01.12.2007
Yusufeli Anadolu Ajansı Muhabir Yener Dedeoğlu, Artvin Milletvekili Ertekin Çolak ile yaptığı röportajı yayınlıyoruz.,

 

Anadolu Ajansı Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan terör olayı sonrası hükümet olarak ne tür girişimler gerçekleştireceksiniz. Siz bir milletvekili olarak olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Artvin Milletvekili Ertekin ÇOLAK Tabiî ki şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Oylara sebep olan PKK´yı lanetliyorum. Bizim iki dini bayramımız var. Böyle bir olayın yaşanmış olması tüm Türk halkını derinden üzmüştür. Türk milleti tarih boyunca çok hüzünlü olaylar yaşamıştır. Mustafa Kemal Atatürk “vatan söz konusuysa gerisi teferruat” demiştir. bu sözden sonra söylenecek hiç bir şey yoktur.
A.A Kuzey Irak´ta gelişen olaylarla ermeni soykırım tasarısının oylanması konusunda ABD ile ilişkileri hangi boyuta taşıyacak?
E. ÇOLAK Kuzey Irak ile diğer olayları birbirinden ayırmak gerekiyor. Irak’ın işgali sonrası o bölgede bir boşluk oluştu. Kuzey Irak´ta var olan PKK düzenli bir ordu değil. Bu tür vur kaç olayları yaşanmakta. Bu işi iyi planlamak gerekiyor. Kuzey Irak’a girildiği zaman peşmerge ile mi, PKK ile mi, yoksa ABD ile mi karşılaşılacak kestirmek gerekiyor. Diğer bir konu bizi kuzey Irak a çekme oyunlarımı. Doğru tahlil yapmak gerekiyor. ABD Irak´ ta bataklığa saplandı. Bizde bu bataklığa mı çekilmeye çalışıyoruz iyi düşünmek gerekiyor. ABD ile ilişkilerimiz çok kolay sarsılacak ilişkiler değildir.
A.A Ermeni tasarısının oylanması ve kabul edilmesine iktidar partisinin milletvekili olarak ne diyeceksiniz? Hükümet olarak bir yaptırım söz konusu olacak mı?
E. ÇOLAK Sayın başbakanında ifade ettiği gibi. Tarihin derinliklerinde meydana gelen olaylar farklı ortamdır. O ortamda bir takım sıkıntılar yaşanmıştır. Bu yaşanan olayların tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmasından biz rahatsızlık duymuyoruz. Tarihi olayların çözümü tarihçilerin işi olmalı, oluşturulacak her türlü oluşuma Türkiye destek vermektedir. Bir ülkenin meclisin bu tip olayları siyasi oylamalarla kabul etmesi hiçte hoş değil.Hiç kim seninde işine yaramaz. Tarih tarihçilerin işi olmalı.
A.A Bir Artvin milletvekili olarak ilimiz ve bölgemizin kalkınması için projeleriniz var mı? Neler planlıyorsunuz?
E. ÇOLAK Bayramın birinci günü Yusufeli ilçesindeydim. Bayram namazından sonra köyüme gittim dost ve akrabalarla bayramlaştım. Adak kurbanımı kestim. Bu esnada yapılan yatırımları gözlemledim. KÖYDES projesinden ciddi anlamda yatırımların gerçekleşmiş olduğunu memnuniyetle gördüm.30-40 yıldır çözülemeyen içme suyu sorunlarının, yol sorunlarının çözüldüğünü memnuniyetle gördüm.
Bayramdan sonra Batum havaalanı iç hatlar gibi kullanılacak. Hopa da yapımı tamamlanan terminalle pasaport olmadan haftanın 7 günü İstanbul’a uçak olacak. Bunun seferleri başlayacak. Çok yakın bir zamanda Ankara ya haftada 3 gün direk seferler başlayacak.
Çoruh havzasında gerçekleştirilecek barajlar sonrası su ürünleri anlamında ciddi çalışmalar olacak. Bu konu benim uzmanlık alanım. Artvin’e ciddi anlamda katkı sağlayacak. Bu arada Yusufeli barajıyla ilgili çalışmalar devam etmekte. Kasım ayı içerisinde kredi verecek kuruluşlarla sözleşme imzalanacak. Barajın temeli ise 2008 yılının ilk ayından itibaren sayın başbakanın müsait olduğu bir zamanda gerçekleştirilecek.
Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri ile ilgili altyapı çalışması normalde Yusufeli belediyesince sağlamsı gerekmekte. Fakat Yusufeli belediyesi teknik olarak bu konuda yeterli olmadığından imar,iskan ile tapu, kadastro çalışmaları Ankara dan gönderilecek ekiplerce gerçekleştirilecek.Ayrıca TOKİ ile görüşme yapılarak altyapı çalışmasına altyapı çalışmaları tamamlanmaya çalışılacak.
A.A Kamulaştırma konusuyla ilgili durum nedir? Yusufeli şartları Türkiye gerçeğiyle pekte örtüşmüyor?
E. ÇOLAK Kamulaştırmada yaşananlar Türkiye genelinden farklılık arz ediyor. Yargı müdahale ediyor. Konya ovasında var olan 15-20 dönüm bir Konyalı vatandaşımız için bir anlam ifade etmeye bilir. Oysa bu durum. Yusufeli için farklı bizde toprak taşınır mal konumundadır.1–2 dönümlük arazi bulmak zor olduğu gibi insanlarımız. Bu yerlerden yılda üç, dört ürün almaktadır. Buda toprağı verimli kılmakta. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına çok görev düşmekte. Konuyla ilgili karar veren yargı organlarını davet ederek bölgeyi gezmeklerini bölge şartlarının durumunu ortaya koymaları gerekmektedir.
A.A Son yıllarda Artvin ve ilçelerinde özellikle Yusufeli de turizm alanında belirgin canlılık gözükmekte, bu alanda ne tür çalışmalar gerçek yöre halkı desteklenecek mi?
E. ÇOLAK Artvin turizmi, turizm Artvin’i son yıllarda daha iyi keşfetmeye başladı. özellikle Yusufeli; rafting, tarihi eserler, trekking alanları ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmekte. Bu sadece ilimizle sınırlı değil Karadeniz bölge olarak son yılların cazibe merkezi konumunda. Yalnız özellikle Yusufeli ilçesi için söylüyorum. Turizm konusunda bir başıboşluk mevcut. Yöre halkı bu işten gereği gibi faydalanamıyor.Yöreye gelen turistlerden gereği gibi faydalanmak gerekmekte. Komşu ilimiz Rize ile el ele vererek. Bölge olarak halkın kalkınması için işbirliği içindeyiz.
Diğer bir konu biliyorsunuz Çoruh üniversitesi kuruldu. Önümüzde ki günlerde rektör ataması gerçekleşecek. Bu üniversitemizin farklı bir görev ve misyonda olacak. Hemen yanı başımızda bulunan Türkî cumhuriyetlerine de hitap edecek geniş kapsamlı güçlü bölgesel bir üniversite olması için çalışmaya devam edeceğiz. Artvin eğitim konusunda bir marka olacak.
A.A teşekkürler.

Bu haber 3343 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Yener Dedeoğlu

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com