00.00.0000
Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencileri uygulama eğitimi için arazide kelebek ve kabuklu böcek topluyor.

 

Entomoloji dersi alan 2. sınıf öğrencileri ders hocası Yrd. Doç.Dr. Temel Göktürk tarafından verilen 2. vize ders konusu doğada yaşan kelebekler ve kabuklu böceklerden oluşan tür çeşitliliğini araştırmak için  arazi uygulamalı ders yapıyorlar. Çalışma grubu Mehmet Acet, Mükremin Türkoğlu, Ali Satır, Mehmet Yanar, Bayram İlken’den oluşuyor. Çalışma grubundaki öğrenciler, arazideki çalışmalar hakkında şunları söylediler.
 
“Bu çalışmanın bir diğer önemli katkısı doğamızda bulunan kelebek ve kabuklu böceklerden ürkmeden, tiksinmeden yaklaşmak ve türlerin tespiti yapmaktır. Yakaladığımız kabuklu böceklerin ağız yapısını, dişli oranına göre yeşile ne kadar zarar verdiğini de tespit etmekteyiz. Onları daha da yakından tanıya çalışıyoruz. “Bizler, gelecekte orman mühendisi olacağız. Eğitimimizi, teoriğin yanında pratik eğitimle araziyi yakından tanımaya çalışıyoruz. Dersimizde 70 kişilik öğrenci beşerli gruplara ayrılarak, arazide kelebek ve kabuklu böcek toplayarak, onları muhafaza edip özel teknikle işlemden geçirerek sabitleyeceğiz.
 
Çalışma grubu öğrencileri yaklaşık 20 gündür Artvin arazisinde kelebek ve kabuklu böcek toplamaktadır. Artvin’in coğrafi yapısı olarak çok farklı rakımı bulunmakta, bu nedenle bahar ayların gelmesiyle havalar ısındı, doğa da uyandı, yeşererek çiçeklerle donatıldı. Bu nedenle Artvin’in yüksek rakımları henüz soğuk. Bizler çiçek açan bölgelerde kelebek ve kabuklu böcek toplamaktayız. Amacımız çiçeğin, yeşilliğin olduğu yerde de besin zinciri olduğunu, bu nedenle kabuklu böcek ve kelebeğin yoğun olacağını düşünmekteyiz. Bugün(dün) bizler, yeni Mahalle (İskebe) mevkiinde uygulama çalışması yaparak tehlikeli yamaçlarda kelebek toplamaya çalışıyoruz. Henüz istediğimiz sayıda kelebek ve kabuklu böcek yakalayamadık.”
 

Orman mühendisi adayı öğrenciler yaptıkları açıklamanın sonunda, “Kısa sürede uygulama dersinde 20 kelebek, 25 kabuklu böcek yakalamak için var gücümüzle ekip olarak çalışmaktayız. Bizler geleceğin orman mühendisleri olacağız. Artvin’de en iyi eğitimi alarak topluma hizmet edeceğiz.” dediler.

Bu haber 3400 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com