15.01.2008
08 Haber gazetesinin gezgin muhabiri Hatice Nur Ersöz sizler için Türkiye’yi il il dolaşıyor. Artvinlilerin olduğu her ortama girmeye özen gösteren muhabirimiz bu kez Ankara’da faaliyet gösteren Artvinli derneklerden Yusufeli Kılıçkayalılar Derneğini ziyaret etti.
Kılıçkayalılar Dernek Başkanı İlknur Bakır’la yaptığı söyleyişi sizler için yayınlıyoruz.
 
Ankarada bulunan Artvin kökenli derneklerden olan Yusufeli Kılıçkayalar Derneği kadın başkanı İlknur Bakır dernek  çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Derneği 2000 yılında kurulduğunu belirterek, derneğin Ankara’da yaşayan Kılıçkayalıları bir araya getirmek  için kurulduğunu söyledi. Dernek başkanı İlknur Bakır, derneğin ilk kurucularından birisiyim. Makine Kimya Genel Müdürlüğünde fizik mühendisi olarak görev yapmaktayım. Son iki yıldır 7 kişilik yönetim kurulu üyeleriyle dernek başkanlığını yürütüyorum. Ankara’da Artvin kökenli ilçe ve köy derneklerinin olduğu toplam 9 dernek ve 2 vakıftan oluştuğunu bu derneklerle aktif işbirliği içerisinde olduğumuzu açıklamak istiyorum. Yıllardır yönetimin çeşitli kademelerinde görev aldım. Bu bir takım işidir. İyi ekiple başarı grafiğimizi her geçen gün artırmaktayız.
 
 
Yöremizin sorunlarını çözmek ve kültürünü yaşatmak için buradayız.
Kılıçkayalılar Derneği olarak özverili çalışarak, burada Artvin kültürünü yaşatıyoruz. Artvin’deki beldemiz Kılıçkaya’dan kopmadan oradaki sorunları Ankara’da çözmek için çalışmaktayız. Örneğin Kılıçkaya’mızda bulunan postahanenin kapatılması nedeniyle imza kampanyası yaptık. Topladığımız imzaları, milletvekilimiz Ertekin Çolak’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e ileterek, beldemizde postahanenin kapatılmaması için yardım istedik. Ayrıca emekli insanlarımızın yaşadığı Kılıçkaya’da bankamatik kurulmasını talep ettik. Sorunların çözümü konusunda takipçiyiz.
        
Dernek olarak okuyucularınıza Ankara’daki faaliyetlerimizden bahsetmek istiyorum. Her yıl ocak-şubat aylarında 500 kişilik Kılıçkayaları buluşturan yemek organizasyonu yapıyoruz.TRT ve Kanal B Televizyonlarında programlara katılarak yöremiz  ve insanlarını tanıtımını yapıyoruz. Derneğimiz her yıl Kılıçkaya kökenli Ankara’da okuyan 35 üniversite öğrencilerine yıl boyunca karşılıksız burs vermektedir. Her ay bayanlar dışarıda bir yemekli mekanda buluşup yemek yiyecek sohbet ediyor ve kaynaşıyorlar. Bu toplantılar çok katımlı oluyor.
 
 Her ay Devlet Tiyatroların sahneye koyduğu eserlere toplu bilet alarak kültürel faaliyetlerin içinde yer alıyoruz.Yine her yıl geleneksel piknik yaparak hemşerilik kaynaşması en üst seviyeye çıkarılıyor. Ankara’nın çeşitli semtlerinde oturan Artvinli, Kılıçkayalı hemşerilerimizin yaşadıkları çevreyle ilgili sorunları olduğunda yerel yönetimlere ileterek çözüm sağlamaya çalışıyoruz. Derneğimize bağış toplamak için üye olan veya katkı sunan insanlarımızla teknolojiyi kullanarak kredi kartı vasıtasıyla( mail order sistemiyle) otomatik talimatla her ay düzenli tahsilat yaparak bu maddi katkılarla burs verdiğimiz öğrencilere ödemeler yapıyoruz. Daha çok katkı sağladığımızda derneğimiz daha çok üniversite öğrencisine karşılıksız burs verecektir. Biliyorsunuz Yusufeli barajlar nedeniyle sular altında kalacaktır. Bu nedenle ilçemizin, beldemiz Kılıçkaya’mızın tanıtımı için bir film hazırlamak istiyoruz. Artvin’deki derneklerle de bağlarımızı kuvvetlendirerek Artvin kimliğini, kültürünü bizlerde Ankara’da yaşatmak için var gücümüzle çalışmaktayız.
 
Yönetimdeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Dernekçilik bir iyi bir ekip işidir. Bizler kadını ve erkeğiyle her organizasyonda aktif rol almaktayız. Kılıçkayalılar
Derneği  yönetimindeki   değerli arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Kılıçkayalılar Derneği yönetiminde çalışan Turgay Ahıkalı, Nurdan Tanrısever, Gürbüz Polat, Seher Kaleli, Hakan Cicioğlu, Dursun Ali Dedebek, Adalet İlhan ve Denetleme Kurul üyelerimiz Nedim Çifçioğlu, İbrahim Türkay’a şükranlarımı sunuyorum. Artvin’deki dostlarımıza Ankara’dan selam sevgilerimizi yolluyoruz. Bizim yaşam kaynağımız ortak değerimiz Artvinli olmamızdır önümüzdeki günlerde daha büyük projelere imza atmak için insanlarımıza ihtiyacımız var. Derneğimize ve çalışmalarımıza etkin katılmalarını bekliyoruz ifadesinde bulundu.
        
 

Bu haber 7480 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 Haber

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com