01.12.2007
Yeşil Artvin Derneği tarafından düzenlenen piknik, Kafkasör mesire alanında anlamlı eyleme de ev sahipliği yaptı.

Çevre dostu insanların tek yürek olduğu Artvin’de maden çıkmasın doğamız bize kalsın diyen grup; Kafkasör mesire alanında pasif eylem gerçekleştirdi. Eyleme destek veren Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, siyasi parti İl başkanları, sivil toplum başkanları, sendika başkanları kooperatif başkanları , oda başkanları ve çevreci vatandaşlar katıldı.

Piknik için toplu olarak 18 Kasım günü saat 10.30’da  Kafkasör’e hareket eden çevre dostları eylemi saat 15’e kadar sürdüler. Eylemci çevreciler, araçlarla yolu kapatarak trafiği engellediler. Bu zaman zarfında piknik yapılarak horonlar oynandı güzel güneşli bir havanın etkisiyle ailelerin kaynaşarak madene karşı duruşun önemi anlatıldı. Maden sahasında iş almış müteahhitlerin iş makineleri bu zaman zarfında iş alanlarına ulaşamadı ve geri döndüler. Jandarma müdahale ederek yolun açılmasının istedi. Çevrecilerin pasif eylemi 4 saat sürdü.
Belediye başkanı Özgün piknikte konuşma yaparak;” Burada bulunan gerçek Artvinlinin geleceğine sahip çıkma mücadelesidir Burada çıkarılmak istenen Artvin’in değeridir. Bu değer yaşam alanlarımızı tehdit ediyorsa biz bunun karşısındayız. Artvin’de satın alınacak insanlar var alınmayacak insanlar var bu Pazar günü yaşlısıyla genciyle çocuğuyla bu duyarlılığı gösteren insanlar gerçek Artvin’in sahibidir” dedi. Özgün;”Şirket, işsizliği istismar ediyor, bunu kullanıyor burası turizmle, madenin getireceğinden çok uzun soluklu kaynak aktarımı yaparak bir çok insan iş sahibi olacak. Bugün maden 100 kişiye iş veriyorsa biz bu işletmeleri kurarak 500 kişiye iş vereceğiz” iddiasında bulundu.Yeşil Artvin Derneği’nin başlatmış olduğu ‘Madene Hayır’ eylemlerini destekliyorum, elimizden ne gelirse yapacağız. Öncelikle Ankara’ya gidip bakanlara, hükümete derdimizi anlatacağız. Maden Yasası’nın değiştirilmesi için baskı unsuru oluşturacağız. Buradaki eylemlerimiz direnişlerimiz şekil değiştirecek halkın daha sert tavır takınacağı durumlar olacak bu konuda tarafların uyarıları dikkate alınmasını istiyorum” açıklamasında bulundu.
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan da konuşmasında Pazar günü yapılan pasif piknik eyleminde katılımcılara teşekkür ederek,”Artık birlik olmanın tek yumruk olmanın zamanı. Sanmasınlar ki Artvinli hep böyle güzel yüzünü medeni çerçevede mücadele edecek. Bizler geleceğimiz için bu eylemleri yapıyoruz Artvin gibi coğrafyada tepemizde maden sahası açılması beklenen tahribatların şimdiden oluştuğunu, buraya gelirken yolları ne kadar bozulduğunu gördük. En basitinden mücadelemiz her platformumda devam edecektir.
Katılımcılardan tarafından ortak tavır benimsenerek bu işetmelerle alışveriş yapan, taahhüt işi yapanlara ticari olarak baskı unsuru oluşturalması hiçbir alışveriş yapılmaması ve sosyal ilişkileri kesme ve sosyal ilişkileri gözden geçirme kararı alındı. Eylemciler , “Artvin’i kimse satamaz, Artvin bizimdir yeşil kalacaktır maden çıkmayacak Artvin’in yeşili solmayacaktır. En büyük zenginlik; yer üstü zenginliğimizdir” sloganlarını attılar . Piknik sonunda katılımcılar, diğer eylemlerde, birlik için sözleştiler ve piknikli eylemi sona erdirdiler.
 

Bu haber 2770 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 Haber

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com