01.12.2007
24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Nizamettin Torun, Öğretmenler Günü’nü tatsız, kuru ve adeta yerine getirilmesi gereken bir görev gibi kutlandığını söyledi.
Torun, öğretmenlerin, % 89’unun borçla yaşadığı, yine % 94’ünün Bakanlığın uygulamalarında şikayetçi olduğunu açıkladı. Tarih boyunca, kutsal ve fedakârlığın simgesi sayılmış olan öğretmenlik mesleğinin her geçen gün itibarını kaybetmekte sıradan bir meslek haline geldiği iddiasında bulundu.
Türk Eğitim-Sen  adına yapılan açıklamada; Bakanlığın çıkarmış olduğu Yönetici Atama Yönetmeliği’nin akıllara durgunluk verecek bir yönetmelik olduğu vurgulandı. Torun,”Norm kadrosu olmadığı gerekçesiyle eş durumu atamaları yapılamazken, bir ilçemizde, norm kadrosu bulunmayan şube müdürlüğüne  şube müdürü atanabilmekte, bununla da kalınmayarak, asil şube müdürü varken norm kadrosuz şube müdürü olan zat daha sonra  ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirilmektedir.  Müdür yardımcısı bulunan okullara, bu konudaki mahkeme kararları hiçe sayılarak bazı öğretmenler müdür olarak görevlendirilebilmektedir. Bütün bunlar eğitim çalışanlarının gözleri önünde olmaktadır ve eğitim çalışanlarının bunları görmediği ya da anlamadığı düşünülmektedir.  Verilen mesaj şudur:  Mevzuat, yandaşların delip geçtiği, diğerlerinin takılıp kaldığı örümcek ağından ibarettir.” dedi. Açıklamada:”İster öğrenci merkezli olsun, ister eğitim teknolojisi olsun öğretmen her zaman eğitimin merkezindedir. Moral-motivasyonu bozulan, kenara itilen öğretmenle eğitimde bir yere varmak mümkün değildir.” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 2014 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 Haber

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com