı olduklarını yaptıkları sert RAP müzik ile ortaya koydular.
Cumartesi akşam programında sahne alan sanatçı Duygu Asil, pop şarkılarla beraber sanat müziği ve bestelerini okudu. Akşam karanlığı ile müziğin ruhunun da kendisini göstermesi sahnede profesyonelce program yapan Duygu, iki bestesini dinleyicilerle paylaştı. Şarkıları oldukça beğenen dinleyiciler, sanatçı ile çok özel anlar yaşadılar. Popüler Türk sanat müziği eserlerini konser dinleyicileri ile seslendiren Pop sanatçısı ve televizyon yapımcısı Duygu Özsöyler, 6 yıl İngiltere’me kalmanın ve müzisyen olmasın rahatlığı ile çok başarılı bir sahne gerçekleştirdi.
 
Duygu’nun ardından sahne alan Artvin’in önemli sanatçılarından İbrahim Özbayrak da kendisinin en iyi performansını gerçekleştirdi. Hemen hemen her şarkısı ve türküsünü dev bir dinleyici koro ile söyleyen Özbayrak, hem kendisi coştu, hem de dinleyicileri coşturdu. Gece konser vermenin avantajlarını çok iyi değerlendiren İbrahim Özbayrak ve Duygu Özsöyler’den sonra tekrar sahne alan Mehmet Yılmaz, bitmeyen enerjisi ile oynayanları yormaya çalıştı.
Ancak o da sonunda pes etmek zorunda kaldı. Meydanlıklıları kimse durduramadı. O kadar güzel ve ahenkli oynadılar ki bundan kendileri de büyük mutluluk duydular. Bir yılın hasretini doyasıya çıkarmak için sürekli barlar, horonlar oynadılar.
Pazar günü ise yine akordeon sanatçıları vardı. Bu sefer teker teker sahne alan akordeoncular kendi hünerlerini gerçekleştirdiler. Hem çaldılar, hem oynadılar. Geçen yıl başlatılan akordeon üstatlarının birlikte yaptığı müzik ve gösteri büyük alkış ve beğeni topladı. Geçen yıl hazırladığımız Satave gevrek festivaline katılan sanatçıların kısaca performans ve sahneleri hakkında bu yıl da yorum yazılarımız olacak.  Sahneyi ilk açanlardan başlayalım
 
­­­­­­­­Efsane Akordeon Grubu
Nurettin Demir, Özcan Gümüş, Nurettin Sancar, Erol Alkan, Mehmet Yılmaz’ın birlikte yaptıkları gösteri 100 üzerinden 100 aldı. Bence bu resim, bu sahne Satave Gevrek Festivali’nin sembolü oldu. Onlar sahnede hünerlerini gösterirken aşağıda onlara oynayarak eşlik eden yüzlerce kişi vardı. Festivalin yüksek çıtadan başlamasını sağladılar. Türkiye’de ender görülebilecek bir sahnedir. Ustalara diyeceğimiz şey ancak teşekkür olabilir.
 
Bülent Düzcan
Bülent her zaman olduğu gibi dinamik yapısı ile tatlı dili ile ve bunun yanında kendisine has güzel sesi ile Satave Festivali’nin ana renklerinden biri. Bu sene de çok güzel sahne programı yaptı. Türkülerini katılımcılar ile birlikte söyledi. Birazdan Satave’nin    kimlersiz olamayacağını yazmaya devam edeceğim.
 
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz, Meydancık Festivali’nin en yerli sanatçılarından biridir. Şöyleki; O hep buradadır. Yazın, kışın, sıcakta, yağmurda, çamurda, düğünde. Kah şehirde kah Zakiyet’te. Onu herkes seviyor. Çünkü insanlara nasıl davranması gerektiğini çok iyi biliyor. Yüzünden gülümsemeyi eksik etmiyor. İşini de eksiksiz hatta fazlası ile yapıyor. Çalmaktan, söylemekten, paylaşmaktan bıkmayan biyonik adam olarak tanınıyor.
 
Beste Özdemir;
 
Beste TRT’de düzenlenen “Sen Türkülerini Söyle” yarışmasına çeyrek finale kadar çıkmıştı. Her yöreden oy alan Beste, buralara kadar sadece oylarla değil aynı zamanda sesi ile geldi. Satave’ye ilk kez çıktı. Çok güzel diyaloglar kurdu. Klasik türküleri çok güzel yorumladı. Gelecekte birçok festivalin konuk sanatçısı olabileceğini gösterdi. Babası Erdem Özdemir, kızı Beste’ye sazı ile eşlik ederken bu anı görüntüleyen birçok katılımcı cep telefonları ile çekimler yaptılar.
 
