31.12.2021
ARTVİN’DE EKONOMİ PANELİ DÜZENLENDİ 30 Aralık 2021-Artvin Konuşmacılar Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Gazeteci ve Ekonomist Hakan Güldağ oldu. Konu başlıkları ise Türkiye’deki Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler, Artvin’in Ülke Ekonomisindeki Yeri ve Beklentiler, Turizm ve Eğitimde Artvin Nerede, Neler Yapılmalı, Yöresel Ürünler ve Yöresel Ürünlerin Ülke Ekonomisindeki Yeri oldu. Konuşmacılar düşüncelerini Artvin’deki sivil toplum örgütleri, iş insanları ve vatandaşlarla paylaştılar.

 Artvin Ticaret ve Sanayi Odası(ARTSD) ve Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ARSİYAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen Ekonomi Paneli’ne Gazeteci Hakan Güldağ ve Ekonomist Ali Ağaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılışına Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, ilçe belediye başkanları, ticaret odası başkanları, ARSİYAD yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

 
Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel öncesi Artvin ve ilçelerden üretilen doğal ürünler ve Karadeniz coğrafi işaretli ürünler kapsamında tescillenen yiyeceklerin tanıtımı yapıldı. Artvin’de üretildiği tescil edilen Hatila balı, Laz böreği, Hopa hamsili ekmeği, puçuko ve Şavşat ketesi katılımcılara ikram edildi.
Panelde; ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Bursa merkezi Artvinli iş insanlarının kuruluşu olan ARSİYAD ile ortaklaşa düzenlenen panelin amacını açıkladı. Artvin’de üretilen ve tescillenen ürünlerin pazarlamasında ve Artvin’e -neler yapılabilir?- noktasında değerlendirmelerde bulunmak için bu paneli düzenlediklerini kaydetti.
 
BAŞKAN GÜRSEL DURMUŞ: ARSİYAD DOĞDUĞU VE DOYDUĞU TOPRAKLARDAKİ ARTVİNLİ İŞ İNSANLARININ BİR ARAYA GELDİĞİ KURULUŞTUR.
Panelin yöneticiliğini de yapan Bursa merkezli Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ARSİYAD) Başkanı Gürsel Durmuş, açılışta yaptığı konuşmada Artvin üretilen ürünlere destek vermek ve pazarlanması konusunda yardımcı olmak ve bu ürünlerin bir değerle buluşması için ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Durmuş, merhum Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün zamanında Kafkasör Yaylası’nda Koliva Oteli, ARSİYAD olarak yaptırdıklarını söyledi. Ayrıca faaliyetleri arasında eğitime çok önem verdiklerini ve bu kapsamda 200 matematik öğretmeni ile matematik okur yazarlık semineri düzenlediklerini belirtti. ARSİYAD’ın Artvin’de iş insanlarından oluşan 20 kişilik bir grup kurduğunu da açıkladı. ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, Artvin’de liderlerin yetişmesini ve ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını da istediklerinin altını çizdi. ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş, etkinliği düzenleyen ARTSO Başkanı Seçkin Kurt ve ARSİYAD üyesi İlyas Şahin’e teşekkür etti.
 
ELÇİN: HATİLA BALININ TESCİLLENMESİ MARKALAŞMA AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin de yaptığı kısa konuşmada Bursa’dan gelen Artvinli iş insanlarına hoş geldiniz diyerek Artvin adına tescil edilen 5 ürünün Artvin’e gelir noktasında önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi. Elçin, Hatila balının menşeinin Artvin olarak tescillenmesinin markalaşma açısından gelecek nesiller için önemli olduğunu vurguladı. Elçin, özellikle kadınlara emeklerinden dolayı teşekkür etti.
 
