20.12.2020
Artvin Ticaret Odası ile Ziraat Bankası protokol imzaladı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi kapsamında Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Bankası protokol imzaladı.

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ziraat Bankası, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi’ni başlattı. Proje kapsamında Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Ziraat Bankası Artvin Şubesi arasında "Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü" imzalandı.

Üyelerin finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına gerçekleştirilen protokol, Artvin Ticaret Odası’nda yapıldı. Yapılan protokol imza törenine Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt, Ziraat Bankası Artvin Şube Müdürü Levent Kahveci, Ticaret Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Ticaret Odası Genel Sekreteri Yüksel Çoruh ve TOBB Artvin Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Hatice Nur Ersöz katıldı.
İmzalanan protokol ile ilgili değerlendirmede bulunan ATSO Başkanı Seçkin Kurt, pandemi sürecinin devam etmesiyle birlikte, oda üyelerinin finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına alternatif mekanizmalar geliştirilmekte olduğunu söyleyerek “Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir" dedi.
Projenin, taraflar arasındaki ticaretin kart sistemi üzerinden güvenle yapılmasını ve iş hacimlerinin büyütülmesini amaçladığını ve böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Kurt, “Ziraat Bankkart ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirmiş oluyoruz. Tedarik zincirinin işleyişini ve devamlılığını kolaylaştırıyoruz. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açıyoruz" şeklinde konuştu.
Sistemin faydalarına da işaret eden Kurt, "Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir. Tedarikçilerin (satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir. Alıcılara ise ticari kredi kartı tahsis edilecektir. Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir. Esnek vade seçeneği ve eşit taksit seçeneği şeklinde olacaktır" ifadelerini kullandı.
Proje hakkında bilgi veren Ziraat Odası Şube Müdürü Kahveci, alıcı ve satıcı arasında herhangi bir evrak ihtiyacına gerek kalmadan finansmanı sağlamak amacıyla kurulan bir sistem olduğunu ifade ederek, “Alıcı tarafındaki kişi 2 çeşit ödeme seçeneği seçebilir. Birincisi, 18 aya kadar vadelendirme yapılabilir, ikincisi de esnek ödeme dediğimiz bir seçenek, kişi istediği zamana göre bir taahhütte bulunduğu zaman bizim Bankkart başak kartını postlarımızdan geçirdiği zamana kadar vadelendiren bir seçenek. Bunu çift taraflı düşünmek lazım hem alıcı hem satıcı tarafından. Ne kadar satıcı da olsa eğer imalatçı değilse bir ham madde alımı vardır o da aynı zamanda bir alıcı olur. Bunu herkesin kullanmasını istiyoruz” dedi ve protokol kapsamında gelen tüm üyelere yardımcı olacaklarını söyledi. 

Bu haber 4232 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com