31.01.2021
ARTVİNLİ ŞEHİDİMİZİ HAKAN VARAN ARAMIZDA AYRILALI 29 YIL OLDU. ÖZLEMLE VE RAHMETLE ANIYORUZ. Artvin´in evladı Ömer Zeki(Hakan) Varan, 1992 yılında vatanı görevini yaptığı sırada Şırnak´ta bulunan askeri birliğe çığ düşmesi sonucu şehit olmuştu.

 Piyade Komando Asteğmen Ömer Zeki Varan, 1 Şubat 1992 günü Şırnak iline bağlı Görmeç köyünde görev yaptıkları askeri birliğe çığ düşmesi sonucu emrindeki askerlerle birlikte şahadet mertebesine ulaştı.

 
Vatanı uğruna şehit olan Piyade Asteğmen Ömer Zeki Varan’ın adının yaşatılması için duyarlı kuruluşlar, Ankara’da bir çocuk parkına, Şavşat ilçesinde bir karakola ve Artvin il merkezinde bir sokağa ve bir okula adını verdiler.
 
Vatanı uğruna canını vererek şehit olan Ömer Zeki Varan’ın ismini ilelebet yaşatmak için, Meydancık 3. Hudut Bölüğüne, Artvin’de bulunan Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu ve doğup büyüdüğü mahalledeki caddeye ve Ankara Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan çocuk parkına Şehit Piyade Üsteğmen Ömer Zeki Varan ismi verildi.
 
Şehit Piyade Asteğmen Ömer Zeki Varan 1966 yılında Artvin’de Güler – Mehmet Nuri Varan’ın (Yüksel Varan’ın) dört evladından birisi olarak doğdu. Şehit Ömer Zeki Varan Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirip aynı yıl Çanakkale Lapseki Kız Meslek Lisesi’ne Beden Eğitim Öğretmeni olarak atandı. Bir yıl süren ve çok sevdiği öğretmenliğini bırakıp bir an önce vatani görevini yapmak için vatan hizmetine koştu. İlk acemi birliğini Bolu Komanda Tugayı’nda tamamlayarak görev yeri olan Şırnak‘a bağlı Görmeç köyünde konuşlu 2. Komando Tugayı (Bolu Komando Tugayına) bağlı bir bölüğe görevlendirildi.
 
1 Şubat Cumartesi günü sabaha yakın askeri birliğin bulunduğu bölgeye ve köyün üzerine çığ düşmesi sonucu 91 asker ve 151 kişi yaşamını yitirdi. Doğal felaketle karşı karşıya kalan Görmeç köyü halkı ve askeri birliğin kayıpları üzerine tüm Türkiye’yi yasa boğuldu. Aradan geçen yıllara ailelerin acılarını hafifletmese bile, 29 yıldır dinmeyen acılar, devletimizin şehitlik mertebesine ulaşan kahraman şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için önemli yerlere
adlarını vermesiyle bir nebze olsun hafifliyor.
 
Artvin’in şehidi olan 221. Dönem Piyade Komanda Asteğmen Ömer Zeki Varan’ın ismi Şavşat Meydancık 3. Hudut Bölüğüne ismi verilerek şehidimizin adı yaşatılıyor.
 
Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 

Bu haber 4819 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com