26.12.2020
KÖYÜNDEN GİTTİ KÖYÜNÜ UNUTMADI Nurbay USTA Ardanuç (DHA) ARTVİN Gurbet ellerde para kazanıp köyüne yatırım yaptı. Köyde işsiz kalmadı. 4 aile yaşayan köyde yaşayan hane sayısı 17’ye çıktı. Gurbetçi Salim Usta, Artvin bölgesine yapılan en büyük özel yatırımı yaparak hem bölge halkını hem de köylülerini sevindirdi.

 Yıllar önce Artvin’in Ardanuç ilçesinde dünyaya gelen Salim Usta (51) köyünden ayrılarak Bursa’ya gitti. Bursa ilinde çeşitli işlerde çalışan Salim Usta, daha sonra kendi işini kurdu. Kurmuş olduğu iş üzerinde başarılı çalışmalar yaparak işini büyütüp şu an Covit-19 Belgeli ve Bursa ilinde el değmeden hazırlamış Referans Grup olduğu ekmek ve yemeklerle çok sayıda kamu kurum ve kuruluşlara vermiş olduğu yemeklerle, pandemi sürecinde ise sağlık çalışanlarına özel hazırlamış olduğu menülerle sağlık çalışanlarının gönlünü aldı.

Salim Usta son dönemde Artvin ve Ardanuç ilçesinde hayvancılık yapılması gerekir diye düşünerek ilçeye bağlı kendi köyü olan Kapıköy (Karsniya) köyünde fenni ahırlar yaparak yaklaşık 700 gebe inek aldı. Hayvancılık adına bölgede en büyük yatırımın olduğu bu tesiste köy halkında işsiz olan gençler ve diğer vatandaşlar iş bulma imkânına sahip oldular.
KAPIKÖY KÖYÜ UMUT KAPISI
Son yıllarda ekonomik nedenler ve işsizlikten dolayı yaşanan göç Ardanuç ilçesi Kapıköy Köyü’nde tersine döndü.
Köyünü unutmayan ve hayvancılık adına yapılan bu büyük yatırım yapan Salim Usta kurmuş olduğu bu tesis ile köy halkının umut kapısı oldu. Son yıllarda kış aylarında sadece 4 hanenin yaşadığı Kapıköy Köyü’nde bu kurulan tesis ile iş imkanına sahip olan köylü gençler ve bazı emeklilerin geriye dönmesi sonucu köyde yaşayan hane sayısı 17’ye yükseldi.
Yapılan bu umut kapısı ile ilgili olarak Salim Usta; “Bizler doğduğumuz toprakları asal unutmayız. Doyduğumuz bölge halkına hizmet ettiğimiz gibi doğduğumuz topraklara ve o bölgenin insanında faydalı olmak bizim borcumuzdur. Artvin’i, Ardanuç’u köyüm olan Kapıköyü Artvin’in bütün ilçelerini köylerini seviyorum. Memleketimin insanını seviyorum. Yılda en az birkaç defa Artvin’e, köyüme gidiyorum. Yaylalara çıkıyorum. Yaylalarda o muhteşem doğada çıplak ayak ile gezmek bana çok önemli duygular yaşatıyor. O an doğduğum topraklar ile benim bedenim ruhum arasında hiçbir şey engel olmadığını düşünüyorum. Memleketimin çok değerli temiz insanlarının kendi evlerinin önünde iş bulma imkanına sahip olması beni mutlu ediyor. Gurbetin, anne baba hasretinin sıla özleminin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.” dedi.
İŞLETMEDE 2500 HAYVAN VE BİR MANDIRA KURULUP BÜTÜN İLÇELERDEN SÜT ALINACAK
 İleriye dönük düşüncelerini de anlatan Salim Usta, “Kurmuş olduğumu bu işletmemizde 700’e yakın gebe ineklerimiz var. Önümüzdeki yıllara bu inek sayısını 2500’e çıkarmayı planlıyoruz. Bu hayvanlarımızın sütünü değerlendirmek içinde daha yerine karar vermedik ama bir mandıra kuracağız. Bu mandırayı kendi memleketimizde kurduğumuz zaman diğer ilçelerimizdeki köylerinde de hayvancılık yapan hemşerilerimizden de süt alacağız. Hayvan sayımızı 2-3 kat daha artırıp bölgedeki sütleri de toplayıp kuracağımız mandırada işlemeye başladığımızda inanıyorum ki artık bölgede çok insan iş imkanına kavuşmuş olacak.” dedi.
ENDEMİK BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ EN YÜKSEK BİR BÖLGEDEYİZ
Usta, “Bölgemizin hayvancılık açısından çok önemli bir yerdir. Türkiye de endemik bitki çeşitliliği ve flora açısından en çok çeşitliliği olan bir bölgede yaşıyoruz. Burada beslenen hayvanların eti de süt ve süt ürünleri de çok daha değerlidir. Doğal ürünleri üretecek olmamızda çok önemli bir değer olacak. Belki içlerinde bazı ürünlerimize markalaştıracağız. Bu da bölgemizin tanıtımına da önemli bir katkı sağlayacaktır.” dedi
Köy Muhtarı Emin Kurt, “Köylümüz hemşerimiz Salim Usta’nın bu tür bir tesisi kurması köyümüz için ilçemiz için çok faydalı oldu. Bu tesiste inek sayısının artırılacağını biliyorum. İnek sayısı artırılıp birde mandıra kurulduğunda daha çok insana iş kapısı, ekmek kapısı olacak. Böylesine önemli bir dönemde birçok firmalarını, şirketlerin iş çıkardığı pandemi döneminde köy halkımızın tamamı iş imkanına kavuşmuş olması çok önemlidir. Salim beye çok teşekkür ediyoruz. Kendisi ile gurur duyuyoruz.” dedi.
Yıllarca gurbette yaşayıp bu tesis kurulduktan sonra köyüne dönen emekli Soner Usta da, “Artık şehrin stresinden, sıkıntılarından kirli havasından uzak köyümüzde yaşamanın zevkini çıkarıyorum. Burada tamamen doğal besleniyorum. Kapımızda iş imkânı oldu. Bu tesisi kuran Salim Usta’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.
Köyün gençlerinden Tanju Özşeker (31) de, “Kapıda iş bulmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu iş kapısı açılına kadar köyümüzde kışın sadece 4 hane yaşıyordu. Şu an bu iş kapısı ile 17 hane yaşıyor ve herkes iş sahibi oldu. Salim Usta Bey’e çok teşekkür ediyorum. Salim Bey’in ileriye dönük çok önemli projeleri var. İnanıyorum ki önümüzde ki yıllarda bu köyde yaşayanların sayısı artacak, Hane sayısı 60-70 olur diye düşünüyorum.” dedi.

Bu haber 3671 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Nurbay USTA Şavşat (DHA) ARTVİN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Tebrik
Kendi köyüme yapılmış gibi sevindim.Ben Hod luyum.Umarım diğer zenginlerimize de örnek olur.Helal san hemşehrim.Kazancın bol olsun.
 Mehmet Şenol -- 01.01.2021 15:11
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com