01.12.2007
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) ile Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi işbirliğinde bir haftadır yürütülen ´´Hatila Vadisi ve Kaçkar Dağları Milli Parkları Doğa Eğitimi Projesi´´ Borçka Camili havzası çalışmasıyla sona erdi.

Artvin’deki doğal güzellikler TÜBİTAK öncülüğünde gerçekleştirilen Doğa Eğitimi Projesi kapsamında ortaya çıktı.

 

 

Projeye katılan çeşitli üniversitelerden 11 öğretim üyesi ve 32 kursiyerden oluşan 43 kişilik grup  Borçka Camili (Maçahel) Biyosfer Rezervi havzasında incelemelerde bulundular. Zorlu ve yorucu bir yolculuğun ardından yaklaşık 70 metre uzunluğundaki Maral Şelalesine inen grup gördükleri doğal manzara karşısında büyülendiler. Şelalenin büyüleyici atmosferine kendilerini bırakan grup, sıcak havanın vermiş olduğu yorgunluğu dinlenerek attılar.

Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Oğzu Kurdoğlu, bu sene Artvin’de sekizincisi düzenlenen Doğa Eğitimi Projesi’nin önemini vurguladı.
Bu kadar fazla ilgi olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Kurdoğlu, “ Her yıl talep artıyor. Amacımız tüm katılımcılara Türkiye’nin doğal kaynaklarının anlatılması ve bunların nasıl korunması konusunda bilinçlendirmek. Ayrıca, ileride doğal kaynaklar üzerinde karar mekanizmasında yer alacak bu arkadaşların, doğal varlıklara daha korunmacı ve daha farklı bakmalarını sağlamak istiyoruz” dedi. Türkiye’de 13 ayrı bölgede doğa eğitimi projesi evrensel boyutlarda yapıldığının altını çizen Kurdoğlu, “Her şeyden önce doğal kaynakların korunması geleceğin korunması anlamına geliyor. Bu bölge kullanılarak korunması hedefleniyor” ifadelerini kullandı.
 
Doğa eğitimi projesine İstanbul’dan katılan eğitmen Belma Orhan da, katıldığı doğa eğitim projesiyle birlikte  doğa insan ilişkisi hakkında uygulamalı olarak işin gerçek yüzüyle karşı karşıya geldiğini söyledi. Artvin’in her coğrafyasının ayrı bir güzellik taşıdığını dile getiren Orhan, bu bölgeye gelme amaçlarının “doğayı nasıl korumayı” öğrenmek olduğunu vurguladı.
 

Bu haber 2115 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Emrah Başer

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com