19.03.2021
Artvinli Tarihçi Mehmet Genç 87 yaşında vefat etti İktisat Tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan tarihçi Dr. Mehmet Genç, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 87 yaşında vefat etti.

 Bir buçuk yıldır akciğer kanseri tedavisi gören Mehmet Genç, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

İktisat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan tarihçi Dr. Mehmet Genç için Fatih Camisi´nde cuma namazına müteakip tören düzenlenecek.

Cenaze namazının ardından Genç´in naaşı Fatih Camisi Haziresi´nde defnedilecek.


1934’te Artvin Arhavi’de dünyaya gelen Genç, İstanbul´da Haydarpaşa Lisesi´ni 1953´te, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü´nü 1958´de bitirdi.

1960 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü´nde "İktisat Tarihi" asistanı olarak Ömer Lütfi Barkan´ın yanında çalıştı.
 
PEK ÇOK ÖĞRENCİ YETİŞTİRDİ

1983 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nde emekli oluncaya kadar pek çok öğrenci yetiştirdi.

Osmanlı İktisat Tarihi üzerine lisans ve lisansüstü düzeyde dersler verdi. 1999 yılında emekli olduktan sonra İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde ve İstanbul Şehir Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nde lisans ve lisansüstü dersler verdi.

Mehmet Genç’in Osmanlı ekonomisi üzerine yayınladığı pek çok makalesi İngilizce, Fransızca, Arapça ve Yunanca gibi pek çok dile çevrilerek tekrar basıldı.

Tebliğ ve makalelerinin önemli bir bölümü bazı ilavelerle "Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi" adıyla Ötüken Yayınevi’nden 2000 yılında kitap olarak yayınlandı. 2006 yılında Erol Özvar’la birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladıkları eser "Osmanlı Maliyesi Kurumlar ve Bütçeler" adıyla neşr edildi.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ SAHİBİ

Mehmet Genç, 2015 yılında sosyal bilimler ve tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüştü.
 
2009 Yılında Adı Tarihi Artvin Evi’ne Verilmişti.
 
Artvin’in tarihi mimarisini yansıtan ve yenilenen eski adıyla Artvin Kültür Evi, yeni adıyla Tarihçi Mehmet Genç Kültür Evi’nin açılışı dönemin Valisi Cengiz Aydoğdu tarafından yapılmıştı. Açılışa hemşerimiz tarihçi Mehmet Genç de davet edilmişti.
 
26 Haziran 2009’da açılışa katılan Mehmet Genç şu konuşmayı yapmıştı:
 
 “Tarih bilimi, temelinde matematik kullanılmayan bir bilimdir. Matematik kullanılmadığı için çok kolay öğrenilebiliyor. Bilim hiyerarşisinde; fizikten matematiğe doğru matematik kullanımı azaldığı için tarih, bilim olarak ele alınmazdı. Benim de ilgim fizikten matematiğe doğru azalırdı. Bundan dolayı tarihi, hele hele Osmanlı tarihini hiç sevmezdim. Çünkü benim zamanımda tarih kötüydü. Osmanlı tarihi de kötüydü. Bu alanlara girmeyi hiç istemiyordum. Artvin’in bir sahil kasabasında doğdum. Artvinli olmama rağmen uzun zaman Artvin’i görme şansım hiç olmadı. Sonra askerlik çağım geldiğinde Allah’ın bir hikmetidir, askerlik kuramla Artvin’e geldim ve bir yıl burada kaldım. Bu zaman zarfında Artvinli olduğumu ve Artvinli olmanın büyük bir asalet olduğunu da anladım. Artvin’de 35 yıl önce gördüğüm ilgiyi Türkiye’nin başka bir yerinde görmedim. Benim yıllar önce dile getirdiğim ve halen de katıldığım bir düşüncem var. Bilen yazmaz, yazan bilmez. Dostlarım arasında az yazdın diyenler, düşmanlarım arasında da çok yazsın da kötü yazsın diyenler var. Ama Valimizin sayesinde ismim bir yere çakılı kalacak.”
 
Radyo 08 olarak Artvinli tarihçimiz Mehmet Genç’e Allah’tan rahmet kederli ailesine sabırlar dileriz.
 
 
 
 

Bu haber 4139 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com