04.01.2022
Yusufeli Barajı su tutmaya başladı Artvin´deki Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlanan Türkiye´nin en büyük barajı Yusufeli´nde yeni bir dönem başladı. Yılda 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak barajın su tutmaya başladığını Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu.

 9 yıl süren inşaat tamamlandı. Elektrik üretimi için ilk adım atıldı. Türkiye´nin en büyük barajı Yusufeli, su tutmaya başladı.

Projesi, mimarisi ve mühendisliğiyle, dünyanın en büyük 3´üncü, Türkiye´ninse en büyük barajı unvanını alan, Artvin´deki Yusufeli Barajı´nda yeni bir dönem başladı. Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan barajın su tutmaya başladığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan duyurdu.
 
275 metre yüksekliğiyle, 100 katlı bir gökdelene eş değer gövde yüksekliğine sahip Yusufeli Barajı, yılda 2 buçuk milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.
 
Hidroelektrik santrali ve baraj inşaatı 9 yılda tamamlanan proje, ülke ekonomisine yapacağı katkıyla üretim maliyetini 7 yılda amorti edecek.
 

Bu haber 1400 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : CNNTURK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com