İbrahim Özbayrak;
İbrahim, bu yıl gerçekten çok hoş bir konser verdi. Dinleyicileri ile bütünleşmesini bildi. İbrahim Özbayrak Satave Gevrek Festivali’nin çok değerli sanatçılarından birisidir. Tarzı ile neredeyse tektir. Onun için daha çok ilgi çekiyor. Okuduğu türkülere eşlik eden gençler, onunla birlikte muhteşem bir havayı yakalıyorlar. Cumartesi gecesi çok güzel bir havada başarılı bir konser gerçekleştirdi. Gelecek yıl da tıpkı Bülent Düzcan, Mehmet Yılmaz gibi Satave’de sahnedeki yerini alacaktır.
 
Levent Azal
Levent Meydanlıklı değil. Meydancık’tan evlenmiş. Dolayısı ile memleketini evlendiğinde bulmuş. Kendisi gurbette, Almanya’da bulunuyor. Orada müzik işi de yapıyor. Sahneye son derece hâkim, kıvrak türkülerle katılımcıları coşturdu. Sanatçı olduğunu söylediği türkülerle, sahnedeki duruşu ile ispatladı. Dolayısı ile levent azal zaten gelecek yıl gelmek zorunda. Ne de olsa kendi yöresi.
 
Duygu Özsöyler:
 
Duygu profesyonel sanatçı. Kendi bestelerini seslendirdi. CD’si, sıngılı olan gerçek sanatçı. Şarkı besteliyor, söz yazıyor ve yazdığını okuyor. Çok güzel bir ses. Gençleri çok etkiledi. Gerek sahnedeki duruşu oynaması, dansları gerekse sesi ile Satave’den tam puan alabilen bir sanatçı. Genç yaşında hoş ve başarılı işler yapabiliyor. Tebrik etmek gerekiyor.
 
Reşat Karaoğlu:
Reşat Karaoğlu Satave Gevrek Festivali’nin gediklilerinden. Çok kez gelmiş. Bu sene yine geldi. Festivale baba renk kattı. Satave Festivali için son solist olarak son günde Pazar günü sahne aldı.  Nerde duracağını çok iyi biliyor. Ne söyleyeceğini, nasıl gönül kazanacağını her şeyi tecrübeleri sayesinde çok güzel ve yerinde uyguluyor. Kolay değil. İsim yapmak duvar yapmaktan, baraj yapmaktan çok daha zordur.
 
Şavşat Styl Rap Grubu
Bu gençlere dikkat edin. Festivalde sosyal içerikli mesajlar veren müzikler söylediler. En dikkat çekeni ise Artvin’in başına bela olan HES’lere karşı yaptıkları şarkıydı. Bu şarkı seslendirilirken halktan uzun süre alkış aldılar. Artık HES’ler sadece sokaklarda değil, şarkılarda da protesto ediliyor. Halk öğrendi ki; HES değil asıl konu. Ayının kırk oyunu daldaki panda için misali hep sularımızın üzerinde oyunların oynandığını artık 80 yaşındaki deme ve ninemin yanında kundaktaki bebeler de öğrendi. Şükür. Gözün aydın Artvin. Halk uyandı artık. Styl Rap Grubuna buradan teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Sanatçılarımızın yanında bir de efsane akordeoncularımızın bir kaçının analizlerini yapalım.
 
Nurettin Demir;
Nurettin Demir 75 yaşında. Maşallahı var. Demir gibi. Gençlere taş çıkartacak kadar enerjik. Bunun yanında CD’sinde yer alan 66 Artvin oyununun hepsini çok iyi bilen bir sanatçı. Yıllarca TRT’de çalışmış. Folklor ekiplerini yetiştirmiş. Her yıl yöresine geliyor. Bu güzel festivale elinden gelen güzelliğini, değerini, kültürünü katıyor. O bunu yaparken de çok mutlu oluyor. İki yıldır toplu olarak akordeon çalınmasından çok etkilenmiş. Bunu başlatanlara, yaşatanlara teşekkür ediyor. Asıl teşekkürü ise Nurettin Demir hak ediyor. Yaş yetmiş, iş bitmiş hiçbir zaman dememiş. Mutlaka katkı sunacağım bir şeyler vardır demiş. Şimdi o bunu yapıyor. Festivalin en iyi, en baba akordeon sanatçısı olarak ilan ediyorum.
 
