11.12.2020
KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞINA TAM DESTEK VERİYORUZ Belediye Başkanı Demirhan Elçin, şehrimizde küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek için belediye envanterine kazandırmış olduğu yerel ırk bijik koyunlarını ve et kalitesi olarak dünyada ilk sırada yer alan, yetişkin canlı ağırlığı 150 kg olan İngiliz ırkı suffolk koyunlarının bakımının yapıldığı yerlere giderek, incelemeler yaptı.

 Yerel bijik koyununun; etinden, yününden, sütünden ve derisinden yararlanarak üreticilerimizin daha fazla kazanç elde edebilmesi için, başlatılan AR-GE çalışmaları kapsamında, önümüzdeki hafta yerel bijik koyunlarından bir miktar daha belediyece satın alınarak belediye envanterine dahil edileceğini belirtti. Başkan Demirhan Elçin, AR-GE çalışmalarının önümüzdeki yıl tamamlanacağını tahmin ettiğini, Belediye envanterindeki yerel bijik koyunlarının, küçükbaş hayvan üreticilerinin ve işsiz üretici adaylarına dağıtımını yaparak işsizliğin önlenmesi konusunda önemli katkı sağlanacağını açıkladı. Elçin, ekonomiye katkı verileceğini ifade ederek yerel bijik koyun sayısının artırılması projesini tamamlayarak, “Yerel ırklarımıza sahip çıktığımız gibi, coğrafi işaretini almak için sona gelinen Artvin Dönerine de ayrı bir damak tadı kazandırmış olacağız.” dedi.

Başkan Elçin, yerel ırk bijik koyunlarının bakımının yapıldığı Artvin Merkez içleye bağlın Vezir Köyünde gönüllü bakıcı çobanı ziyaret ederek koyunların son durumu hakkında bilgi aldı.
Çoban, bijik koyunlarının sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ettiğini, hatta doğum yaptıkların söyleyerek yavru kuzuların 3 aylık oldukları, kuzuların hemen hemen annelerinin yarısı kadar geliştiklerini beyan etti. 
Belediye Başkanı Demirhan Elçin, ayrıca suffolk ırkının bakımlarının yapıldığı Şavşat ilçesi  Yaşar Köyü’ndeki, suffolk koyunlarımızın gönüllü bakıcı ve çobanını ziyaret etti, koyunların son durumu hakkında bilgi aldı.
Gönüllü bakıcı Çoban; “İngiliz sufflok koyunları sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ediyor. Bölgeye uyum sağladılar, çok akıllı ve zeki hayvanlar çok hızlı kilo alıyorlar, çiftlikte kapalı veya merada açık alanda beslenmeye yatkın bir ırk.  1-2 ay içerisinde koyunların doğum yaparak ilk yavrularının dünyaya gelecek dolayısıyla doğan yavrularında bölgemize yavruluktan yetişkinliğe gelinceye kadar uyum sağlayıp sağlamadığını önümüzdeki süreçte tespit edebileceğiz. Ben böyle bir ırk ne gördüm, ne de duydum. Şu anda koyunlar bir yaşında canlı ağırlıkları 120-130 kilo geliyor. Yetişkin duruma geldiklerinde normal koyunların 2.5-3 katı ağırlığında olacaklar, büyük bir sürpriz ve olumsuzluk olmazsa coğrafyamıza ve iklimimize son derece uyum sağlayan İngiliz sufflok koyunlarının üretimini bireysel olarak da yapmaya başlayacağım.” dedi.
Bijik ve suffolk ırkının bakımlarının yapıldığı köylere giderek koyunları inceleyen Belediye Başkanı  Demirhan Elçin, bölgedeki küçükbaş hayvancılığına katkı sağlamak ve işsizliği azaltmak için böyle bir çalışma başlattıklarını belirterek şunları söyledi:
“Küçükbaş hayvancılığına destek AR-GE çalışmalarımızın önümüzdeki yıl tamamlanacağını tahmin ediyorum. Suffolk koyunlarının yöremize uyum sağlayıp sağlayamayacaklarını test ediyoruz. Muhtemelen de uyum sağlayacaklar. Yerel bijik koyun sayısının artırılması projesini tamamlayarak, yerel ırklarımıza sahip çıktığımız gibi, coğrafi işaretini almak için sona gelinen Artvin dönerine de ayrı bir damak tadı kazandırmış olacağız.
İngiliz sufflok koyun ırkı koyunlarının yetişkin canlı ağırlığının 150 kg olması, yaklaşık bir koyundan 75-90 kg arası karkas et elde edilebilinmesinin, besiciler için çok cazip olacağını, yöremizde yetiştirilen yerli ırk sığırlarla kıyaslandığında, yerel sığırlardan elde edilecek karkas etten daha fazla, karkas et elde edilebilecek. Dolayısıyla kısa süre içerisinde İngiliz suffolk koyunlarından bir miktar sayıda daha belediyemizce satın alınarak, belediye envanterine dahil edeceğiz.
AR-GE çalışmalarımız tamamlandıktan sonra belediye envanterindeki yerel bijik koyunlarının ve İngiliz ırkı olan suffolk koyunlarını küçükbaş hayvan üreticilerimize ve işsiz üretici adaylarımıza dağıtımını yaparak işsizliğe önemli oranda katkı sağlayarak ekonomiye katkı vermiş olacağız.” dedi.
 

Bu haber 5775 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com