21.03.2022
Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu (TKİEDF) Başkanı Vahap Osmanoğlu´nun Tarım Bakanlığının zorunlu tuttuğu okul logolu gıdaları temin etmekte zorlandıklarını dile getirmelerinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, kantin işletmecilerinin karşılaştıkları mesleki sorunların tespiti ve ürün temini başta olmak üzere ivedilikle giderilmesi gereken sorunlar hakkında çözüm yollarının araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını talep etti.

Bayraktutan´ın Meclis Başkanlığına verdiği yazılı talep şöyle:

        "Kantin işletmecileri hassas bir alanda, saygı duyulması gereken bir mesleği icra etmektedirler. Ailelerin evlatlarını, beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için okul kantini işletmecilerine emanet ettiğini, kantinlerde ürün kalitesinden taviz verilmemesi, çocukların sağlığını ilgilendiren alanlara azami dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
        Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında 2019 yılında okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satılması için "Okul Gıdası Logosu İş Birliği Protokolü" imzalanmış, 2019 yılında hayata geçirilmesi kararlaştırılan uygulama, hazırlıkların tamamlanması için 7 Eylül 2020 tarihine, daha sonra da pandemi nedeniyle 6 Eylül 2021 tarihine ertelenmiştir.
        Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu (TKİEDF) Başkanı Vahap Osmanoğlu konuyla ilgili, “Halen logolu ürün üreten bir firma yok. Kantinci, üretilmeyen ürünü nereden bulsun" ifadelerini kullanarak ilgililere gerekli şikayetleri ilettiklerini ifade etmiştir.
         Üretim zincirindeki firmalardan Okul Gıdası logolu ürünlerin tedarik edilmesinde sorun yaşanmakta, özellikle büyükşehirlere uzak illerde neredeyse hiç temin sağlanamamaktadır. Kantin denetimlerinde logolu ürün satılmadığı yönünden yetkililerce uyarılar yapılmakta ancak tedarik üretilmeyen ya da tedarik edilemeyen ürünlerin temini konusunda yol gösterilmemektedir.
          Ülkemiz genelinde yaşanan bu sorun, Artvin ilimiz özelinde de kantin işletmecileri açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Bu konuyla ilgili büyük tedarik firmalarına ürün tespiti ve temini için talepte bulunan işletmecilere bu ürünlerin üretimde olmadığı bildirir cevaplar verilmiştir. Ayrıca işletmeler tarafından bu konuda ilgili Bakanlıklara çeşitli şikayet, talep ve öneriler iletilmiş olmasına rağmen mağduriyetler devam etmektedir.
         Bu bilgiler ışığında; logolu ürünlerin piyasada çoğalması, üretici firmaların artması ve ürün temininde yaşanan sorunlar ortadan kalktıktan sonra uygulamaya geçilmesi; logolu ürün temininde sorun yaşayan Artvin gibi merkezden uzak iller açısından daha doğru olacaktır. Tüm bu süreçlerin aşılması adına ilgili Bakanlıklar nezdinde gerekli çalışmaların hayata geçirilmesi, kantin işletmelerine gerekli desteğin sağlanması gerekmektedir..
        Yukarıda belirtilen hususlar ışığında ülkemiz genelinde ve merkezden uzak illerde kantin işletmecilerimizin karşılaştığı mesleki sorunların belirlenmesi, logolu ürünlerin temini nedeniyle yaşanılan sorunların tespiti ve ürün tedarik aşamalarının kamu eliyle iyileştirilmesi adına gerekli çalışmaların başlatılması amacıyla Anayasa’nın 98 nci ve içtüzüğümüzün 104 ncü ve 105 nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımla arz ederim."

 

Bu haber 766 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com