01.12.2020
Bayraktutan Meclis’ten sordu: Artvin’de koroner anjiyografi cihazları yok? Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis’te söz alarak Artvin’in sorunlarını gündeme taşıdı. Milletvekili Bayraktutan, diğer illerin hastanelerinde hemen hemen hepsinde bulunan koroner anjiyografi cihazlarının neden Artvin’de olmadığını sordu.

 Bayraktutan, konuşmasında şunları kaydetti:

“…Türkiye´de hemen hemen bütün illerde koroner anjiyografi cihazları var, anjiyo yapılıyor, Artvin´de anjiyo cihazı yok. Parlamentoda bunu anlatmak çok üzücü, böyle bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıyayız. Rize´de var, Trabzon´da var, Giresun´da var, Ordu´da var, Samsun´da var, Sinop´ta var ve gidiyor öbür tarafa doğru; Erzurum´da var, Kars´ta var, Artvin´de anjiyo cihazı yok değerli arkadaşlarım. Bunu nasıl açıklayacaksınız? Bunu nasıl açıklayacağız değerli arkadaşlarım?
ARTVİN HALKI 2020 TÜRKİYESİ’NDE YOLLARDA ÖLÜYOR!
Bakın, Artvinliler kalp krizi geçirdikleri zaman, herhangi bir şekilde beyin kanaması geçirdikleri zaman koroner anjiyografi cihazı olmadığı için değerli arkadaşlarım, yollarda ölüyorlar. Bakın, dramatize etmek istemiyorum değerli arkadaşlarım, herhangi bir şekilde ilçeler ile iller arasında kilometreler var; birçok ilçede uzman doktorlarımız yok -olanlar da var inkâr etmeyeyim- ama Artvin il merkezinde hem kardiyoloji uzmanı var hem kalp damar cerrahı var ama 250 bin dolarlık -bakın, rakamını da söylüyorum- koroner anjiyografi ünitesi yok değerli arkadaşlarım. Artvin´in Rize´ye olan mesafesi 150 kilometre, Artvin´in -en yakın illerden- Trabzon´la olan mesafesi 228 kilometre, Artvin´in Erzurum´a olan mesafesi 185 kilometre değerli arkadaşlarım. İşimiz Allah´a kalmış. Babanız, anneniz, kardeşiniz kalp krizi geçirmiş ve ambulansın içerisinde gidiyorsa, siz de başka bir araçla giderken Allah´a dua ediyorsunuz ki "Önünüzdeki araç frene basmasın, fren lambaları yanmasın." diye. Bu ne demektir biliyor musunuz değerli arkadaşlarım? Frene bastığı zaman o aracın içeresindeki görevli inip geliyor "Allah rahmet eylesin, kurtaramadık." diyor değerli arkadaşlarım. Bakın, böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Değerli arkadaşlarım, o nedenle Artvinliler haklı olarak diyorlar ki: "Bizler başka ülkenin çocukları mıyız? Bizler başka Tanrı´nın çocukları mıyız?" 2020 Türkiye´sinde -eğer böyle bir tablo varken- il merkezlerinde, hatta batıda ilçe merkezlerinde koroner anjiyo üniteleri varken biz bu anjiyografi ünitesini Artvin´de niye kuramıyoruz değerli arkadaşlarım? “
Sağlık Bakanını Şikayet Etti
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, konuşmasının devamında şu konuşmayı yaptı: “Bu konuda Sayın Bakana -hani sağlıkla alakalı pembe tablolar yaratan Sayın Bakana- 2018 yılından beri çok kısa 3 kere soru önergesi verdim değerli arkadaşlarım, 3 kere verdim. Dedim ki: "Sayın Bakan, Artvin´de bu anjiyo ünitesini ne zaman kuracaksınız?" Hakkını yemeyeyim, cevap verme lütfunda bile bulunmadı. Buradan Sağlık Bakanını Artvinlilere şikâyet ediyorum, Artvin´e şikâyet ediyorum değerli arkadaşlarım. Önergeler burada, cevap verme lütfunda bile bulunmadı değerli arkadaşlarım.”
 
Ünitenin Kurulması İçin 2 Milyon Gerekli
Bayraktutan Meclis’te yaptığı konuşmada Artvinliler adına şikayetini şu sözlerle dile getirdi: “20 milyar lira istemiyoruz, 2 milyar lira da istemiyoruz, 200 milyon lira da istemiyoruz değerli arkadaşlarım, Artvinliler 2 milyon TL istiyorlar yani Artvin´de böyle bir ünitenin kurulmasını istiyorlar. Artvinliler yollarda insanlarının ölmesini istemiyorlar. Bakın, Ardanuç´tan, Şavşat´tan, Yusufeli´den, Murgul´dan, Borçka´dan, diğer ilçelerden Artvin´e hastaları getiriyoruz, teşhis koyamıyorlar, tedavi yapamıyorlar. Oradaki doktorlara, sağlık çalışanlarına en ufak bir diyeceğim yok değerli arkadaşlarım ama bu hastalığın teşhisiyle alakalı ellerinde gerekli cihaz olmadığı için hastalarımızı yollarda kaybediyoruz. Bakın, daha geçen hafta, 40 yaşında, Artvin´in pırıl pırıl bir çocuğunu, pırıl pırıl bir evladımızı yeterli destek, ekipman olmadığı için, tanı konulamadığı için, kalp krizi nedeniyle Artvin´de kaybettik
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis kürsüsünden Sağlık Bakanına şöyle seslendi:
“Ben buradan Sayın Bakana bir kere daha haykırıyorum, Artvinlilerin çığlığını Sayın Bakanla paylaşmak istiyorum. Sayın Bakan, lütfen -herhangi bir siyasi hamaset içerisinde, siyasetin herhangi bir ucuzluğu içerisinde size seslenmiyorum- Artvin´e Artvin´in hak etmiş olduğu bu anjiyo ünitesinin kurulmasıyla alakalı Bakanlık nezdinde gerekli talimatları verin, Artvin´in çocukları Artvin´in yollarında ölmesinler değerli arkadaşlarım.
Bakın, biz Erzurum´u, Trabzon´u, Rize´yi, hepsini ayrı severiz ama bu ölümler yollarda olduğu zaman o illerin isimleri bize sevimsiz geliyor. Niye? Çünkü onlara hasta sevk ettiğimiz zaman o hastanelerden veya yollardan, ilçelerden hastalarımızı, cenazelerimizi morglardan alarak Artvin´e dönüyoruz.”

Bu haber 2919 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com