VALİ DORUK: BİZİM HİZMETLERİMİZ BÜYÜK HİZMETLERİN AKSESUARIDIR.
Panele katılan Artvin Valisi Yılmaz Doruk da yaptığı konuşmada paneli düzenleyen sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. Hep birlikte el ele çalıştıklarını ve Artvin’e katma değer nasıl katarız, konusunda her kesimle iletişim kurduklarını söyledi. Dünyada ekonomik kriz yaşandığını ve salgın sonrası dengelerin bozulduğu ve bu yüzden millet olarak zor bir süreçten geçtiklerini ifade etti. Türkiye’nin zor süreçten bütünleşerek çıkacağını söyledi. Dünyada bilimin yanlış amaçlı kullanıldığını açıklayan Vali Doruk, “ Hangi reçetenin bize uygun olduğunu biz biliriz!” dedi. Artvin ekonomisine de değinen Vali Doruk, Artvin’in bir sınır vilayeti olduğunu belirterek Kemalpaşa Sarp Sınır Kapısı’ndan 2020 yılında 590 milyon olan ihracatın 1 milyar doları bulduğunu açıkladı.  Yılmaz Doruk, markalaşma konusunda Artvin çayı ile ilgili olarak ÇAYKUR yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ayrıca Ulaştırma Bakanlığından baraj göllerinde kullanılmak üzere bir tekne daha istediklerin kaydetti. Vali Yılmaz Doruk konuşmasının ardından bir başka programı nedeniyle panelden ayrıldı.
Açılış konuşmalarını ardından programın panel kısmına geçildi. ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş’un moderatörlüğünde başlayan ekonomi panelinde Dünya, Türkiye ve Artvin ekonomisi uzmanlar tarafından ele alındı.
ALİ AĞAOĞLU: TÜRKİYE’DE KUR KRİZİ DEĞİL, ÖDEME DENGESİ SORUNU VAR!
Panelistlerden Ekonomist Ali Ağaoğlu, bugünkü krizin aslında 2008 yılında Amerika’da başladığını parasal genişlemenin sonucu faizlerin sıfıra indiği ve bu duruma piyasaların alıştığını söyledi. Ağaoğlu: “Birileri sizin piyasanıza giriyor” diyerek “Petrol üreten, bakır, alüminyum, kurşun üreten firmaların piyasalarına başkaları girerek fiyatları belirme noktasına geldi.” dedi. Bu durumun 2020 yılına kadar devam ettiğini bunun sonucu olarak da enflasyon olarak yansıdığı bilgisini verdi. Pandemi sonrası tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar sonucu konteynır fiyatlarının 2 bin 500 dolardan 15 bin dolarlara çıktığını söyleyerek bu durumun fiyatlara yansıdığını belirtti. Amerika’da yıllık enflasyonun yüzde 6,5 seviyesini çıktığını, bu yüzden enflasyon ithal ettiğimizi söyledi. Ağaoğlu, Türkiye’nin bol para döneminde yatırımları yanlış alanlara yaptığını belirterek Türkiye’nin en büyük sıkıntısının enerji ithal ediyor olması nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Enerji fiyatlarının Türkiye’de enflasyonu tetiklediğini kaydetti.
Ekonomist Ali Ağaoğlu, geleceğin yenilenebilir enerji üzerine kurulduğunu, çevre ve sosyal yönetişim dalının ekonomiye yön vereceğini söyledi. 2015 yılında yabancıların Türkiye’ye bakış açısının değiştiğini Türkiye’ye yatırım yapılamaz notu verildiğini belirtti. Türkiye’deki hukuk, bankacılık, finans sistemi ve insan kaynağının yetersiz olduğu anlamına gelen bu not nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye bakışın olumsuz olduğunu kaydetti.
Konuşmacı Ali Ağaoğlu; ”Türkiye düşük maliyetli para bulamıyor.” diyerek Türkiye’nin önümüzdeki günlerde ithalat yapmakta zorlanabileceğini açıkladı. Tüm piyasalarda en önemli şeyin güven olduğunu altını çizen Ağaoğlu, faizin doğru belirlenmesi için enflasyonun doğru belirlenmesi gerektiğini belirtti. Artvin ili içinde görüşlerin açıklayan Ağaoğlu, Artvin’in doğasının çok güzel olduğunu, yeşil turizm kavramının dünyada yükselen değer olduğunu söyleyerek Artvin’de karavan turizmi, motosiklet turizmi gibi başlıkların yapılabileceğini belirterek özellikle turizmde temizliğe önem verilmesini istedi. Turistlerin temizlik, temiz yatak ve sıcak duş istediklerini söyleyerek Artvin’in bu potansiyeli değerlendirmesini istedi.
Ağaoğlu, insanların yatırım konusunda tek bir yatırım aracına yatırım yapmak yerine çeşitlendirilmesini isteyerek ayrıca bireysel emekliliğin yüksek getirisi olduğunu ve bu yüzden gençlerin bireysel emekliliğe girerek en yüksekten prim ödemesini tavsiye etti. Ali Ağaoğlu, konuşmasını sonunda devlette liyakata vurgu yaptı. Ağaoğlu: “Devletlerin kurumsallığı vardır bu yüzden liyakat olmadan akıllı devlet olmaz. Bilimle içi içe olmadan, akademiler kurmadan başarı olmaz” dedi.
 
