11.12.2021
ARTVİN’DEN DÜNYADAN OZAN ÂŞIK KARA GEÇTİ "Dilsizi söylatur, dillerin Artvin " dizelerinin sahibi değerli ozanımız Âşık Kara’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. 10 Aralık Cuma günü vefat eden Artvin’in kültür sanat insanı Âşık Kara, bugün Şavşat ilçesi Merkez Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından doğduğu köy olan Meşeli Köyü’nde köy halkından helallik alındıktan sonra toprağa verildi.

 Cenazeye şairler, yazarlar yanı sıra Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Artvin Faal Gazeteciler Derneği yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

 
 
 
ÂŞIK KARA KİMDİR?
1927 yılında Şavşat’ın Dabatzrul (şimdiki adı Meşeli) köyünde doğdu. Asıl adı İbrahim Kara’dır. İlkokulu köyünde okudu.
Köyüne gidip gelen âşıklardan etkilenerek âşıklık geleneğini öğrendi. Yaklaşık 14 yaşında rüyasında bade içtikten sonra şiir söylemeye ve bağlama çalmaya başlayan Âşık Kara, önceleri yöresinde öğrendiği Hodlu Şamili, Zülali, Sümmani, Şenlik gibi âşıkların eserlerini de söyledi. Zamanla kendi şiirlerini seslendirdi.
Gerçek anlamda ilk bağlama derslerini, askerliği sırasında Ürgüplü Şükrü Usta’dan aldı. Askerlik dönüşünde kendini daha da geliştirmiş olarak birçok âşıkla karşılaşıp bilgisini pekiştirme olanağı buldu.
Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şenliklere katılan Âşık Kara, ziraat odaları başkanlığı, bankacılık, ambar memurluğu gibi değişik görevlerde bulundu.
Şiirlerinde ülke sorunları, sevda gibi değişik konuları işleyen Âşık Kara’nın birçok yerde aktarılan şiirlerinin bir bölümü ise HAGEM tarafından Nurlar Dökülsün« (1990) adıyla yayımlandı. Daha sonra 2003 yılında "Güzel Şavşat’ım" isimli ikinci şiir kitabı yayınlandı.
Son olarak Pamiray Yayınlarından çıkan “AL YETER” şiir kitabı ile okurlarıyla buluştu.
´´Rahmetli Âşık Veysel ; ´´ Çavuşum peşime gel´´ dedi ve aldı sözü; Âşık Veysel; İnce uzun bir yoldayım, Gidiyorum gündüz gece. Bilmiyorum ne haldeyim, Gidiyorum gündüz gece. Âşık Kara; Bu dünya bir imtihandır, Gidiyorum gündüz gece, Önümüz yüce divandır, Gidiyorum gündüz gece. Âşık Veysel; Dünyaya geldiğim anda, Yürüdüm aynı zamanda, İki Kapılı bir handa, Gidiyorum gündüz gece. Aşık Kara; Her gün ölüm döşeğinde, Azrail´in beşiğinde, Cumhuriyet ışığında, Gidiyorum gündüz gece Aşık Veysel; Şaşar Veysel, iş bu hale, Kah ağladı,kahi güle, Yetinmek için menzile, Gidiyorum gündüz gece, Aşık Kara; Aşık Kara der;yasında, İçtiğim bade tasında, Bir cananın sevdasında, Gidiyorum. Diyerek Aşık Veysel’i yad ediyor.
Kış aylarında çocuklarının yanına gidiyor, yazın Şavşat Meşeli Köyü´nde yaşamını sürdürüyordu.”
 

Bu haber 1501 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com