20.03.2021
SOL PARTİ YANGIN BÖLGESİNDE Artvin’in Yusufeli ilçesinin Dereiçi köyünde 17 Mart Çarşamba günü köy merkezinde bir evde başlayan yangının çevreye yayılması ile bir felaket yaşandı.

 Yapılan ilk tespitlerde 35 binada 60 hanenin kullanılmaz hale geldiği Dereiçi köyünü bugün SOL Parti Artvin İl örgütü ziyaret etti. SOL Parti, yaptığı ziyaret sonrasında Dereiçi halkının yaralarını sarmak için dayanışma başlattı. SOL Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede, Dereiçi ziyaretini ve dayanışma adımını anlattı.

“Yangın sonucunda herhangi bir yurttaşımızın hayatını kaybetmemiş olması bizleri sevindirse de, ortaya çıkan vahim tablo köylüleri derinden etkiledi.
Henüz tam olarak kesinleşmemekle birlikte, 35 binada 60 hane kullanılamaz hale geldi, ayrıca çok sayıda ahır ve baraka kül oldu. Büyük ve küçükbaş hayvanlar hayatını kaybetti. Bizler, Sol Parti Artvin İl Örgütü olarak yangın sonrasında bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdik. Bölge halkının acısını paylaşarak geçmiş olsun dileklerimizi ilettik ve yaşanan olaya dair gözlemlerde bulunduk.
Bölgede an itibariyle evi kullanılamaz hale gelen yurttaşlar, köydeki zarar görmeyen evlere ve Yusufeli kent merkezindeki yakınlarının yanına geçici süreliğine yerleşti. Şu anda ikamet sorununa yönelik olarak çadır veya konteyner ev ihtiyacı bulunmasa da, günlük yaşam malzemelerine gereksinim duyulduğunu tespit ettik. Bu incelemelerin ardından, Parti Örgütümüz ihtiyaçların karşılanması ve yangının hem ekonomik hem de sosyal yönden sonuçlarının hafifletilebilmesi için bölge halkı ile dayanışma sürecini başlatmıştır.
Son yıllarda ilimizde yaşanan afetlerde, hükümet yetkilileri ve iktidar çevresi halkın düştüğü zorluğu kendileri için bir fırsata dönüştürmüş, deyim yerindeyse kamuoyunda bu durumu reklam malzemesi haline getirmiştir. Yusufeli halkı, onyıllardır iktidarın rant oyunlarının ortasında oradan oraya savrulmuş, şirketler tarafından yaşam alanına müdahale edilmiş, ilçenin doğasına yönelik tahribat sonucunda birçok afet ve facia ile karşı karşıya kalmıştır. Bu sömürü ile uzun yıllardır yorgun düşürülen Yusufeli’de, iktidar tarafından zararlarına karşılık bugün Dereiçi köylülerine verilen sözlerin takipçisi olacağımızı, başta acılarını yüreğimizde hissettiğimiz Dereiçi halkı olmak üzere tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”

Bu haber 3982 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com