18.01.2008
Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Gürbüz Akyüz’le yapılan söyleşide derneğin 1957 yılında Ankara’da kurularak bu güne kadar Ankara’daki bütün Artvinlilere ev sahipliği yaptığını ortak paydada hemşerilik kimliğiyle buluşturduğu tek adres olduğunu söyledi.
Dernek Başkanı Gürbüz Akyüz Ankara’daki Artvin Derneğini anlattı.
 
Derneğimizin 740  üyesi var. 2007 yılında göreve gelerek iki yıl sürecek görev süresince en iyi hizmeti vereceğiz  dedi.
Dernek olarak yeni seçilmiş yönetim kurulumla yıllardır verilen hizmetlere devam ettirerek kültür, sanat alanlarında organizasyonlar yapmaktayız. Şu anda derneğimiz tarafından 21.sayısı çıkarılan dergimiz ATABARI’ yı Türkiye’nin dört tarafında bulunan Artvinlilere sivil toplum örgütlerine ulaştırmak için hummalı çalışmaktayız. Ayrıca bütün derneklerin bir araya geldiği Ankara’daki yaşayan hanımlara yönelik Hayde Horona 20 Ocak 2008 Pazartesi saat 13.00 de Vedat Dolakay Konferans salonunda gerçekleştirilecek. Ve davul, zurna, tulum, akerdeon, kemençe, saz, gitar, halk dansları ve müzik unutulmaz gösteri sunularak   Ankara’da yaşayan Artvinli bayanları buluşturacağız. Ayrıca 7 Mart’la ilgili çalışma yaparak 7 Mart etkinliğini 9 güne yaydık ve geniş katılımlı kültür ve sanatın buluştuğu bir hafta düzenleyeceğiz. Etkinliğin içinde resim, fotoğraf resmisiyle çağdaş sanat merkezinde karma sergi açacağız. 9 Mart’ta Atatürk Spor Salonu’nda Artvinlileri buluşturacağız ve Artvin’den de katkı bekliyoruz. Artvin yöresine has el sanatları ürünlerini de sergilemek istiyoruz. Bu konuda belediye başkanı Sayın Emin Özgün’den destek istiyorum. Dernekler olarak Ata’nın huzuruna çıkacağız. Yine dernek olarak merkezimizde yetiştirdiğimiz yetenekli üyelerimizin enstrümanlar eşliğinde gösteri hazırlanmaktadır. Ayrıca Kazım Koyuncu’yu anma gecesi düzenleyeceğiz. Geçen sene 280 sivil toplum kuruşun desteklediği  Kazım Koyuncu’yu anma ve müzik gösterisi yaptık. Bunu her sene yapmak istediğimizi söylemek isterim. Çalışmalarımızdan bir diğeri ise geleneksel piknik.
Yeşil Artvin Derneği’nin Ankara’daki temsilciliğini de yapmaktayız. Onlar adına Çevre Platforumu’nda Yeşil Artvin’i temsil ederek pankartını açtık.
Çok yakın zamanda Artvin Federasyonu’nu kurma girişimlerimizi sonuçlandıracağız ve Türkiye genelindeki bizim gibi kurulan dernekleri bir çatı altında toplayarak merkezi Ankara’da olacak Artvin Dernekleri Federasyonu’nu oluşturacağız. Dernek bünyesinde ayrıca Artvin Hizmet Vakfı’yla aynı mekanda hizmet vermekteyiz. Vakıf Başkanı Nuri Kemal Demirel’in önemli çalışması var. Ankara’da Artvin Evi oluşturulması için proje gerçekleştirilecek bunun için 19 Ocak’ta Sheraton düzenlenecek yemekli gecede bu proje tanıtılacak ve Artvinlilerden destek istenecek dedi. Vakıf ayrıca 35 öğrenciye karşılıksız burs vermekte Ankara’da okuyan Artvinli olan ekonomik yoksunluk içinde olan öğrencilerimizi kapsamaktadır  
 
          Ankara’da 9 dernek 2 vakıfla Artvinlilere ortak hizmet vermekteyiz ve Artvinli kimliğini koruyarak bir çok faaliyetler yapmaktayız. Ayrıca ille bağlantılarımızı da güçlendirmek istiyoruz son zamanlardır bizler Artvin’deki derneklerle Türkiye’deki kurulmuş derneklerle etkili iletişimimiz olmamaktadır. Bu bir gerçektir . Bu eksikliğimizi gidereceğiz ortak ses olacağız dedi
         Son olarak Ankara’ya yolu düşen Artvinlileri, derneğimize bekliyoruz.       
 

Bu haber 2391 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 Haber

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com