 
HAKAN GÜLDAĞ: ÜLKE HEPİMİZİN. ÇÖZÜM AŞAMASINDA POZİTİF OLMALIYIZ!
Panelist Hakan Güldağ ise Artvinlilere yönelik yaptığı konuşmada şu başlıklara değindi.
Ekonomi yazarı Hakan Güldağ, Artvin’e gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında “Gördüğüm kadarıyla iş dünyası Artvin’de birlikte hareket ediyor.” dedi. Güldağ, “İyimser ve kötümser bakış diye bir anlam kalmadı” diyerek “Ekonomik ve siyasi eleştirilerde bulunurken bu ülke hepimizin çözüm aşamasında pozitif olmayız.” dedi.
Gazeteci Hakan Güldağ, zamanın ruhunu anlamak gerektiğini söyleyerek yeni trendlerden bahsetti. Değişim bizlerden bağımsız değil diyerek yeni paradigmalar oluşuyor dedi.  Ekonomi ile sürdürülebilirlik ve ikincisi ise digital yeşil dönüşüm olduğunu açıkladı. Döngüsel ekonominin ortaya çıktığını söyleyen Güldağ, daha önce hammaddenin yüzde 90’nın kullan at olduğunu şimdi ise kullan yeniden kullan ve paylaş şeklinde bir ekonominin geliştiğini belirtti.
Karbon emisyonu konusunu da değinen Hakan Güldağ, daha önce egzozlardan ve bacalardan çıkan gazın büyümenin göstergesi olduğunu şimdilerde ise karbon nötrün önemli olduğunun altını çizdi. 1800 yıllardan itibaren nüfusun 6 kat üretimin ise 60 kat artığını bu yüzden dünya ritminin bozulduğunu kaydeden Güldağ, 10 yıllık süreçte bu toparlanmanın zor olacağını açıkladı.
Yeni eğilimlerde artık marka şirketlerin değil, müşterilerin çok önemli olduğunu altını çizen Güldağ, “Bunun için sendikalara, sivil toplum örgütlerine de çok gerek yok. Sosyal medyadan örgütlenen gruplar bir markaya zarar verebiliyor veya yukarıya çıkarabiliyor.” dedi. Gazeteci Güldağ, artık haklı olmak yeterli değil, iyi de olmak zorundasınız. Çünkü her şey sorgulanıyor şeklinde açıklamalarda bulundu.
Kovid 19 salgının alışkanlıklarda da değişikliğe yol açtığını ve bu değişikliğin çalışma hayatı, üretim, sosyal hayatta değişikliğe neden olduğu, girişimcilerin de –yeni ne var?-, -yeni ne gelişiyor?- soruların sorması gerektiğini söyledi. Atık yönetimi ve temiz çevre konusunun ön plana çıktığını söyleyen Güldağ, bir öneri olarak da Artvin Belediyesi’nin de 2053 hedeflerinde karbon nötr konusunu ele alabileceğini ve sayede dikkat çeken bir belediye olacağını belirtti.
Sanayide kalkınan ülkelerin diğer ülkelere 5 kat fark attığını söyleyen konuşmacı, emisyon ticaret sistemine değindi. Dünyanın yeşil teknolojiye önem verdiğini ve buna göre düzenlemeler yaptığını söyleyerek yeşil dönüşüm ve yeşil teknolojilere uyum sağlamakta büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.
Artvin’in turizm potansiyelini de değinen Hakan Güldağ, insanların tatil için iyi yerler arayışında olduğunu söyleyerek bazı turizm çeşitliliğinden örnekler verdi. Yaylalardaki evlerin ahşap evlerden oluşması ve beton binalardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Glamping turizmini de Artvin için önerdi.  
Panelin sonunda konuşmacılar izleyicilerden gelen soruları cevapladılar.
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve ARSİYAD’ın ortaklaşa düzenlediği Ekonomi Paneli, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt’un konuklara hediye takdimi ve fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi. 

Bu haber 1047 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com