12.05.2022
TOKİ, DARGELİRLİNİN EV SAHİBİ OLMA HAYALİNİ ARTVİN’DE GERÇEKLEŞTİREMİYOR. TOKİ mağdurları, 14 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Rize-Artvin Havaalanı sırasında yapacağı konuşmada Cumhurbaşkanı’ndan bu konuda müjdeli bir haber bekliyorlar.

 Son günlerde Türkiye genelinde başlayan konut krizi Artvin’i de vuruyor. Artvin’de ev kiraları ve konut satış fiyatlarında geçen yıla göre yüzde yüze varan artış yaşandı. Dar gelirlinin ev sahibi olma hayali, konut yapacak arsa bulamayan TOKİ yüzünden gerçekleşemiyor. Noter huzurunda kura çeken hak sahipleri Artvin’de mağdur edildi.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ Artvin’de gerçekleştirilemiyor.
 
16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuruları Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla alan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 300 konut için 11 Mayıs 2020 günü kuraları Noter Huzurunda çektirmişti. Çekilen kura sonrası hak sahibi olan ve taksitlerini ödemek için sabırsızlanan aileler, inşaata başlanmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyorlar. Bir taraftan kirada oturan diğer taraftan da kısa sürede ev sahibi olmanın hayalini kuran yurttaşlar mağdur ediliyor. Konut inşaatı başlasa bile maliyetlerdeki artış kurada hak sahibi olanlara yansıtılacak.
 
GEREKÇE: ARSA BULUNAMADI
Artvin şehir merkezinde yapılacak 300 konut için yaklaşık 35 dönüm hazine arazisi veya vatandaş arsası bulamayan TOKİ, arayışlarını sürdürüyor.
Geçtiğimiz yıl CİMER üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan başvuruya:” Artvin ili Merkez ilçesi arsa tespit çalışmaları devam etmektedir.” şeklinde cevap verilmişti. Aradan bir yıl geçti ve henüz inşaata başlanacağına dair resmi bir açıklama gelmedi.
Kuraları 2 yıl önce mayıs ayında çektiren TOKİ, 2 yıldır arsa bulamıyor. Artvin Merkez´de yapılacak 300 konuttan 210 adedi 2+1, 90 adedi 3+1 şeklinde yapılacak. 2+1 daire için 500 TL, 3+1 daire için ise 1.000 TL başvuru bedeli yatıran vatandaşlar, arsa temini yapılamadığı için TOKİ ile sözleşmede imzalayamadı.
Şehir merkezinde inşa edilmesi beklenen konutlara başvuralar 3 kategoride yapıldı.
“1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife
Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları” şeklinde gerçekleşti.
Öte yandan geçtiğimiz Haziran ayında Orman Bölge Müdürlüğünün Artvin Şehir İmar Planına yaptığı itiraz sonucu, mahkeme imar planı tümden iptal etmesi sonucu, müteahhitlerin başladıkları inşaatlar da durdurulmuştu. İmar Planın yeniden yapıldı ancak barınma sorunu Artvin’de giderek büyüdü.
İnşaatların durması Artvin’de konut arzı sorununu ortaya çıkardı. Artvin şehir merkezinde ev kiraları ve konutlar 2021 yılına göre en az yüzde 100’e varan artış gösterdi.

Bu haber 707 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com