Özcan Gümüş;
Özcan Gümüş sanatçılığın gömleğini üstünde en dikkatli taşıyanlardan bir tanesidir. Giyimine, konuşmasına ve özellikle de sanatına çok tizlik gösteriyor. Büyüklerine karşı son derece saygılı Nurettin Demir’in yanında sanatta var olan usta-çırak felsefesi ile oturuyor. Oysa kendi de çok güzel akordeon çalan, TRT’de görev yapan ve birçok derleme yapan bir kişi. Ancak Nurettin Demir’in bir ekol ve bir efsane olduğunu belirtiyor. Bu davranışı onu efsane etmeye yetiyor. Zaten Efsane Akordeon Grubu’nun önemli üstatlarından birisidir.
 
Erol Alkan
Erol Aklan, güler yüzü, saygılı ve alçak gönüllü duruşu ile saygı duyulan çok değerli üstadımızdan biri. Gerçekten çok samimi, gerçekten çok candan bir karakteri var. Akordeon çalarken ve yahut ta söylerken hiç bencil değil. Çok paylaşımcı. Kendi derlediği türkülerini söyledi. Çaldı, güneşe maruz kaldı. Ama sanatını en güzel şekilde ortaya koydu. Çok sevilen simalardan ve seslerden birsi de kesinlikle Erol Alkan’dır.
 
Nurettin Sancar
Nurettin Sancar’ı tanıyanlar çok azdır. Onu Meydancık eski Belediye Başkanı Nurettin Sancar ile karıştıranlar çoğunlukta. O Eskikale Köyü’nde Meydancık Festivali’ne katılıyor. Çok da mutlu oluyor. Yaş ve kıdem konusunda Nurettin Demir’den sonra ikinci sırada yer alır. Ama sanatını o da candan yapıyor.
 
Mehmet Yılmaz.
Efsane Akordeon Grubu’nun en genç üyesi Mehmet Yılmaz’dır. Ustalarının arasında çok büyük mutlulukla akordeonunu çalıyordu. Çalıp söylemesi türkülerini içten okuması ile tanınan Mehmet Yılmaz hiçbir zaman ne oldum dememesi ile tanınır. Kimseyi kıramaz. Çünkü onun böyle bir yapısı, karakteri, kişiliği yoktur.
 
Yazarın Yorumu;
Sonuç olarak;  Meydancık Belediye Başkanı Nihat Acar, Başkan Yardımcısı Namık Kemal Bahçeci ve ekibi bu sene çok güzel festivali alınlarının akı ile gerçekleştirdiler. Elbette ki eleştirenler olacak. Eksiklikler olacak. Ama üç gece boyunca gurbetten gelen, burada oturan, eş, dost akraba çok güzel anlar yaşadılar. Kimsenin burnu kanamadı. Bir tek olumsuz olay gerçekleşemedi. Ben festivalin sunucusu olarak Satave Festivali’nin Artvin’de yapılan en güzel, Festival olduğunu söylerken bunda çok sami(mi) olduğumu belirtmek isterim. Festivale başlarken saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlanıyor. Helal olsun. Atatürk büstünün konulduğu bir kürsü, konuşmaların yapıldığı ikinci bir kürsü, bu kürsülerin önüne asılmış bayraklarımız, festival alanına asılmış olan büyük boy bayrak ve Atatürk resmi ile diğer festivallere farkını uzak ara açıyor. Genel ve yöre kültürünün nasıl harmanlandığının en güzel göstergesi Satave Gevrek Festivali olsa gerek.
Bu arada talihsiz şekilde hastalandığı için pek ortalıkta, alanda hiçbir yerde görülmeyen Nizamettin Pehlevan öğretmenime geçmiş olsun diyorum. Hastalığının geçmesi için “kocakarı” ilaçları diye tabir edilen tıbbi yöntem ile kola ve aspirin içen Nizamettin Hocamız ne yazık ki ringe çıkamadan nakavt olmanın üzüntüsünü yaşadı. Bu yıl hiçbir etkinlik yapamamanın acısını gelecek yıl çok iyi antrenman yaparak çıkaracağını özellikle yerel medyaya yumruklarını sıkarak anlattı.
 

Satave’de kültür yaşatılıyor. Akordeonlar çalınıyor, gevrekler yapılıyor, horonlar oynanıyor. Şarkılar, türküler söyleniyor. Dost, eş, akraba senede üç günde olsa bu cennette bitlikte zaman geçiriyor. Ben tüm katılımcıları, festivali gerçekleştirenleri Festivale ciddi oranda katkı sağlayan iş adamalarını buradan tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bu haber 5743 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com