01.12.2007
10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda(BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edildiği gün nedeniyle Radyo 08’de günün anlamını açıklayan bir program düzenlendi.
Programa Artvin İl İnsan Hakları Kurulu üyeleri AÇÜ Orman Fakültesi Öğretim üyeleri Yrd. Doç.Dr. Bekir Kayacan, Yrd. Doç.Dr. Sinan Güner ve AÇÜ Eğitim Fakültesi  Öğr. Gör. Turan Aksakal katıldı.
 
Programda söz alan konuşmacılar insan haklarının kapsamı ve tarihi gelişimi ile ülkemizdeki durumu, insan haklarının farkı ülkelerdeki bakış açısı, Türkiye’deki olumlu ve olumsuz uygulamalar ile Artvin İl İnsan Haklarının çalışmaları hakkında dinleyiciler bilgilendirildi.
 
Konuşmacılardan Bekir Kayacan, insan haklarının kapsamı ve tarihi gelişimi ile ülkemizdeki durumunu ele aldı. Kayacan, insan hakları kavramını çok sık kullanılmasına rağmen sınırlarının çizilmesi, zor bir kavram olduğunu söyleyerek, bu kavramın zaman içerisinde değişip geliştiğini, önemli olduğunu belirtti. Bugün insan hakları olarak kabul edilen hakkın, doğu ve batı dünyasında devrin geçmişler ve kökler olduğuna değinen Kayacan, bugünkü anlamı ile insan haklarının 2. Dünya Savaşı’ndan sonra anayasalar, kanunlar ve sözleşmelerle sistematik bir biçime kavuştuğunu açıkladı. Ülkemizde ise, başta BM Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi paralelinde gelişmelerin yaşandığını söyleyen Kayacan, özellikle 1999 yılından devam eden AB katılım sürecinin ülkemizdeki insan hakları mevzuatı ve kurumlarının gelişmesinde önemli etken olduğunu ve bu sürecin hızla devam ettiğini belirtti.
 
Programa katılan öğretim görevlisi Turan Aksakal da  insan haklarının en önemli olanı yaşam hakkı olduğunu belirterek, Türkiye’de her ne surette olursa olsun her insanın bir yaşam hakkı olduğunu, oysa kendini medeni kabul eden ABD gibi ülkelerde ise idam cezasını var olduğunu ifade etti. Yaşam hakkını ihlal edici faaliyetlere örnek olarak, Fransa’nın 1960 yıllarında Cezayir’de, 1990’larda Ruanda’da, Rusya’nın 1940 yıllarda Kırım’da, 1990’larda Sırpların Bosna’da, Ermenilerin Dağlık Karabağ’da katliamlar verilebilir. Günümüzde Türkiye’de gözaltı süresi olarak 3 günün eleştirilmesine karşılık, İngiltere’de terör suçlularının mahkemeye çıkamadan 28 gün gözaltında tutulması insan hakkı ihlali sayılmaması dikkate değerdir dedi. Aksakal, Türkiye’de insan hakları ile ilgili resmi kuruluşların 1990’lı yıllarda kurulduğunu bu nedenle de siyasi oluşumların insan hakları ihlali olduğunu gerekçe göstererek, ülkemiz aleyhinde faaliyette bulunduğunu dillendirdi.
 
 
Program konuğu Yrd. Doç.Dr. Sinan Güner ise, Artvin İl İnsan Hakları Kurulunun faaliyetlerinden bahsetti. Güner, “İlimizde insanların hak arama yöntemlerini bilmiyor. Nasıl ve nereye başvuracaklarını bilmiyorlar. Hangi konuların insan haklarına girdiğini bilmiyorlar. Bu nedenle ilde bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. “dedi.
Güner, İnsan Hakları Kuruluna yapılan başvuruların titizlikle ele alındığını vurgulayarak, örneğin hastanelerde bıçak parası uygulamasının sona erdirilmesinde Artvin İl İnsan Hakları Kurulunun payının büyük olduğunun altını çizdi.  

Bu haber 2165 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : RADYO 08

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com